Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít

NOVINKY

Proměny života na Broumovsku
Čtěte více

Proměny života na Broumovsku

13. 4. 2023 - Vzpomínky jsou bohatství, které si zaslouží naši pozornost a péči. Proto jsme se rozhodli podpořit naše aktivní sousedy z romské komunity v jejich přání zachytit vzpomínky svých blízkých a poznat proměnu života na Broumovsku. Po celý duben si můžete v klášterní zahradě prohlédnout novou putovní výstavu příběhů romských starousedlíků, kteří přišli do našeho kraje po válce. Ponořte se do živé paměti našich sousedů.

Návštěva z Montpellier
Čtěte více

Návštěva z Montpellier

6. 4. 2023 - Počátkem dubna nás v Broumově navštívil tým francouzského města Montpellier, které stejně jako my postoupilo do finále soutěže Evropské hlavní město kultury. Je skvělé, že velikost města není hodnotícím kritériem této soutěže. Montpellier jako největší město ze všech finalistů ve Francii a Broumov jako nejmenší finalista mohou najít společnou cestu, na kterou se díky titulu EHMK mohou vydat.

Pongo Calling – promítání a beseda
Čtěte více

Pongo Calling – promítání a beseda

1. 4. 2023 - Filmový festival Jeden svět se tradičně koná v Polici nad Metují, občas si ale udělá odbočku do Broumova, ať už v rámci projekcí pro školy, tak při promítání filmů pro veřejnost. Jeden z takových momentů přišel 30. března, kdy v místním Íčku běžel dokument "Pongo Calling". Snímek z dílny režiséra Tomáše Kratochvíla se v Broumově neobjevil náhodou. Pojednává totiž o romské tematice, která s naším městem úzce souvisí.

Babička utíkala před válkou...
Čtěte více

Babička utíkala před válkou...

31. 3. 2023 - Irena Jeremiášová přišla do Broumova ze Slovenska. Utíkala před válkou, u toho se starala o šest sourozenců. Její a další příběhy broumovských Romů jsou součástí vzpomínkového projektu pro akci Romano Drom / Romská pouť, která se bude konat v Broumově 6. dubna.

Podpora Královéhradeckým krajem
Čtěte více

Podpora Královéhradeckým krajem

28. 3. 2023 - V pondělí 27. března se v Hradci Králové konalo 18. zasedání zastupitelstva Královéhradeckého kraje. Hned dva body z celého jednání se týkaly města Broumova a jeho kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2028.  

Promítání dokumentu Pongo Calling
Čtěte více

Promítání dokumentu Pongo Calling

28. 3. 2023 - Broumov 2028, finalista soutěže o titul Evropské hlavní město kultury, spojil síly s festivalem dokumentárního filmu Jeden svět a tento čtvrtek 30. března zve na promítání dokumentu Pongo calling. Promítání se koná v konferenčním sále broumovského infocentra a startuje v 18 hodin.

Velká kreativní výzva
Čtěte více

Velká kreativní výzva

27. 3 .2023 - Broumov / Finalista prestižní soutěže o titul Evropské hlavní město kultury – Broumov 2028 – dnes vyhlašuje velkou kreativní výzvu „Moje přání pro místo, kde žiju…“. Výzva je určena dětským kolektivům z Královéhradeckého kraje a polských okresů Wałbrzych a Kłodzko.

Beseda s Kateřinou Šedou
Čtěte více

Beseda s Kateřinou Šedou

7. 3. 2023 - V hlavním sále broumovského Infocentra se ve čtvrtek 2. března konala beseda s mezinárodně uznávanou umělkyní Kateřinou Šedou o jejím novém projektu Národní sbírka zlozvyků. Jde o největší online databázi zlozvyků, která vzniká k 200. výročí narození slavného genetika Johanna Gregora Mendela.

Světlo z Temešváru
Čtěte více

Světlo z Temešváru

2. 3. 2023 - Byl prvním městem, které mělo v Evropě elektrické pouliční osvětlení. Městem, kde se v roce 1989 zažehly první jiskry revoluce v Rumunsku. A ve dnech 17.–19. února 2023 se rozzářil třídenním zahajovacím ceremoniálem. Více než třísettisícový Temešvár je pro tento rok jedním z Evropských hlavních měst kultury. A my byli u toho. „Měli jsme pocit, že jsme na obrovském, třídenním festivalu s příjemně uvolněnou atmosférou a pestrým programem. Velmi jsme si užili zahajovací ceremoniál. Jeho večerní část nabídla bohatou hudební, vizuální a světelnou show, která roztančila celé hlavní náměstí,“ popisuje programová koordinátorka Broumova 2028 Petra Kultová. Na pódiu vystoupili jeden ze světově nejslavnějších gypsy bandů, rumunští Taraf de Caliu, kteří si před pár lety zahráli s Českou filharmonií, ukrajinská rapperka Alyona Alyona nebo legendární berlínský DJ a hudební producent Fritz Kalkbrenner. 

Zvukový workshop Ušima
Čtěte více

Zvukový workshop Ušima

27. 2. 2023 - V neděli 26. února jsme se sešli na nádvoří broumovského kláštera, kde od 14 hodin odstartoval zvukový workshop UŠIMA. Vedla ho únorová rezidentka Literárního domku Šárka Zahálková. Workshop probíhal v areálu broumovského kláštera a ukázal účastníkům, že svět je možné vnímat i jinak než pouze očima. Akci pořádalo Vzdělávací a kulturní centrum Broumov ve spolupráci s Broumov 2028.

Začíná sbírka broumovských zlozvyků
Čtěte více

Začíná sbírka broumovských zlozvyků

24. 2. 2023 - Chrápe v kině. Zpívá si u popelnic. Čumí do mobilu. Naše zlozvyky nás rozčilují, definují, ale také spojují. A právě dědičnost a genetika jsou důvodem, který přivedl oceňovanou umělkyni Kateřinu Šedou na nápad vytvořit takzvanou Národní sbírku zlozvyků. 

Přeplněná Střelnice a zářící dětské oči
Čtěte více

Přeplněná Střelnice a zářící dětské oči

20. 2. 2023 - Sto dětí, patnáct lektorů, šest měsíců práce. Hudební a taneční pásmo Letem světem nás v půlce února přeneslo z broumovského “Střeláku” třeba až na brazilský karneval. Přečtěte si reportáž z výjimečné akce, která propojila celý Broumov.

Děti z OnStage poprvé Na jevišti!
Čtěte více

Děti z OnStage poprvé Na jevišti!

13. 2. 2023 - Už druhým rokem přináší projekt OnStage – Na jeviště! broumovským dětem radost z tance a nová přátelství. Posledních pár měsíců připravovaly děti s lektory své první veřejné vystoupení Letem světem, které se uskuteční 16. února od 18:00 v Kulturním domě Střelnice v Broumově. 

Jsme si v mnohém podobní
Čtěte více

Jsme si v mnohém podobní

6. 2. 2023 - Tým broumovské kandidatury o víkendu přivítal hosty ze Slovenska. Zástupci partnerského Banskobystrického kraje si prohlédli město, děti z projektu OnStage je uctily hudbou a tancem. Kandidaturu podpořili a rádi by se zapojili do několika projektů.

S láskou a pokorou
Čtěte více

S láskou a pokorou

3. 2. 2023 - “Společně strávený čas tady nás utvrdil v jedné věci. Když děláme to, co nás baví a děláme to s láskou a pokorou, dojdeme zatraceně daleko!” Přečtěte si o páteční generálce na představení Letem světem od studentky Melanie Jiráskové.  

Věřím, že vyhrajeme
Čtěte více

Věřím, že vyhrajeme

2. 2. 2023 - Žádný Český Krumlov, žádné Potěmkinovy vesnice. “Broumov je takový, jaký je. Změna nebude rychlá, ale už teď je vidět,” říká nový starosta Arnold Vodochodský v rozhovoru, kde také prozradí, kdy otevře Broumovákům starý pivovar.

Polský prezident o Broumovu
Čtěte více

Polský prezident o Broumovu

27. 1. 2023 - Tento týden se v Náchodě sešli prezidenti Polska a Česka. Polský prezident Andrzej Duda vyzdvihl kandidaturu města Broumov na Evropské hlavní město kultury jako dobrý příklad toho, jak pečovat o kulturní a přírodní dědictví našeho kraje.

Maďarský Veszprém převzal žezlo
Čtěte více

Maďarský Veszprém převzal žezlo

25. 1. 2023 - Minulý víkend jsme se vypravili na slavnostní zahájení roku, ve kterém titul Evropského hlavního města kultury hostí nevelké město u Balatonu. Koncerty, výstavy a vřelá setkání probíhaly v mrazivých kulisách tiše se snášejících sněhových vloček.

Kultura nezná hranice
Čtěte více

Kultura nezná hranice

2. 12. 2022 - Bořit hranice, které jsou nakreslené nejen v mapách, ale i v našich hlavách, jsme se vydali minulý týden do Sokolowska. Co nás tam zavedlo? Vůně kávy, knih, i nových partnerství a projektů! Která místa jsme navštívili a co nás v budoucnu čeká? Pojďte to zjistit!

Známe projekty, které oživí region!
Čtěte více

Známe projekty, které oživí region!

4. 12. 2022 - Podpořit svůj oblíbený projekt ve veřejném hlasování výzvy Máme rádi Broumov(sko) a pomoci mu tak na cestě k realizaci? Uničit tak jste mohli do konce listopadu. Ten už je za námi a my známe výsledky hlasování! Jak to dopadlo?

O postupu do finále soutěže
Čtěte více

O postupu do finále soutěže

30. 11. 2022 - Zveřejněné hodnocení odborné mezinárodní poroty přibližuje průběh soutěže o titul EHMK 2028. Zaujali jsme výzvou ke kulturní pouti, upřímností a důležitými evropskými tématy. 

Hlasujte pro své srdcové projekty
Čtěte více

Hlasujte pro své srdcové projekty

11. 11. 2022 - Další grantová výzva Máme rádi Broumov(sko) pomalu vrcholí! Už na začátku prosince budeme vědět, které projekty se budou v dalším roce realizovat a oživí tak náš region. Pojďte o tom rozhodnout i vy! 

Modlitba pro Martu
Čtěte více

Modlitba pro Martu

Ve čtvrtek 17. listopadu uběhne 33 let od Sametové revoluce. Pojďme poděkovat za svobodu a demokracii a zapálit svíčku za ty, kteří za jejich ochranu bojovali a stále bojují v různých částech světa!