Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít

TÝM

 

O titul Evropské hlavní město kultury se uchází celé město Broumov. Kandidaturu schválili zastupitelé v létě roku 2020 a její přípravou pověřilo Město neziskovou organizaci Nadační fond Broumov  město kultury, založenou ve spolupráci s Agenturou pro rozvoj Broumovska.   

CO JE HLAVNÍM ÚČELEM NADAČNÍHO FONDU BROUMOV  MĚSTO KULTURY? 

Účelem nadačního fondu je rozvoj města a celého mikroregionu skrze podporu a rozvoj zdejší kultury. A to i ve smyslu obecnějšího vnímání kultury života a přístupu k okolnímu prostředí. Nadační fond Broumov – město kultury je zároveň platformou pro navazování rozsáhlejší spolupráce, jejíž součástí by se v budoucnu mohli stát i další kulturní aktéři regionu  bez ohledu na úspěšnost kandidatury. 

Nadační fond Broumov – město kultury jsou dnes především lidé z organizačního týmu Broumov 2028. Všechny je spojuje láska k městu – ať už se tu narodili, v něm usadili, nebo "jen" do něj zamilovali. Mají společnou vizi – živé kulturní město, příjemné pro život všem, kdo v něm žijí, město s budoucností. 

Projekt "Příprava kandidatury Broumova na titul Evropské hlavní město kultury 2028" je realizován s finanční podporou Královéhradeckého kraje.
 

MARIE SILONDI

MARIE SILONDI

Koordinátorka kandidatury 

Marie studovala obor teorie kultury na Karlově univerzitě a MSc. International Management na britské univerzitě Teesside University. V roce 2002 ve Francii spoluzaložila LIBAT  hybridní laboratoř pro umění a nové technologie, jež se stala součástí hned několika mezinárodních projektů. Vyučovala na britské vysoké škole Prague City University a působila jako externí konzultantka Kreativního inkubátoru, vzdělávacího projektu v rámci Plzně 2015 – Evropského hlavního města kultury. Svůj zájem v propojování kreativity a obchodu naplnila jako výkonná ředitelka oceňovaného šperkařského studia ZORYA. Volný čas ráda tráví s rodinou a přáteli, pečuje o svou malou chatičku a přilehlou zahradu, občas hraje na housle, cvičí jógu, medituje anebo chodí na túry. Mezi nejdůležitější hodnoty podle ní patří láska a opravdovost. 

Marie na Broumovsku trvale nežije. Jak ale sama říká, jeho kouzlu podlehla ihned. Nejraději na něm má jeho krajinu, výhledy z oken kláštera, broumovské statky a také zdejší pivo Opat. 

JAN ŠKOLNÍK

JAN ŠKOLNÍK

Výkonný ředitel Nadačního fondu Broumov – město kultury  

Jan je spolumajitelem globálně působící společnosti a zároveň broumovským patriotem, který se aktivně angažuje v regionálním prostoru. Absolvoval Summer Management School Malik Institut St. Gallen University a poté obor Strategický management na The Nottingham Trent University. Právě tam se inspiroval myšlenkou naplňování ideje „Think globally, act locally.“ Na Broumovsko ho zavedlo podnikání, krása místa a svéráz místních mu učarovaly tak, že se sem nastálo přestěhoval. Založil Agenturu pro rozvoj Broumovska, jejímž cílem je dlouhodobě oživovat broumovský region. Jan se ve svém volném čase věnuje sportu, rád tráví čas s rodinou a přemítá o smyslu a fungování světa. Pro Jana je důležité být trpělivý, hledat potěšení ve spolupráci, povzbuzovat lidi kolem sebe k odpovědnosti – a tím i svobodě.   

Čeho si Jan cení na Broumovsku nejvíce? Zejména síly jeho duše, křehkosti a nezdolnosti.   

PETRA KULTOVÁ

PETRA KULTOVÁ

Programová koordinátorka

Petra absolvovala Ústav translatologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se zaměřením na německý jazyk. Jeden rok strávila na badatelském pobytu v Berlíně a po studiích vedla její cesta do Českého rozhlasu, konkrétně na stanici Český rozhlas Vltava, kde působila jako moderátorka a dramaturgyně kulturně-publicistických pořadů. Vedla pořad Akcent, který ji vynesl do finále Novinářské ceny pořádané Nadací Open Society Fund Praha. Byla také součástí týmu připravujícího hudební pořad Koncert pro zvěř, který získal jedno z nejprestižnějších mezinárodních ocenění Prix Europe 2021. Ve volných chvílích se Petra ráda vydává na výlety, ideálně na kole do lesa. Cestou pokukuje po knihobudkách a hledá odložené básnické sbírky. 

Petru na Broumovsku zaujal příběh opomenutého českého olympionika německé národnosti Emericha Ratha, tichá krása barokních kostelů a odvážné plány lidí, které zde potkává.

PAVLA JENKOVÁ

PAVLA JENKOVÁ

Koordinátorka pro zapojování veřejnosti Broumov 2028

Pavla vystudovala obory Sociální a pastorační práce a Genderová studia na Univerzitě Karlově a svůj profesní život zasvětila neziskovému sektoru. Byla programovou ředitelkou Nadace Via, pracovala jako sociální pracovnice s cizinci a byla také součástí polské neziskové organizace zaměřující se na podporu pracovních práv. Ve svém volném čase ráda čte, hraje divadlo, chodí na túry a dobrovolničí v několika environmentálně zaměřených organizacích. Pro Pavlu je v životě důležitá solidarita, otevřenost a rovnost.

Není to tak dávno, co se Pavla rozhodla vyměnit ruch metropole za klid svého rodného kraje a přestěhovala se zpátky na Broumovsko. Kromě ticha a zdejší architektury má na regionu ráda i siluety kopců, které ho obklopují, a také sounáležitost obyvatel, která je podle ní základem všech hezkých věcí.

ŽANETA VÁVROVÁ

ŽANETA VÁVROVÁ

Projektová manažerka

Žaneta vystudovala obor marketingová komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve ZlíněArts management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Pracovně se věnuje zejména oblasti výtvarného umění. Své zkušenosti sbírala při práci pro různé umělce, instituce a také na vlastních projektech. Na Broumovsko ji zavedly zpátky rodinné kořeny a projekty, na kterých se tu podílela, například Sympozium ilustrace. Od roku 2019 vede Vzdělávací a kulturní centrum Broumov. Má ráda severské filmy, dobré jídlo a umění všeho druhu. Důležitá je pro ni svoboda, respekt a otevřenost

Na Broumovsku má nejradši stezky vedoucí z města s výhledem na kopce, průčelí domů na náměstí a broumovské barokní nebe.   

ANETA KOHOUTOVÁ

ANETA KOHOUTOVÁ

Projektová manažerka

Aneta vystudovala teorii a historii dramatických umění. Po škole skočila rovnou na pozici provozní ředitelky v královehradeckém Bio Central. Po pěti letech se ale rozhodla vrátit zpátky na akademickou půdu jednak jako vyučující a onak jako výzkumník v mezinárodním Centru pro Etiku, kde aktuálně píše svoji dizertaci s názvem Etika veřejného prostoru. V mezi čase se zamilovala do Finska a se svoji kamarádkou a kolegyní zažehla plamen kulturní sauny a osvěžovny NUUK, místa pro obrodu těla i komunitního ducha.

Na Broumovsko ji zavedla hudba. Ve svých teenage letech hrála s punk holčicí kapelou v pár klubech v okolí včetně legendární nádrážky. V současnosti se jako divák a posluchač nejraději vrací na akce do Soulkostela ve Vernéřovicích, kde se kromě koncertů občerstvuje tou nejlepší vodou ze studánky a kochá výhledy na nejkrásnější osamělý strom uprostřed louky.

Ve volném čase se učí trpělivosti.

VLASTIMIL ŠIMEK

VLASTIMIL ŠIMEK

Projektový manažer pro kulturní turismus a spolupráci s polskými partnery

Po studiích historie se věnoval managementu procesů a projektovému řízení. Nyní se zabývá rozvojem kulturního turismu.

Na Broumovsku ho baví krásná historická krajina a úžasná myšlenka evropského hlavního města kultury v Broumově.

KATEŘINA OSTRADECKÁ

KATEŘINA OSTRADECKÁ

Komunikace

Katka vystudovala Českou filologii v Olomouci. Po studiích pracovala jako novinářka v lokálních médiích, dva roky žila ve Skotsku a v Anglii, pak v několika českých městech, a nakonec se vrátila do rodného Broumovska. Už devět let pracuje v Agentuře pro rozvoj Broumovska, kde se věnuje propagaci, správě sociálních sítí a komunikaci.

Má ráda přírodu, hory, moře, procházky, túry, výlety a cestování, svět knih a filmů, zelený čaj, červené víno, barevný podzim a boží klid Broumovska.

KATEŘINA AGNOLOZZI

KATEŘINA AGNOLOZZI

Produkční, polská partnerství

Kateřina vystudovala ekonomiku a cestovní ruch.

Působí jako jako koordinátor značky Broumovsko - regionálního produkt. Dříve čerpala zkušenosti na pozicích manager SDMB, Manager ubytovacího komplexu pro Tomasi Tourism, Průvodce cestovního ruchu či Překladatel pro baby-markt.de.

Nyní pomáhá s produkcí s produkcí outreachových akcí s přesahem na polskou stranu. Koordinuje regionální produkt Broumovska a ve volných chvílích létá po světě a doprovází turisty jako průvodkyně cestovního ruchu.

V Broumově se narodila. Ač jí pracovní nabídky zavedly do zahraničí, stále se sem vracela. Nyní tu pracuje, vychovává synka a užívá si každého dne. S batohem na zádech prochází přírodou a kochá se výhledy do okolí. 

TOMÁŠ VALÁŠEK

TOMÁŠ VALÁŠEK

Kameraman, fotograf, vytváření video-spotů.

Tomáš vystudoval střední policejní školu Holešov. Osmým rokem pracuje pro Agenturu pro rozvoj Broumovska, Vzdělávací a kulturní centrum Broumov a Maiwaldovu akademii – vytváří propagační videa a fotomateriály. Zajišťuje také techniku konferenčního sálu Dřevník.

Na Broumovsku se narodil a chce tu i umřít. Miluje zdejší klid, bezpečí a přírodu.

BARBORA FIALOVÁ

BARBORA FIALOVÁ

Komunikace, zapojování veřejnosti, psaní přihlášky

Bára vystudovala Bohemistiku a Pedagogiku na FFMU v Brně. Zahraniční stáž absolvovala na University of Groningen v Holandsku. Angličtinu si zdokonalila ve Skotsku a prohloubila zkouškou Certificate of Proficiency in English – University of Cambridge.

Po studiích několik let pracovala jako novinář pro Brněnský Deník a MF DNES v Brně. Spolupracovala s Pamětí Národa, s magazínem Venkov a Styl nebo s časopisem Bylinkář. Kromě toho sbírala víno ve francouzském Champagne, pekla koláče ve skotském Edinburghu nebo sázela stromky na severu Švédska.

V současnosti je na mateřské dovolené a tak svůj čas dělí mezi rodinu a práci pro kandidaturu.

Na Broumovsku jí baví krásná příroda, bohatá historie, šikovní lidé. Přitáhly jsi zde skály. Jako sportovní lezec procestovala kus Evropy a zdejší odvážně odjištěné pískovce (scary sandstone) jsou mezi lezci známým pojmem a velkou výzvou.

JITKA SMOLÍKOVÁ

JITKA SMOLÍKOVÁ

Produkce nové vizuální identity města / komunikace  

Jitka svět kulturní a umělecké produkce ochutnala už během studií broumovského gymnázia, například skrze experimentální platformu Zkažený moučník. Jejím druhým domovem je Zlín, kam zamířila studovat marketingové komunikace a arts management. Během zahraniční stáže se podílela na komunikaci a produkci v Českém centru Rotterdam, nejvíce si však cení svých zkušeností z festivalu Zlin Design Week –⁠ ať už vedení velkého týmu, účasti na mezinárodních projektech nebo možnosti podpořit mladé talenty designu. Díky Zlin Design Weeku se pak dostala zase zpátky do Broumova. Ráda tráví čas za foťákem, s kávou nebo knížkou a svým křeslem Řehořem. V životě je podle ní důležitá pokora, kreativita a pozitivní přístup. 

Na Broumově má nejradši jeho charisma, ilustrace na skleníku v Klášterní zahradě a uličku kolem bývalého pivovaru, která ponouká popuštění uzdy fantazie.

MARTHA AKRITIDU

MARTHA AKRITIDU

Komunikace, fotografování

Martha vystudovala Střední školu umění a designu, obor oděvní návrhářství a modelářství. Poté následovalo tříleté studium učitelství na Ostravské univerzitě. Obzory rozšířila cestováním na severu i na jihu Evropy. Na svět se často dívá indiánsky. Má ráda les, moře, hudbu, vědu, tvořivost, milou společnost, cestování a pohyb. Energii jí dodávají procházky a túry krajinou. Z přinesených bylin doma připravuje čajové směsi.

Založila kreativní studio Apollo, se zaměřením na fotografování.

Broumovsko považuje za kraj s pestrou biodiverzitou a krásnou symbiózou člověka a přírody. Ať už jsou to unikátní kostely, skály a lezci, farmáři a zemědělci nebo spolky krajinářů, velebící přírodu. 

IVANA ČUŘÍKOVÁ

IVANA ČUŘÍKOVÁ

Komunikace  

Ivana prožila své dětství na Broumovsku. Inspirována pracovními zkušenostmi z broumovských kulturních akcí se vydala za studii Arts managementu na Vysokou školu ekonomickou v Praze. Se svými spolužáky založila projekt Mapamátky, jehož cílem je popularizovat pražskou architekturu, podílela se na výstavě VšednostMuzeu umění a designu v Benešově a potkat jste ji mohli i coby asistentku produkce na mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Praha. Ve volném čase ji můžete vidět s knihou a hrnkem dobré kávy pozorující a poznávající svět, ať už v ulicích města nebo v přírodě. Pro Ivanu jsou důležité mezilidské vztahy, respekt a otevřenost.

Na Broumovsku má ze všeho nejradši jeho klid, prostor a atmosféru panoramat kopců, které ho obklopují.

ADÉLA VITVAROVÁ

ADÉLA VITVAROVÁ

Administrativní podpora

Adéla vystudovala soukromou hotelovou školu (obor hotelnictví a turismus). Studium německého jazyka prohloubila ročním pobytem v Mnichově. Poté sbírala pracovní zkušenosti především administrativního rázu. Pracovala v administrativě jako asistentka ředitelky Tesco, dále cca 8 let v ČKD Praha DIZ na personálním oddělení, kde měla na starosti benefity pro zaměstnance. Po rodičovské pauze pracovala pro Generali Českou pojišťovnu v Náchodě. Následovalo uplatnění na pozici Office manažer v Agentuře pro rozvoj Broumovska a to už bylo krůček, aby se stala administrativní podporou celého týmu Broumov 2028.

Na Broumovsku si nejraději užívá setkávání s přáteli. V zimě jí baví to, že se běžky a lyže nasazují skoro za domem. Ke sportům vede i svou dceru.

JAKUB HORSKÝ

JAKUB HORSKÝ

Autor vizuální koncepce kandidatury, grafik bidbooku

Jakub vystudoval Grafickou tvorbu a multimédia na Univerzitě Hradec Králové. Magisterský titul následně získal v Ateliéru Papír a kniha na brněnské FAVU. Aktuálně dokončuje postgraduální doktorské studium v oboru Vizuální komunikace na Fakultě výtvarných umění v Ústí nad Labem. Společně se ženou Evou už téměř deset let tvoří tvůrčí tandem pod značkou Upupaepop. Působí na poli grafického designu, autorské ilustrace, tiskové produkce a vizuální komunikace. Spolupracují s kulturními institucemi, nakladatelstvími i nezávislými startupovými projekty. 

Broumovsko je fascinující svojí autonomií a specifičností. Je to skutečně svébytný a nezaměnitelný region. V Martínkovicích u Broumova spolu s ženou budují na statku broumovského typu zázemí pro velkou tiskařskou dílnu.

EVA HORSKÁ

EVA HORSKÁ

Tvorba vizuální koncepce kandidatury, ilustrace

Eva vystudovala ateliér Textilní tvorby a Veškerého sochařství (VŠUP, Praha) a Ateliér grafického designu (EINA, Barcelona, roční stáž). V roce 2014 s partnerem Jakubem založili vizuální studio Upupaepop. Nyní pracují ve studiu Typa v estonském Tartu na vlastním grafickém projektu, který kombinuje tradiční grafické techniky s knihtiskem.

Zabývá se grafickým a knižním designem, ilustrací a autorskou designovou tvorbou.

Na Broumovsku jí baví zajímaví houževnatí lidé, svéráz okraje republiky, pohnuté příběhy historie, rozmanitost krajiny.

MICHAL ČEPELKA

MICHAL ČEPELKA

Koordinátor místních kulturních aktérů a realizace kulturní koncepce města

Michal vystudoval Grafickou tvorbu a multimédia na Univerzitě Hradec Králové. Magisterský titul následně získal v Ateliéru environment brněnské FAVU. V minulosti působil v Hradci Králové jako lektor na katedře výtvarné kultury a textilní tvorby, byl také učitelem grafického designu na střední škole pro žáky s poruchou sluchu, grafik a promítač v Biu Central a spoluzakládal galerijní kavárnu a ateliéry Artičok. Nějakou dobu pracoval jako grafik v reklamní agentuře v Brně. Poté založil platformu Čumění. V současnosti je radním města Broumov, je předsedou kulturní komise a předsedou spolku BrauNOW, který se zabývá veřejným prostorem města. Se spolužákem Davidem má umělecké duo a kapelu Michal&David a občas hraje vedlejší role v Davidových filmech.

V Broumově se narodil, vyrostl, odešel do světa a po nějaké době se zase vrátil. Doba, kdy žil pryč, mu poskytla především uvědomění si nesmírných pokladů, které Broumovsko ukrývá a o kterých člověk bez odstupu nemá ani tušení.

LUCIE ROJKOVIČOVÁ

LUCIE ROJKOVIČOVÁ

Koordinátorka projektové a administrativní podpory kandidatury  

Ve své práci se věnuje zejména oblasti turismu, dotacím a komunikaci. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě, na cestách anebo ručními pracemi. Má ráda českou kuchyni a taky sport, i když jak se smíchem přiznává, ten někdy o trochu míň. Důležitými hodnotami jsou pro ni upřímnost, empatie, laskavost a úcta ke stáří. 

Co má Lucie na Broumově nejradši? „Určitě výhledy z oken svého bytu, třeba na Broumovské stěny nebo na barokní kostel sv. Markéty v Šonově! A pak taky pohled na poštolky kroužící nad náměstím a to, že se tu v Broumově všichni navzájem známe.“ 

VLADIMÍR BYSTROV

VLADIMÍR BYSTROV

Konzultant

Vladimír vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, už za studií však zamířil do médií. Jedny z prvních zkušeností sbíral v krajanských novinách Nový domov na stáži v Kanadě, v Česku byl součástí Lidových novin nebo týdeníku Týden. Na čas si také odskočil k produkci a propagaci několika muzikálových inscenací. Posledních 18 let se věnuje zejména komunikaci a Public Relations, spoluvlastní přední českou PR agenturu Bison & Rose a v letních semestrech přednáší na Metropolitní univerzitě v Praze. Ve volném čase ho můžete potkat mezi bylinkovými záhony, o které rád pečuje. V životě si cení pokory, upřímnosti a otevřenosti.

Kouzlu Broumovska zcela podlehl díky své ženě, jejíž rodina odtud pochází. A co tu má Vladimír nejradši? „Architekturu, syrovost pohraničních osad i lesů, a konečně lidi, kteří se rozhodli neupadnout do šedi a průměrnosti, a i v nesnadných podmínkách vzdáleného regionu se snaží něco vytvářet, dělat to pořádně a stát si za svým.

DAVID KAŠPAR

DAVID KAŠPAR

Konzultant

David Kašpar je absolvent Katedry produkce na DAMU v Praze, kde dodnes působí jako odborný asistent. Dlouhodobě se věnuje kulturnímu a komunitnímu oživení pražských periferií, revitalizaci veřejného prostoru, otázkám kreativního a strategického rozvoje města a kulturnímu managementu. Od roku 2018 působí jako místostarosta Městské části Praha 10. Jeho stěžejním politickým heslem je: Kultura a školství jsou silové resorty.

Broumovsko miluje a to zejména proto, že jeho žena je z nedalekého Trutnova a na Broumovsku má její rodina chalupu. Takže se sem vlastně přiženil. A toho rozhodně nelituje!