O NÁS
O titul Evropské hlavní město kultury se uchází celé město Broumov. Kandidaturu schválili zastupitelé v létě roku 2020 a její přípravou pověřilo Město neziskovou organizaci Nadační fond Broumov – město kultury, založenou ve spolupráci s Agenturou pro rozvoj Broumovska.
CO JE HLAVNÍM ÚČELEM NADAČNÍHO FONDU BROUMOV – MĚSTO KULTURY?
Účelem nadačního fondu je rozvoj města a celého mikroregionu skrze podporu a rozvoj zdejší kultury. A to i ve smyslu obecnějšího vnímání kultury života a přístupu k okolnímu prostředí. Nadační fond Broumov – město kultury je zároveň platformou pro navazování rozsáhlejší spolupráce, jejíž součástí by se v budoucnu mohli stát i další kulturní aktéři regionu – bez ohledu na úspěšnost kandidatury.
Nadační fond Broumov – město kultury jsou dnes především lidé z organizačního týmu Broumov 2028. Všechny je spojuje láska k městu – ať už se tu narodili, v něm usadili, nebo "jen" do něj zamilovali. Mají společnou vizi – živé kulturní město, příjemné pro život všem, kdo v něm žijí, město s budoucností.
Projekt "Příprava kandidatury Broumova na titul Evropské hlavní město kultury 2028" je realizován s finanční podporou Královéhradeckého kraje.

MARIE SILONDI
Koordinátorka kandidatury
Marie studovala obor teorie kultury na Karlově univerzitě a MSc. International Management na britské univerzitě Teesside University. V roce 2002 ve Francii spoluzaložila LIBAT – hybridní laboratoř pro umění a nové technologie, jež se stala součástí hned několika mezinárodních projektů. Vyučovala na britské vysoké škole Prague City University a působila jako externí konzultantka Kreativního inkubátoru, vzdělávacího projektu v rámci Plzně 2015 – Evropského hlavního města kultury. Svůj zájem v propojování kreativity a obchodu naplnila jako výkonná ředitelka oceňovaného šperkařského studia ZORYA. Volný čas ráda tráví s rodinou a přáteli, pečuje o svou malou chatičku a přilehlou zahradu, občas hraje na housle, cvičí jógu, medituje anebo chodí na túry. Mezi nejdůležitější hodnoty podle ní patří láska a opravdovost.
Marie na Broumovsku trvale nežije. Jak ale sama říká, jeho kouzlu podlehla ihned. Nejraději na něm má jeho krajinu, výhledy z oken kláštera, broumovské statky a také zdejší pivo Opat.

JAN ŠKOLNÍK
Výkonný ředitel Nadačního fondu Broumov – město kultury
Jan je spolumajitelem globálně působící společnosti a zároveň broumovským patriotem, který se aktivně angažuje v regionálním prostoru. Absolvoval Summer Management School Malik Institut St. Gallen University a poté obor Strategický management na The Nottingham Trent University. Právě tam se inspiroval myšlenkou naplňování ideje „Think globaly, do localy.“ Na Broumovsko ho zavedlo podnikání, krása místa a svéráz místních mu učarovaly tak, že se sem nastálo přestěhoval. Založil Agenturu pro rozvoj Broumovska, jejímž cílem je dlouhodobě oživovat broumovský region. Jan se ve svém volném čase věnuje sportu, rád tráví čas s rodinou a přemítá o smyslu a fungování světa. Pro Jana je důležité být trpělivý, hledat potěšení ve spolupráci, povzbuzovat lidi kolem sebe k odpovědnosti – a tím i svobodě.
Čeho si Jan cení na Broumovsku nejvíce? Zejména síly jeho duše, křehkosti a nezdolnosti.
.jpg)
PETRA KULTOVÁ
Programová koordinátorka
Petra absolvovala Ústav translatologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se zaměřením na německý jazyk. Jeden rok strávila na badatelském pobytu v Berlíně a po studiích vedla její cesta do Českého rozhlasu, konkrétně na stanici Český rozhlas Vltava, kde působila jako moderátorka a dramaturgyně kulturně-publicistických pořadů. Vedla pořad Akcent, který ji vynesl do finále Novinářské ceny pořádané Nadací Open Society Fund Praha. Byla také součástí týmu připravujícího hudební pořad Koncert pro zvěř, který získal jedno z nejprestižnějších mezinárodních ocenění Prix Europe 2021. Ve volných chvílích se Petra ráda vydává na výlety, ideálně na kole do lesa. Cestou pokukuje po knihobudkách a hledá odložené básnické sbírky.
Petru na Broumovsku zaujal příběh opomenutého českého olympionika německé národnosti Emericha Ratha, tichá krása barokních kostelů a odvážné plány lidí, které zde potkává.
.png)
PAVLA JENKOVÁ
Koordinátorka pro zapojování veřejnosti Broumov 2028
Pavla vystudovala obory Sociální a pastorační práce a Genderová studia na Univerzitě Karlově a svůj profesní život zasvětila neziskovému sektoru. Byla programovou ředitelkou Nadace Via, pracovala jako sociální pracovnice s cizinci a byla také součástí polské neziskové organizace zaměřující se na podporu pracovních práv. Ve svém volném čase ráda čte, hraje divadlo, chodí na túry a dobrovolničí v několika environmentálně zaměřených organizacích. Pro Pavlu je v životě důležitá solidarita, otevřenost a rovnost.
Není to tak dávno, co se Pavla rozhodla vyměnit ruch metropole za klid svého rodného kraje a přestěhovala se zpátky na Broumovsko. Kromě ticha a zdejší architektury má na regionu ráda i siluety kopců, které ho obklopují, a také sounáležitost obyvatel, která je podle ní základem všech hezkých věcí.

MONIKA LUKAŠÁKOVÁ
Předsedkyně Nadačního fondu Broumov – město kultury
Monika je radní pro kulturu města Broumova. Vystudovala Fakultu ekonomicko-správní na Univerzitě Pardubice. Žila v různých českých městech, nakonec se však vrátila do rodného Broumova. Přestože se po studiích věnovala především marketingu, postupně ji cesta zavedla k účetnictví a dotacím. Svůj volný čas ráda tráví v broumovské přírodě anebo na zahradě, ideálně se svými dětmi. Mezi nejdůležitější hodnoty řadí upřímnost, porozumění a toleranci.
Co má Monika na Broumovsku nejraději? Prý především jeho klid, zdejší vesnice a také malebné centrum Broumova.

LUCIE ROJKOVIČOVÁ
Koordinátorka projektové a administrativní podpory kandidatury
Lucie se při svých studiích věnovala regionálnímu rozvoji a cestovnímu ruchu. Její kroky vedly z Podkrkonoší do Prahy a poté do Broumova, který ji oslovil natolik, že už tu zůstala. Ve své práci se věnuje zejména oblasti turismu, dotacím a komunikaci. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě, na cestách anebo ručními pracemi. Má ráda českou kuchyni a taky sport, i když jak se smíchem přiznává, ten někdy o trochu míň. Důležitými hodnotami jsou pro ni upřímnost, empatie, laskavost a úcta ke stáří.
Co má Lucie na Broumově nejradši? „Určitě výhledy z oken svého bytu, třeba na Broumovské stěny nebo na barokní kostel sv. Markéty v Šonově! A pak taky pohled na poštolky kroužící nad náměstím a to, že se tu v Broumově všichni navzájem známe.“

ANETA KOHOUTOVÁ
Projektová manažerka
Aneta vystudovala teorii a historii dramatických umění v Olomouci. Po škole skočila rovnou na pozici provozní ředitelky v královehradeckém Bio Central. Po pěti letech se ale rozhodla vrátit zpátky na akademickou půdu jednak jako vyučující a druhak jako výzkumník v mezinárodním Centru pro Etiku, kde aktuálně píše svoji dizertaci s názvem Etika veřejného prostoru. V mezi čase se zamilovala do Finska a se svoji kamarádkou a kolegyní zažehla plamen kulturní sauny a osvěžovny NUUK, místa pro obrodu těla i komunitního ducha v Hradci Králové.
Na Broumovsko ji zavedla hudba. Ve svých teenage letech hrála s punk holčicí kapelou v pár klubech v okolí včetně legendární nádrážky. V současnosti se jako divák a posluchač nejraději vrací na akce do Soulkostela ve Vernéřovicích, kde se kromě koncertů občerstvuje tou nejlepší vodou ze studánky a kochá výhledy na nejkrásnější osamělý strom uprostřed louky.
Ve volném čase se učí trpělivosti.

JITKA SMOLÍKOVÁ
Produkce nové vizuální identity města / komunikace
Jitka svět kulturní a umělecké produkce ochutnala už během studií broumovského gymnázia, například skrze experimentální platformu Zkažený moučník. Jejím druhým domovem je Zlín, kam zamířila studovat marketingové komunikace a arts management. Během zahraniční stáže se podílela na komunikaci a produkci v Českém centru Rotterdam, nejvíce si však cení svých zkušeností z festivalu Zlin Design Week – ať už vedení velkého týmu, účasti na mezinárodních projektech nebo možnosti podpořit mladé talenty designu. Díky Zlin Design Weeku se pak dostala zase zpátky do Broumova. Ráda tráví čas za foťákem, s kávou nebo knížkou a svým křeslem Řehořem. V životě je podle ní důležitá pokora, kreativita a pozitivní přístup.
Na Broumově má nejradši jeho charisma, ilustrace na skleníku v Klášterní zahradě a uličku kolem bývalého pivovaru, která ponouká popuštění uzdy fantazie.

IVANA ČUŘÍKOVÁ
Komunikace
Ivana prožila své dětství na Broumovsku. Inspirována pracovními zkušenostmi z broumovských kulturních akcí se vydala za studii Arts managementu na Vysokou školu ekonomickou v Praze. Se svými spolužáky založila projekt Mapamátky, jehož cílem je popularizovat pražskou architekturu, podílela se na výstavě Všednost v Muzeu umění a designu v Benešově a potkat jste ji mohli i coby asistentku produkce na mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Praha. Ve volném čase ji můžete vidět s knihou a hrnkem dobré kávy pozorující a poznávající svět, ať už v ulicích města nebo v přírodě. Pro Ivanu jsou důležité mezilidské vztahy, respekt a otevřenost.
Na Broumovsku má ze všeho nejradši jeho klid, prostor a atmosféru panoramat kopců, které ho obklopují.

VLADIMÍR BYSTROV
Konzultant
Vladimír vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, už za studií však zamířil do médií. Jedny z prvních zkušeností sbíral v krajanských novinách Nový domov na stáži v Kanadě, v Česku byl součástí Lidových novin nebo týdeníku Týden. Na čas si také odskočil k produkci a propagaci několika muzikálových inscenací. Posledních 18 let se věnuje zejména komunikaci a Public Relations, spoluvlastní přední českou PR agenturu Bison & Rose a v letních semestrech přednáší na Metropolitní univerzitě v Praze. Ve volném čase ho můžete potkat mezi bylinkovými záhony, o které rád pečuje. V životě si cení pokory, upřímnosti a otevřenosti.
Kouzlu Broumovska zcela podlehl díky své ženě, jejíž rodina odtud pochází. A co tu má Vladimír nejradši? „Architekturu, syrovost pohraničních osad i lesů, a konečně lidi, kteří se rozhodli neupadnout do šedi a průměrnosti, a i v nesnadných podmínkách vzdáleného regionu se snaží něco vytvářet, dělat to pořádně a stát si za svým.“

DAVID KAŠPAR
Konzultant
David Kašpar je absolvent Katedry produkce na DAMU v Praze, kde dodnes působí jako odborný asistent. Dlouhodobě se věnuje kulturnímu a komunitnímu oživení pražských periferií, revitalizaci veřejného prostoru, otázkám kreativního a strategického rozvoje města a kulturnímu managementu. Od roku 2018 působí jako místostarosta Městské části Praha 10. Jeho stěžejním politickým heslem je: Kultura a školství jsou silové resorty.
Broumovsko miluje a to zejména proto, že jeho žena je z nedalekého Trutnova a na Broumovsku má její rodina chalupu. Takže se sem vlastně přiženil. A toho rozhodně nelituje!