Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Kreativní učení: Propojení umělců, učitelů a dětí

"Tvořivé myšlení a umět si poradit v různých situacích je důležitější než znalosti, které děti brzy zapomenou." Ilona Havlíčková, koordinátorka kreativního učení a pedagožka

Vzdělávání je klíčem k hodnotnějšímu životu a my věříme, že kvalitní vzdělání by mělo být dostupné pro všechny, bez ohledu na jejich sociální zázemí či geografickou polohu. Kreativní učení bylo jedním z klíčových témat v přihlášce Broumova 2028 na EHMK.  I když jsme titul nezískali, projekty a myšlenky, které v rámci ní vznikly pokračují dál. Jsme rádi, že si Centru uměleckých aktivit Hradec Králové vzalo Kreativní učení za své a vdechlo mu život i konkrétní podobu.

Centrum uměleckých aktivit v projektu Kreativní učení propojuje umělce, učitele a žáky. Jeho hlavním cílem je rozvíjet v dětech kreativitu, dát jim možnost učit se prožitkem, rozvíjet jejich schopnost komunikovat, spolupracovat a nebát se přicházet s vlastními řešeními. Zkrátka, učit se s radostí. Je na každém vyučujícím a umělci, jak se spolu domluví, vždy s ohledem na jednotlivé žáky a celkovou dynamiku třídy. Metody kreativního učení nemění učivo, ale způsob, jakým se informace, schopnosti a dovednosti dětem předávají. Cílem není vychovat z dětí umělce, ale naučit je, aby si dokázaly poradit v každé situaci a věřily samy sobě.

Broumovská pouť po mapě světa

Do pilotního ročníku 2023/2024 se spolu s jedenácti umělci a kreativci zapojilo dvanáct tříd ze šesti základních škol v Královéhradeckém kraji. Díky krajské podpoře a financím z Národního plánu obnovy mohli společně pod vedením Centra uměleckých aktivit vykročit ze zajetých kolejí výuky. Mezi zapojenými školami je i broumovská ZŠ Hradební se kterou spolupracuje umělkyně, performerka, kuchařka, pekařka a kurátorka Heidi Hornáčková. Spolu s paní učitelkou Danou Frömmelovou a žáky 7.B poznávají vzdálené regiony světa.

V botách poutníka

Existuje něco jako typický Američan? Jak můžeme ovlivnit vnímání jídla hudbou a co všechno utváří naši identitu? Sedmáci se v hodinách zeměpisu postupně seznamují s oběma americkými kontinenty a pod vedením umělkyně a Heidi Hornáčkové poznávají všemi smysly kulturní a geografická specifika jednotlivých zemí. V propojení s angličtinou pronikají za zažité stereotypy, které se o obyvatelích obou Amerik šíří a učí se přijímat jinakost. Pouť za poznáním odlišných životních osudů a perspektiv v nich zároveň prohlubuje vzájemný respekt a smysl pro spolupráci.

Přijďte na Kreatfest

Centrum uměleckých aktivit ve spolupráci s Centrem kreativního muzejnictví, Městskou knihovnou v Hradci Králové a Broumovem 2028 pořádají 9.-11. května KreatFest - festival kde se můžete seznámit s metodami kreativního učení. Poznáte inspirativní formy, jak propojovat tvořivost, umění a vzdělání. Třídenní program bude plný worshopů, diskuzí a tvoření. Zaměří se na aktuální témata jako je umělá inteligence a její využití, nebo jak si osvojit techniky vypravěčského řemesla. Neváhejte si zajistit místo na svém workshopu už dnes, kapacita je omezená.