Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
To chci zažít

O NÁS

 

O titul Evropské hlavní město kultury se uchází celé město Broumov. Kandidaturu schválili zastupitelé v létě roku 2020 a její přípravou pověřilo Město neziskovou organizaci Nadační fond Broumov  město kultury, založenou ve spolupráci s Agenturou pro rozvoj Broumovska.   

CO JE HLAVNÍM ÚČELEM NADAČNÍHO FONDU BROUMOV  MĚSTO KULTURY? 

Účelem nadačního fondu je rozvoj města a celého mikroregionu skrze podporu a rozvoj zdejší kultury. A to i ve smyslu obecnějšího vnímání kultury života a přístupu k okolnímu prostředí. Nadační fond Broumov – město kultury je zároveň platformou pro navazování rozsáhlejší spolupráce, jejíž součástí by se v budoucnu mohli stát i další kulturní aktéři regionu  bez ohledu na úspěšnost kandidatury. 

Nadační fond Broumov – město kultury jsou dnes především lidé z organizačního týmu Broumov 2028. Všechny je spojuje láska k městu – ať už se tu narodili, v něm usadili, nebo "jen" do něj zamilovali. Mají společnou vizi – živé kulturní město, příjemné pro život všem, kdo v něm žijí, město s budoucností. 

Projekt "Příprava kandidatury Broumova na titul Evropské hlavní město kultury 2028" je realizován s finanční podporou Královéhradeckého kraje.
 

MARIE SILONDI

MARIE SILONDI

Koordinátorka kandidatury 

Marie studovala obor teorie kultury na Karlově univerzitě a MSc. International Management na britské univerzitě Teesside University. V roce 2002 ve Francii spoluzaložila LIBAT  hybridní laboratoř pro umění a nové technologie. Vyučovala na britské vysoké škole Prague City University a působila jako externí konzultantka Kreativního inkubátoru, vzdělávacího projektu v rámci Plzně 2015 – Evropského hlavního města kultury. Svůj zájem v propojování kreativity a obchodu naplnila jako výkonná ředitelka šperkařského studia ZORYA. Volný čas ráda tráví s rodinou a přáteli, pečuje o svou malou punkovou chatičku a zahradu, občas hraje na housle, cvičí jógu, medituje anebo chodí na túry. Mezi nejdůležitější hodnoty podle ní patří láska a opravdovost. 

Marie na Broumovsku trvale nežije. Jak ale sama říká, jeho kouzlu podlehla ihned. Nejraději na něm má jeho krajinu, výhledy z oken kláštera, broumovské statky a také zdejší pivo Opat. 

JAN ŠKOLNÍK

JAN ŠKOLNÍK

Výkonný ředitel Nadačního fondu Broumov – město kultury  

Jan je rodák z Prahy. Absolvoval Summer management schooll Malik institut St. Gallen Univerzity a poté obor Strategický management na The Nottingham Trent University. Osud ho zavál na Broumovsko, jehož krásám podlehl, a nastálo se sem přestěhoval. Založil Agenturu pro rozvoj Broumovska, jejímž cílem je dlouhodobě oživovat broumovský region. Jan se ve svém volném čase věnuje sportu, rád tráví čas s rodinou a přemítá o smyslu a fungování světa. Pokud byste se ho zeptali na to, jaké ctí hodnoty, odpověděl by vám, že důležité je pro něj být trpělivý, hledat potěšení ve spolupráci, povzbuzovat lidi kolem sebe k odpovědnosti, a tím i svobodě.   

Čeho si Jan cení na Broumovsku nejvíce? Zejména síly jeho duše, křehkosti a nezdolnosti.   

MONIKA LUKAŠÁKOVÁ

MONIKA LUKAŠÁKOVÁ

Předsedkyně Nadačního fondu Broumov – město kultury   

Monika se narodila v Broumově. Vystudovala Fakultu ekonomicko-správní na Univerzitě Pardubice. Žila v různých českých městech, nakonec se však vrátila do Broumova. První pracovní zkušenosti nabírala v oddělení marketingu, postupně ji však cesta zavedla k účetnictví a dotacím, kterým se věnuje dodnes. Svůj volný čas ráda tráví v broumovské přírodě anebo na zahradě, ideálně se svými dětmi. Mezi nejdůležitější hodnoty řadí upřímnost, porozumění a toleranci.  

Proč má Monika tolik ráda Broumov a jeho okolí? Prý především pro zdejší klid, malebné centrum města a okolní vesnice.  

ANNA SMÉKALOVÁ

ANNA SMÉKALOVÁ

Koordinátorka pro místní participaci 

Anna je rodačkou z nedalekého Náchoda. Vystudovala dějiny evropské kultury a komparatistiku na Univerzitě Karlově, zkušenosti sbírala také studiem ve Francii. Při škole provozovala komunitní „Dělnickou univerzitu“, bytové semináře, koncerty či performance v Dělnické ulici v Praze. Pracovala jako lektorka v Národní galerii ve sbírce moderního a současného umění a spolupracovala s několika dalšími osvětovými institucemi. Ve svém volném čase se věnuje dramaturgii dokumentárních divadelní inscenací, ráda čte a tráví čas s rodinou a přáteli. Důležitým principem je pro ni feminismus pro 99 %, respekt, otevřenost a solidarita.  

Není to tak dávno, co se Anna trvale přestěhovala na Broumovsko. Co na něm má nejradši? Učarovala jí prý podoba broumovské krajiny, od alejí po kostely a fara v Martínkovicích, kterou nyní s rodinou opravují a naplňují životem. Hluboký zájem a obdiv v ní vyvolává také spiritualita místních komunit a míst, která obývají. 

 

ŽANETA VÁVROVÁ

ŽANETA VÁVROVÁ

Koordinátorka národní a mezinárodní spolupráce  

Jak sama Žaneta říká, je rodačka z broumovské porodnice. Vystudovala obor marketingová komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve ZlíněArts management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Pracovně se věnuje zejména oblasti výtvarného umění. Své zkušenosti sbírala při práci pro různé umělce, instituce a také na vlastních projektech. Rodinné kořeny a jeden z projektů, na kterém se podílela, ji zavedly zpět do Broumova, kde od roku 2019 vede Vzdělávací a kulturní centrum Broumov. Má ráda severské filmy, dobré jídlo a umění všeho druhu. Důležitá je pro ni svoboda, respekt a otevřenost

Na Broumovsku má nejradši stezky vedoucí z města s výhledem na kopce, průčelí domů na náměstí a broumovské barokní nebe.   

LUCIE ROJKOVIČOVÁ

LUCIE ROJKOVIČOVÁ

Koordinátorka projektové a administrativní podpory kandidatury  

Lucie se při svých studiích věnovala regionálnímu rozvoji a cestovnímu ruchu. Z Podkrkonoší její kroky vedly do Prahy a po ukončení studií do Broumova, který ji oslovil natolik, že tu zůstala. Ve své práci se věnuje zejména oblasti cestovního ruchu, dotacím a komunikaci. Jak sama říká, svou práci by nevyměnila. Nedá dopustit na českou kuchyni a svůj volný čas ráda tráví v přírodě, na cestách anebo ručními pracemi. Důležitými hodnotami jsou pro ni upřímnost, empatie, laskavost a úcta ke stáří.  

Co má Lucie na Broumově nejradši? Výhledy z oken svého bytu (například na kostel sv. Markéty v Šonově nebo Broumovské stěny), poštolky kroužící nad náměstím a velikost Broumova, díky které se tu téměř všichni obyvatelé navzájem znají.

JITKA SMOLÍKOVÁ

JITKA SMOLÍKOVÁ

Produkce nové vizuální identity města / komunikace  

Jitka vyrostla v Meziměstí u Broumova. Po úvahách o studiu fotky a žurnalistiky zamířila nakonec do Zlína na Univerzitu Tomáše Bati studovat obor marketingové komunikace, kde aktuálně pokračuje studiem Arts managementu. Na broumovském gymnáziu spolupracovala na experimentální umělecké platformě Zkažený moučník a ve Zlíně již třetím rokem vede festival Zlin Design Week, který je místem propojení a podpory nových talentů v designu. Nové zkušenosti vyrazila sbírat také do Českého centra v Rotterdamu. Ve chvílích volna se ráda kochá krásami Zlína, čte a pije kávu (kterou k večeru vymění i za víno) - ideálně v blízkosti svého křesla Řehoře. V životě je podle ní důležitá pokora, kreativita a pozitivní přístup. 

Pokud se Jitky zeptáte, co má na Broumově nejraději, odpoví: ,, Jeho charisma! A pak taky uličku kolem bývalého pivovaru vedoucí ke klášteru, má zvláštní genius loci a ponouká mě k tomu popustit uzdu fantazii. Dál taky ilustrace na skleníku v klášterní zahradě – spojení umění a botaniky je geniální! “  

IVANA ČUŘÍKOVÁ

IVANA ČUŘÍKOVÁ

Komunikace  

Ivana se narodila a vyrostla v Broumově. Za vysokoškolskými studii se vydala do Prahy, kde studuje na Vysoké škole ekonomické obor Arts management. Své pracovní zkušenosti v oblasti kultury získávala už v Broumově, zejména na koncertech a festivalech vážné hudby. Se svými vysokoškolskými spolužáky založila projekt Mapamátky, jehož cílem je popularizovat pražskou architekturu. Ve volném čase ji potkáte nejčastěji s knihou a hrnkem dobré kávy pozorující a poznávající svět, ať už v ulicích města nebo v přírodě. Podobně jako u jiných členů týmu patří mezi Ivaniny hodnoty respekt, kreativita, svoboda a otevřenost mysli ke všemu a všem. Důležité jsou pro ni mezilidské vztahy.   

Na Broumovsku má ze všeho nejradši jeho klid, jedinečnou atmosféru a panorama kopců, které ho obklopují.  

DAVID KAŠPAR

DAVID KAŠPAR

Konzultant

David Kašpar je absolvent Katedry produkce na DAMU v Praze, kde dodnes působí také jako odborný asistent. Dlouhodobě se věnuje kulturnímu a komunitnímu oživení pražských periferií, revitalizaci veřejného prostoru, otázkám kreativního a strategického rozvoje města a kulturnímu managementu. Od roku 2018 působí jako místostarosta Městské části Praha 10. Jeho stěžejním politickým heslem je: Kultura a školství jsou silové resorty.

Broumovsko miluje a to zejména proto, že jeho žena je z Trutnova a na Broumovsku má její rodina chalupu. Takže se sem vlastně přiženil. A toho rozhodně nelituje!