Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít

PTÁTE SE

O titulu Evropské hlavní město kultury 2028

Jaké další země budou spolu s Českou republikou hostit titul v roce 2028?

Pro rok 2028 byly vybrány jako hostitelské země titulu dva státy – Česká republika a Francie. Obě tyto země si uspořádají vlastní výběrová řízení pro svá města, která se o titul ucházejí. V jednom výběrovém řízení tedy mezi sebou budou soutěžit pouze města francouzská, ve druhém ta česká. 

Kdy a jak se dozvíme výsledky?

Výsledky prvního kola byly vyhlášeny v říjnu 2022, kdy do finále postoupila města Broumov a České Budějovice. Na konci června 2023 bude vyhlášeno vítězné město. 

Jaká další města budou s Broumovem soutěžit?

Spolu s Broumovem jsou ve finále soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028 také České Budějovice.

Má šanci zvítězit nejmenší město, které se kdy přihlásilo?

Má šanci! Říká se, že cesta je cíl, a v případě kandidatury na Evropské hlavní město kultury to platí dvojnásob! Broumov a jeho okolí se už delší dobu rozvíjí ve vícero oblastech a kandidatura je přirozenou akcelerací tohoto rozvoje. Projekt a výběrová kritéria na Evropské hlavní město kultury jsou nastaveny takovým způsobem, aby již samotné procesy a změny konané v rámci kandidatury byly dlouhodobě udržitelné a pomáhaly městu i bez získání titulu.    

Máme příklady dobré praxe menších měst, která titul hostila nebo budou hostit, Matera Basilicata v roce 2019, Bad-Ischl v roce 2024 nebo Nova Gorica v roce 2025. Těmito příběhy se inspirujeme. Broumov kandiduje jako nejmenší město v historii soutěže, a proto je aspekt udržitelnosti jedním z hlavních kritérií naší kandidatury.

Obecně o EHMK

Co je to Evropské hlavní město kultury?

Titul Evropské hlavní město kultury je jedním z nejdéle trvajících projektů Evropské unie. Je už téměř 40 let udělován městům napříč Evropou, aby oslavoval kulturní rozmanitost jednotlivých národů a jejich měst a zároveň vyzdvihoval společné evropské hodnoty, kulturní život a historické dědictví. Titul však neslouží jen jako oslava nebo přehlídka umění, je také nástrojem změn a dlouhodobého udržitelného rozvoje města, jeho kultury a blízkého okolí. Každý rok titul získají dvě města EU a průměrně jednou za tři roky je doplní i jedno město nečlenské.

Jak probíhá proces kandidatury?

Ze všeho nejdřív musí kandidaturu schválit město. V Broumově se tak stalo v létě 2020. Následuje první výběrové kolo, tzv. předvýběr. V něm porota složená převážně ze zahraničních odborníků posuzuje přihlášky jednotlivých měst a z nich vybírá ty, které splňují kritéria a mohou postoupit do finálového kola. Broumov postoupil do finále 14. 10. 2022. Nyní musíme do finálového kola zapracovat připomínky od odborné poroty k našim projektům a přidat i detailnější podklady. Odborná porota vybere ve druhém kole z finalistů město, které následně doporučí Radě ministrů ke jmenování Evropským hlavním městem kultury.  

 

Broumov a region Broumovska

Co je Nadační fond Broumov - město kultury?

Nadační fond Broumov – město kultury je nezisková organizace založená městem Broumov a Agenturou pro rozvoj Broumovska. Město Broumov pověřilo nadační fond přípravou kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury. Více se můžete dočíst ZDE.