Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít

PTÁTE SE

O titulu Evropské hlavní město kultury 2028

Jaké další země budou spolu s Českou republikou hostit titul EHMK v roce 2028?

Pro rok 2028 byly vybrány jako hostitelské země titulu dva státy – Česká republika a Francie. Obě tyto země si uspořádají vlastní výběrová řízení pro svá města, která se o titul ucházejí. V jednom výběrovém řízení tedy mezi sebou budou soutěžit pouze města francouzská, ve druhém ta česká. 

Kdy a jak se dozvíme výsledky?

Výsledky prvního výběrového kola budou známé na konci roku 2022. Přesný termín prozatím nebyl Ministerstvem kultury ČR vyhlášen. A nejpozději na konci roku 2023 bude vyhlášeno město, které titul získá.

Jaká další města budou s Broumovem soutěžit?

V boji o titul Evropské hlavní město kultury 2028 bude Broumov soutěžit s českými městy. Svůj záměr kandidovat prozatím oznámily České Budějovice, Brno a Liberec.

Má šanci zvítězit nejmenší město, které se kdy přihlásilo?

Má šanci! Říká se, že cesta je cíl, a v případě kandidatury na Evropské hlavní město kultury to platí dvojnásob! Broumov a jeho okolí se už delší dobu rozvíjí ve vícero oblastech a kandidatura na EHMK je přirozenou akcelerací tohoto rozvoje. Projekt a výběrová kritéria na Evropské hlavní město kultury jsou nastaveny takovým způsobem, aby již samotné procesy a změny konané v rámci kandidatury byly dlouhodobě udržitelné a pomáhaly městu i bez získání titulu.    

Máme příklady dobré praxe menších měst, která titul hostila nebo budou hostit, Matera Basilicata v roce 2019, Bad-Ischl v roce 2024 nebo Nova Gorica v roce 2025. Těmito příběhy se inspirujeme. Broumov kandiduje jako nejmenší město v historii soutěže, a proto je aspekt udržitelnosti jedním z hlavních kritérií naší kandidatury.

Obecně o EHMK

Co je to titul EHMK?

Titul Evropské hlavní město kultury je jedním z nejdéle trvajících projektů Evropské unie. Je už téměř 40 let udělován městům napříč Evropou, aby oslavoval kulturní rozmanitost jednotlivých národů a jejich měst a zároveň vyzdvihoval společné evropské hodnoty, kulturní život a historické dědictví. Titul však neslouží jen jako oslava nebo přehlídka umění, je také nástrojem změn a dlouhodobého udržitelného rozvoje města, jeho kultury a blízkého okolí. Každý rok titul získají dvě města EU a průměrně jednou za tři roky je doplní i jedno město nečlenské.

Jak probíhá proces kandidatury?

Ze všeho nejdřív musí kandidaturu schválit město. V Broumově se tak stalo v létě 2020. Aktuálně probíhá příprava podkladů pro tvorbu přihlášky, která se bude podávat do 1. září 2022 do výběrového řízení vyhlášeného Ministerstvem kultury. Po podání přihlášky bude následovat první výběrové kolo, tzv. předvýběr. Termín jeho konání prozatím nebyl oznámen. Města, která projdou prvním výběrovým kolem, postoupí do druhého, finálového, kola. V něm porota vybere jedno vítězné město, jež posléze jmenuje Rada ministrů EU Evropským hlavním městem kultury. Pokud žádné z měst nesplní podmínky pro vítězství, nemusí porota vítěze vybrat. Po jmenování pak následují čtyři roky, během nichž se hostitelské město připravuje na rok titulu.

Broumov a region Broumovska

Co je Nadační fond Broumov - město kultury?

Nadační fond Broumov – město kultury je nezisková organizace založená městem Broumov a Agenturou pro rozvoj Broumovska. Město Broumov pověřilo nadační fond přípravou kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury. Více se můžete dočíst ZDE.