Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Tiskaři ze stodoly v Tartu

Podpora a spolupráce s kulturními aktéry je klíčovou součástí Broumova 2028+. Proto jsme měli radost, když jsme mohli podpořit výjezd grafického studia Upupæpop, tvořeného Evou a Kubou Horskými do Tartu. Zúčastnili se rezidenčního pobytu v grafickém studiu TYPA a mezinárodní konference AEPM (Asociace evropských tiskařských muzeí), kde vedli jeden z workshopů. Přivezli si spoustu kontaktů i inspirace pro své budoucí tiskařské centrum v Martínkovicích a přijali také nabídku hostit konferenci v roce 2027. Za tři roky se tak můžeme těšit, že přední evropské osobnosti tradičního tisku se setkají na Broumovsku. 

Studio Upupæpop je naším partnerem už od začátku kandidatury. Jejich grafika se propisuje do celé naší vizuální identity a jejich projekt Tiskaři ze stodoly: Centrum pro grafická a polygrafická řemesla byl součástí přihlášky na Evropské hlavní město kultury 2028. Stal se jedním z mnoha projektů pokračujících dál. A to hlavně i díky podpoře Ministerstva kultury a Královéhradeckého kraje, kteří pomáhají projekty z přihlášky rozvíjet. Ve stodole v Martínkovicích nedaleko Broumova roste pod rukama manželů Horských prostor, kde budou vznikat současné grafiky skrze tradici a historii starých technik a strojů.  

Estonské město Tartu hostí titul hlavního města kultury pro rok 2024 a je jedním z partnerů, které navštívil tým pracovníků a pracovnic kulturního sektoru z Broumova v rámci projektu Study visit Broumov 2028 (více si můžete přečíst v článku). Na jejich květnové cestě se podívali i do grafického studia TYPA, kde nacházeli mnoho stop po rezidenčním pobytu manželů Horských. 

Rezidenční pobyt v grafickém studiu TYPA (březen–duben 2023) 

TYPA, nezisková organizace založená v roce 2010, se původně zaměřovala na záchranu knihtiskových strojů a historického tiskařského materiálu. Postupem času se z této skromné iniciativy stalo jediné muzeum tisku a zpracování papíru v Pobaltí a Skandinávii, sídlící v Tartu, druhém největším městě Estonska. Toto progresivní kulturní centrum, které se nachází v historickém komplexu „Aparaaditehas“, nabízí nejen bohatou expozici, ale také grafické studio, galerii a několik menších ateliérů pro edukační programy. 

TYPA aktivně spolupracuje s místními institucemi a získává finanční prostředky nejen z dotací, ale i z komerční činnosti svého designérského studia. Klíčovou součástí jejich činnosti jsou také rezidenční programy, které každoročně přitahují umělce z celého světa. 

„Na rezidenční pobyt do TYPA jsme byli vybráni na podzim roku 2022 a měli to štěstí, že náš projekt obstál v konkurenci více než 100 dalších zájemců. Termín našeho dvouměsíčního pobytu byl stanovený na měsíce březen a duben roku 2023. Jelikož šlo o poměrně dlouhou dobu a jsme v naší tvůrčí dvojici nejen kolegové a manželé, ale také rodiče dvou školou povinných dětí, vyrazili jsme jako celá rodina. Děti po dobu naší osmitýdenní práce v TYPA navštěvovaly Tartu international school, kde byly od prvního dne jako doma a měly tak skvělou možnost intenzivně zdokonalovat svoji angličtinu. Díky tomu jsme se mohli soustředěně věnovat na vlastní práci, ale také na projekty pro hostící instituci. Rezidenti jsou totiž od prvního dne včleněni do kolektivu a participují v nesčetných aktivitách bohatého kulturně-kreativního programu pro školy a veřejnost,“ říkají manželé Horští.  

Výstupem umělců v rezidenčním programu je buďto autorský odborný workshop pro veřejnost nebo výstava prací vytvořených během pobytu. Manželé Horští se rozhodli pro obě varianty: „Workshop jsme si užili hned v prvních týdnech pobytu při oslavách 13. narozenin TYPA. Závěrečnou výstavu nám TYPA uspořádala ve dnech 27. 4.-28. 5. 2023 v Rõdu galerii, která je taktéž součástí rozlehlého komplexu Aparaaditehas. Na zdech, stolech, soklech i plechových dveřích od starého výtahu jsme tak mohli představit výsledky našich tiskařských inspirací, které jsme za 8 týdnů velmi intenzivního pobytu načerpali. Rezidenční pobyt byl pro nás obrovskou inspirací nejen v tvorbě, ale také pro budování vlastního nezávislého prostoru Martínkovicích.“ 

Tak za tři roky na Broumovsku? 

V květnu zavítali manželé Horští do Tartu znovu. Tentokrát se zúčastnili konference AEPM. AEPM je zkratka pro Association of European Printing Museums (Asociace evropských tiskařských muzeí), jež sdružuje a zastřešuje tiskařská muzea primárně v Evropském kontextu. Jejími členy jsou však i teoretici a historici oboru, pedagogové, typografové a tiskaři věnující se zachování kulturního dědictví tisku. Aktivity AEPM jsou velmi široké. Jejím hlavním posláním je však sdružovat a propojovat aktivní osobnosti v oboru napříč specializacemi a zeměmi.  

Kuba s Evou sami sbírají historické tiskařské stroje, které dále využívají pro svou autorskou tvorbu a plánují dílnu zpřístupnit i veřejnosti ve formě workshopů, uměleckých rezidencí a výukových kurzů. Konference pro ně byla skvělou příležitostí navázat nové kontakty a načerpat cenné zkušenosti. 

Pro ročník 2024 hostila konferenci instituce TYPA a to z důvodu své kvality v oboru i faktu, že je Tartu v tomto roce nositelem prestižního titulu Evropské hlavním město kultury. Město žije nesčetnými kulturními akcemi, které reflektují jednotné téma pro všechny: „Arts of Survival“. Bylo tak nasnadě využít jejich téma i pro tuto konferenci. Ředitelka TYPA Charlotte Biszewski, která tento ročník konference koordinovala, Evu s Kubou oslovila, aby pro konferenci připravili takzvanou „Artits demonstration“ - komentovanou ukázku užití jednotlivých technologií a postupů v praxi formou workshopu pro účastníky. 

Workshop očima Kuby a Evy 

“Koncepci workshopu jsme dlouho promýšleli a snažili se zvolit co nejoptimálnější řešení ve vztahu k tématu, vybavení dílny i k dynamice, kdy musely aktivitu během tří hodin navštívit čtyři skupiny o 15 účastnících. Připravili jsme interaktivní tisk drobných grafik s podtitulem „Future is...“, při kterém byla použita klasická dřevěná plakátová i kovová typografická sazba v kombinaci ilustrací vyrobenou z fotopolymeru jako symbol propojení tradičního materiálu se současným. 

První vrstvu tisku, reflexně zelenou, jsme vytiskli ještě v naší dílně. Druhou vrstvu, fialovou, jsme tiskli již přímo během našeho workshopu. Úkolem každého však nebylo jen vytisknout samotnou grafiku, ale především ji nejprve autorsky dotvořit, neboť nápis „Future is…“ byl připravený k doplnění. Z připravené dřevěné sazby plakátových písmen tak každý definoval svoji vizi budoucnosti a vtiskl ji do své autorské grafiky.  

Grafiky měly podtitul „This is a product of AI (Analog Intelligence)“. Účastníci se navíc díky interakci s písmem stali součástí pomyslné neuronové sítě „ChatGPT“, kterou jsme si předefinovali jako „Graphic-Printing Technologies“. Tato parafráze na nástroje umělé inteligence zapadla do společného tématu konference „Arts of Survival“ a poukazovala na živé síťování a komunikaci mezi účastníky prostřednictvím interaktivní analogové aktivity. 

60 různých odpovědí jsme na závěr vystavili v tiskárně na regálech s písmy a všichni si tak mohli prohlédnout různé vize a věštby budoucnosti. Workshop měl velmi pozitivní ohlas a bylo skvělé vidět všechny ředitele muzeí a tiskáren doslova hrát si s plakátovými písmeny a tiskařským strojem. Shodli jsme se, že toto odpoledne příjemně oživilo jejich jinak spíše manažerskou a byrokratickou činnost a setřelo formální bariéry mezi jednotlivými účastníky. 

Být součástí této akce pro nás bylo nesmírně obohacující. Kromě řady nových pracovních kontaktů a možností participace vzniklo také mnoho nových přátelství a pozvání do zahraničních dílen. S překvapením i radostí jsme na závěr přijali myšlenku kolegů, kteří navrhli, abychom se organizace ročníku 2027 zhostili my a prezentovali v tomto kontextu Českou republiku. Pokud tedy půjde vše podle plánu, navštíví přední osobnosti tradičního tisku za tři roky Broumovsko,” s nadšením sdílí manželé Horští. 

Výjezd se uskutečnil díky podpoře ministerstva kultury.

*Autorka všech fotografií je Merilin Metsamaa.