Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Sázíme přátelství a feminismus

Mezinárodní den žen ustanovený na 8. března se letos v Broumově vydal novou cestou a nadchl početné účastnice, ale i účastníky. Středeční deštivé odpoledne zprvu příliš nepřálo venkovní akci. O to více chuti a nadšení sálalo z téměř tří desítek žen všech věkových skupin, ale i mužů, kteří ve čtyři odpoledne dorazili na autobusové nádraží na Den divokých macešek. V kruhovém prostoru zeleně u vjezdu do nádraží už je čekal nový robustní dřevěný truhlík. Za pečlivost a péči, s jakou byl vytvořený, chceme poděkovat Technickým službám Broumova a dodáváme, že několikrát zaznělo, jak by si jej rád někdo postavil na zahradu.

Společně jsme pak truhlík osázeli žlutými, bílými a fialovými maceškami a označili cedulemi, které budou připomínat začátek této nové tradice, jak pevně věříme. Mokrá hlína, ani sněhové vločky, střídající déšť, neodradily od veselého sázení seniorky, studentky a studenty gymnázia, děti, ale také Ukrajinky, které v Broumově našly se svými rodinami útočiště před válkou. Komunitní truhlík, o který se od této chvíle budeme společně, se tak stává živým zářivým bodem veřejného prostoru autobusového nádraží. To jindy působí poněkud neutěšeně a zejména po setmění se na něm některé ženy a dívky necítí bezpečně. Chtěli jsme proto Mezinárodní den žen věnovat péči o místa v našem městě, které ji potřebují. A postupně tak otevírat debatu, jak vytvářet přívětivější atmosféru na veřejných prostranstvích. Nádraží je pro mnohé návštěvníky Broumova vstupní branou do města, a i malá proměna, jako například komunitní truhlík, může vysílat jasný signál, že o svůj společný prostor pečujeme a není nám lhostejný.

Vyšívání, poezie i úderná hesla

Neustávající déšť nás pak zahnal do Restaurace U Kostela, kde jsme u jednoho stolu pokračovali v rozhovorech. Velký úspěch mělo společné vyšívání, předčítaly se vážné i vtipné texty feministických autorů a autorek, psaly se vzkazy k MDŽ. A co by si broumovské ženy ke svému svátku přály? Třeba aby byly „dostatečně doceněné v osobním i profesním životě“, „ať ženská síla vládne světem“, nebo abychom o sebe pečovaly a měly se rády!

Společné vydařené odpoledne jsme zakončili návštěvou místa posledního odpočinku spisovatelky, volyňské Češky a absolventky broumovského gymnázia Marie Stryjové (1931 –⁠ 1977) na protějším hřbitově. I jí, stejně jako všem účastnicím a účastníkům, jsme věnovali macešku a zakončili tak den mezinárodní solidarity a boje žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

Těšíme se další setkání divokých macešek!

Akce se konala za podpory SCLLD MAS Broumovsko+, z. s., jejím pořadatelem byl Broumov 2028 ve spolupráci s místními ženskými spolky a studentkami Gymnázia Broumov. Všem tímto děkujeme.

Za sazenice macešek děkujeme Evě a Daliborovi Novotným z E.D.A agentury.

Autorka: Petra Kultová