Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Kreativní mlýn v Broumově

Mezinárodní porota při své návštěvě Broumova zavítala mimo jiné také do bývalého klášterního mlýna – zchátralé budovy při toku Stěnavy, v jejíž prostorách má v budoucnu vzniknout zázemí pro studenty a umělce, ale i kavárna. Právě zde se totiž v pondělí 26. června sešli lidé věnující se různým zajímavým oborům, kteří sem byli pozváni, aby svou tvorbu a myšlenky představili, vyjádřili své dojmy z Broumova a strávili na tomto symbolickém místě společný čas.

Už když přicházím, vidím venku skupinku dětí, které nacvičují taneční vystoupení pod dohledem Kateřiny Jiráskové. Ta v Broumově vede taneční kroužek. Chvíli tancuje s dětmi, poté je sleduje kritickým okem a občas něco poopraví. Většina dětí v taneční skupince je romského původu. „Bohužel jsou zde vůči Romům stále znát různé předsudky, a kvůli tomu si děti třeba hůře hledají uplatnění. Já s nimi pracuji ráda.“ – říká Kateřina Jirásková, a poté jde znovu tančit.

Přesouvám se do budovy a jakmile vyjdu do druhého patra, jsem okamžitě obklopen kreativitou. V jednotlivých provizorně předělaných místnostech postávají samí tvořiví lidé, někteří z nich jsou v Broumově poprvé, jiní k němu mají úzký vztah, ať už zde trvale bydlí, nebo město jen navštěvují. Na chodbě se baví skupina mladých dobrovolníků, kteří sem přijeli pomoci z nejrůznějších zemí, od Estonska až po Mexiko. Koncept Kreativního poutnictví, který je nosným tématem kandidatury Broumova na Evropské město kultury, zde má svou výraznou stopu. Desítky poutníků a poutnic mohou představit své dílo a navzájem se poznat.

V jedné z místností je například Alenka Hlaváčková, mladá fotografka původem ze Slovenska, která se usadila v Hronově. Její naprosto bezprostřední fotografie lidí, často vyfocené prostě na ulici, mají v sobě hloubku a krásu. „Když jsem sem jela, tak jsem vlastně nevěděla, co budu dělat. Focení mě chytlo, došlo mi, že je to něco úplně jiného, než vyfotit si fotku na Instagram. Ty fotky mají svůj příběh.“ Broumov má prý moc ráda, líbí se jí, že se tu dějí i různé kulturní akce, jsou tu zajímaví lidé… Na otázku, zda na Broumově vnímá něco špatného, odpovídá záporně, stejně jako Barbora Kmencová nacházející se hned o místnost vedle. Tato Ilustrátorka známá též pod pseudonymem Bessa se zde na jaře účastnila Sympozia Ilustrace a nyní přijela s porotou mluvit o své zkušenosti z pobytu v Broumově, z nějž byla prý příjemně překvapena. Videomaker Adam Vašata zase vychvaluje zdejší přírodu a klidně by se sem přestěhoval. To děti z Broumova, které se zapojují do programu RECYUPCY (kreativní využití odpadu), z maloměsta zas tak nadšené nejsou. Při otázce, jestli tu jednou chtějí bydlet, všechny kroutí hlavou „Hm, asi ne…“

Paní Ilona Havlíčková je koordinátorkou kreativního učení a usiluje o zařazení uměleckých aktivit do výuky na základních školách. Působí v Centru uměleckých aktivit Hradec Králové a spolupracuje i s Broumovem. Jen co vcházím do jí přidělené místnosti, hned mně s úsměvem a se slovy „Chceš zanechat svou stopu?“ zve k velkému abstraktnímu obrazu pověšenému na stěně. Každý příchozí se může zapojit do tvorby tohoto stále se vyvíjejícího díla. Přispívám tedy svým tahem štětcem, a poté se jdu s paní Havlíčkovou pobavit o krajině Broumovska, kterou velmi obdivuje, jmenovitě třeba Ostaš. Z poroty nervózní není, chystá se ji také zapojit do tvorby obrazu.

Velké naděje do kandidatury vkládají Jakub Horský a Eva Horská ze studia Upupæpop, kteří se podíleli na programu, například tvorbou vizuální podoby Bidbooku neboli přihlášky. „Já tomu opravdu věřím. Myslím, že to má smysl a pokud Broumov vyhraje, tak to bude určitě přínosné.“ – vyjádřil se pan Jakub Horský ke kandidatuře. Celý program zakončuje básnířka Robin Mádle, maturantka z Broumovského gymnázia, předčítáním své poezie.

Již to, že opuštěná budova jako je broumovský Mlýn se může přítomností lidí proměnit v tak nápadité a milé místo, značí, že má smysl být tvůrčí, zkoušet nové a obnovovat zapomenuté nápady a nechávat se inspirovat okolím, ať už jsou to pískovcové skály, staré domy nebo dobrosrdeční lidé. 

Lukáš Zavadil, Gymnázium Broumov