Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


2021: Bosonohá stezka

Žadatelka: Mgr. Andrea Plná, spolek MC MAMINA, článek vychází ze závěrečné zprávy projektu

V Pellyho parku v Polici nad Metují můžete dopřát svým nohám odpočinek a mimořádný smyslový zážitek. Na speciálně upravené stezce budou vaše nohy masírovány chůzí po šiškách, klacíkách, písku, mohutných balvanech i drobných valouncích, nebo třeba dřevem z májky. Stezka je určena pouze k chůzi bez bot (a bez ponožek), za každého počasí. Je jednosměrná, má čtrnáct různých polí tvořících okruh, který vás dovede zpět k výchozímu místu, proto si na jejím začátku můžete nechat obuv.

Proč si občas zout boty?

Chození bez bot po nerovném terénu je zdravé, uvolňující, nabíjí energií a radostí. Naše bosá chodidla se rázem stanou zdrojem mnoha poznatků. Začneme vnímat teplotu, vlhkost i proměny terénu. Nezapomeňme se vyhýbat hmyzu či hlemýžďům, stáváme se součástí přírody. Prostřednictvím našich nohou se tak dostaneme opět do přímého kontaktu se zemí, vrátíme se ke kořenům lidské přirozenosti. Stimulací reflexních bodů na chodidlech aktivujeme imunitu, studené nohy se prohřejí. Mimořádně pozitivní vliv má chůze naboso na prevenci vzniku plochých nohou. Při chůzi bez bot se zapojují všechny svaly, které ovlivňují správný vývoj klenby.

Jak se podařilo zapojit místní?

Konstrukci stezky vytvořil pan truhlář Nosek, spolupráce s ním si moc vážíme. Ale to, že to ale nebude dílo jednoho člověka, dokázala široká veřejnost v Polici nad Metují. Chybělo obsadit jednotlivá pole. Vzhledem k tomu, že podmínkou grantové výzvy je zapojení veřejnosti, dobrovolnická činnost stejně jako využití volně dostupných či recyklovaných zdrojů, spolek MC MAMINA se rozhodl oslovit veřejnost o pomoc. Dali výzvu na FB, aby lidé se zaplněním jednotlivých polí pomohli. Nakonec se zapojilo několik rodin z Police i Teplic nad Metují a okolních obcí a dodaly výplň.

Zmínky v médiích

Naše Broumovsko - Bosonohou stezkou Pellyho parkem

Naše Broumovsko - MC MaMiNa: Oživit veřejný prostor

Broumov 2028 - Bosonohá stezka oživila Pellyho park