Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít

Bosonohá stezka oživila Pellyho park

Věděli jste, že chození bez bot po nerovném terénu je zdravé a uvolňující? Bosá chodidla se rázem stanou zdrojem mnoha poznatků – začnete vnímat teplotu, vlhkost i proměny terénu, zcela samozřejmě se začnete vyhýbat hmyzu či hlemýžďům, stáváte se součástí přírody. Prostřednictvím nohou se dostanete opět do přímého kontaktu se zemí, vrátíte se ke kořenům lidské přirozenosti. Stimulací reflexních bodů na chodidlech aktivujete imunitu, studené nohy se vám hezky prohřejí. Mimořádně pozitivní vliv má chůze naboso také na prevenci vzniku plochých nohou a při chůzi bez bot se zapojují všechny svaly, které ovlivňují správný vývoj klenby.

A navíc bosonohá chůze nabíjí energií a radostí! A my pro vás máme tip, kde si to můžete vyzkoušet. Díky grantovému programu Máme rádi Broumovsko byl v loňském roce podpořen vznik bosonohé stezky v Polici nad Metují. Projekt vymysleli a v život uvedli rodiče s dětmi z mateřského centra MaMina, z.s.

Otevření bosonohé stezka v Polici nad Metují Otevření bosonohé stezky v Polici nad Metují

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Díky nadšení místních dospěláků a dětí zde můžete dopřát svým nohám odpočinek a mimořádný smyslový zážitek. Na speciálně upravené stezce budou vaše nohy masírovány chůzí po šiškách, klacíkách, písku, mohutných balvanech i drobných valouncích, nebo třeba dřevem z místní májky. Stezka je určena k chůzi bez bot (a bez ponožek) za každého počasí. Je jednosměrná a tvoří ji čtrnáct různých polí. 

A na co jsou pyšné koordinátorky projektu Andrea Plná a Martina Frydrychová?

Podařilo se nám zapojit velké množství dobrovolníků. Se zaplněním jednotlivých polí pomohlo několik rodin z Police i Teplic nad Metují a okolních obcí. Získali jsme například pískovec od Josefa Cibulky, Kohlovi ze Suchého Dolu přivezli jemný kačírek, Kohlovi z Bezděkova nasbírali s dětmi šišky a kůru ze stromů, rodina starosty Jiřího Berana slíbila rozřezat polickou májku a doplnit ji do pole, rodina místostarosty Škopovi zase nasbírali v lese větvičky… korkové špunty stále vybíráme.“ 
 

Pokud máte doma korkové špunty, tak už nyní víte, komu by udělali radost. Ozvat se můžete rovnou organizátorkám: https://www.facebook.com/MCMaMiNa

Otevření bosonohé stezky v Polici nad Metují Otevření bosonohé stezky v Polici nad Metují

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V pátek 12.8. se organizátorky a dobrovolníci s dětmi sešli u bosonohé stezky, aby společnou práci oslavili a stezku slavnostně otevřeli. V parku se to hemžilo dětmi i dospělými, všichni se smáli, společně si hráli a povídali a u toho zakusovali koláče a jiné sladkosti, který každý donesl. Jsme rádi, že jsme byli u toho a mohli to zažít na vlastní nohy. 

Přejeme, ať stezka dělá radost všem, kteří se pro ni budou procházet!

A pokud máte i vy nápad, jak oživit vaši obci nebo město a rozhýbat sousedy, tak neváhejte a přihlaste se do další grantové výzvy, ve které můžete získat až 30 000 Kč a další podporu. Čas na odevzdání žádosti máte do 30. 9., a jak uvádí Andrea Pilná, není to žádná věda:

„Žádost o grant i jeho vyúčtování je přehledné, snadno uchopitelné. Děkujeme za příležitost zlepšit naše města díky Vámi poskytnutým finančním prostředkům.“