Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Tvořit a žít pomaleji - studijní cesta do Bragy

„Cestování zlepšuje naši představivost, uspokojuje naši zvědavost a připomíná nám, kolik máme všichni společného,“ prohlásila Deborah Lloyd – kreativní ředitelka módní společnosti. A čtveřice broumovských pracovníků a pracovnic kulturního a kreativního sektoru (KKS) se o tom na začátku března přesvědčila v rámci studijní cesty do portugalské Bragy.

Vzdálenost tři tisíce kilometrů a o více než 180 000 obyvatel nás dělí od Bragy, ale o to víc existuje historických a kulturních témat, které nás propojují – vliv řádu Benediktinů na rozvoj obou měst, poutnictví, romská komunita, finále soutěže o titul Evropského hlavního města kultury a chuť v odkazu kandidatury pokračovat i bez titulu. Stejně jako Broumov, tak i Braga titul EHMK nakonec nezískala. V příštím roce bude ale hostit titul Portugalského hlavního města kultury Braga 25. 

Čtyři ledé před výhledem z věže

Setkání s tamními pracovníky KKS se konala na různých místech a v kulturních zařízeních po celém městě a stala se prostorem pro sdílení inspirace, ale i hledání propojek a možných spoluprací. Setkání se uskutečnila s týmem Braga25, Conservatório Bomfim, Teatro Circo, Santuario Do Bom Jesus Do Monte, Braga Media Arts, gnration, Space Transcribers a odborem kultury města Braga. A co si naši účastníci a účastnice ze setkání odnášejí?

“Spoustu projektů z jejich Bid Booku (přihláška do soutěže o titul EHMK, pozn. autorky) nakonec opravdu realizují, takže odkaz jejich kandidatury je stále živý a dále ho rozvíjejí. Každý projekt má pak svého uměleckého kurátora, který drží uměleckou linku a dramaturgii - jsou to propracované projekty s velkým dopadem na místní komunitu. Nedělají jich velké množství, ale za to dbají na jejich kvalitu a dávají si na čas s jejich realizací. Myslím, že v tomto bychom se mohli inspirovat. Tvořit a žít pomaleji,” říká Pavla Jenková, členka týmu Broumov 2028. 

Tři lidé na ulici

Návštěva nově vybudovaných prostor hudební konzervatoře Conservatório do Bomfim a jejího ředitele Jonatase Pega byla velkou inspirací pro ředitele ZUŠ Broumov Štěpána Přibyla: "Zde jsem (pochopitelně) těžil nejvíc a téměř dvouhodinové setkání s panem ředitelem a částí jeho týmu na mne velmi pozitivně zapůsobilo co do inspirace při vzdělávání děti od útlého věku až do dospělosti, které je na velmi vysoké úrovni. Všechny nás mile překvapilo sebevědomí dětí, ke kterému jsou vedeni. Bez jakéhokoliv zaváhání nám několik dětí zahrálo na klavír, housle, ale i zazpívalo kousek opery."

“V Braze je spousta drobných intervencí ve veřejném prostoru, které jsou atraktivní nejen pro turisty, ale i pro místní. Například skvěle zpracovaný on-line průvodce po městě, židličky s andělskými křídly, na kterých se lidé fotí a nebo interaktivní obrazovka, která je zároveň veřejným zdrojem Wi-Fi, a skrze kterou se můžete vyfotit. Vyberete si ozdobný rámeček a hotovou fotku si jednoduše necháte poslat na email jako vzpomínku na návštěvu města. Moderní technologie, ale stále doplňuje vstřícná a milá obsluha informačního centra, která poskytuje cenné rady a nabízí zdarma poutavě zpracovaného tištěného průvodce včetně mapy města.” sdílí Jitka Exnerová, vedoucí organizační složky Kultura a Infocentrum města Broumov. 

Město Braga

Studijní cesta v neposlední řadě nabídla i prostor pro prohloubení spolupráce mezi broumovskými účastníky: “Prostor pro neformální komunikaci mezi námi byl zásadním přínosem celé cesty. Nejen kvůli programové spolupráci, kdy jsme otevřeli témata, která se za denního běhu špatně řeší, ale také kvůli pochopení přínosu mezinárodní spolupráce, která je pro města na periferii z mého pohledu důležitá pro jejich rozvoj," k tomu dodává Žaneta Vávrová, ředitelka Vzdělávacího a kulturního centra Broumov. 

Na závěr chceme poděkovat celému týmu Braga25  - především pak Natache Correia - kteří nám pomohli setkání domluvit a na 3 dny se stali našimi průvodci po městě a jeho kulturním a kreativním sektoru. 

Děkujeme za kreativní spolupráci a těšíme se na její pokračování. 

Tým lidí

Studijní cesta se uskutečnila v rámci projektu Study visit Broumov 2028 podpořeného ve výzvě  NPO - 4.5 Rozvoj kulturního a kreativního sektoru – Status umělce - Výzva č. 4/2023 – Mobilita III.