Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Kreativní výzva

Moje velké přání pro místo, kde žiju... 

Město Broumov přináší kulturu i těm, kterým patří budoucnost – dětem a mladým. Víte, proč má vůbec Broumov ve znaku labuť a hvězdu? 

Když se před staletími němečtí osadníci prodírali hustými pohraničními lesy, stanuli rázem na vysokých skalních stěnách. V hloubce pod nimi ležela rozlehlá dolina rovná jako stůl, jejíž vzdálený konec se ztrácel v oparu pod pásem kopců. Na dně doliny se najednou něco zatřpytilo a poutníci spatřili v dálce pod sebou labuť plující na malém jezeře. Nad ní na nebi zářila hvězda, dobré znamení. Osadníci v dobré víře na místě založili město Broumov, tehdy Braunau. Jejich sen o novém domově se splnil. Bílou labuť s hvězdou si tak dali do městského znaku. 

Dnes už žijí v Broumově jiné generace osadníků. A každý z nás máme sny o tom, jak má vypadat náš domov a místo, kde žijeme. A také jak vypadá nyní a jak může vypadat za desítky let. 

Přemýšleli jste někdy nad tím?  

Naše kreativní výzva se ptala dětí a mladých: Jaké je tvé velké přání pro místo, kde žiješ? 

Od března do května jsme hledali kolektivy dětí a mladých lidí, ať už třídy nebo například skautské oddíly, které společně přihlásí umělecké dílo do naší kreativní výzvy.  

A našli jsme je! 
Do výzvy poslalo svá díla přes 25 kolektivů z Česka a Polska. Porota tak vybírala z 57 děl - od koláží a kreseb až po animace, filmy a sochy. 

Výzva se konala pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka a byla otevřená pro předškolní, školní a zájmové kolektivy z celého Královéhradeckého kraje a polských okresů Wałbrzych a Kłodzko. 

 

Kategorie MŠ 

MŠ Božanov – 3D model rozhledny mezi Božanovem a Radkowem – porotě se líbil právě česko-polský přesah a přání být si blíž s polskými kamarády 

Městská MŠ v Nowe Rudě, č. 1 – 3D model Dinosauřího parku – porota ocenila, že všechny komponenty děti samy vyrobily 

 

Kategorie ZŠ 1. stupeň  

ZŠ Adršpach – celkem 9 animací, které děti společně vytvořily na různá témata – jejich přáním je vznik pumptrucku, osvětlených turistických rozcestníků, lesní zoo či vznik ostrůvku na adršpašském rybníku   

ZŠ Kudowa Zdroj - série kreseb, které vyjadřují přání mít ve městě více možností, jak trávit volný čas, ale i více stromů a zeleně   

 

ZŠ 2. stupeň 

ZUŠ Smiřice – série linoritů, na kterých je ukázáno, jaké další aktivity by chtěly autorky ve městě dělat: možnost zahrát si na klavír na náměstí, jít do upravené zenové zahrady, navštívit letní kino přímo ve městě, mít možnost vyjet si na koni, bezpečné přechody pro chodce či mít vydavatelství studentských knih.    

Základní škola Scinawka Dolna – 3D modely zvířecí farmy a městského parku plného lidí, zeleně, vodních a herních prvků.

 

Speciální ocenění poroty získalo Gymnázium Klodsko za sérií 5 filmů o historii města a jeho místech, která by se měla znovu oživit.  

 

Speciální ocenění města Broumov získaly děti z Centra pro rodinu Naděje Broumov, které pro Broumov, kde je nedostatek zubařů, vytvořily sochu zubaře Zubomyla Stoličky. 

 
Oceněné kolektivy ze stejné kategorie se mohly těšit na společné setkání v Broumově a s ním spojenou dobrodružnou prohlídku místního kláštera a města a výtvarné workshopy, které pro ně připravil tým Dětské galerie Lapidárium 

 

Všechna díla byla od 2. do 30. června vystavena na 7 místech v regionu: Knihovna města Hradec Králové, Městská knihovna v Broumově, v Jíčíně, v Trutnově, v Rychnově nad Kněžnou, v Náchodě a knihovna v Nowe Rudě (PL). Výstava v 3D brýlích byla přístupná v otevírací době dané knihovny.