Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Podpora Královéhradeckým krajem

V pondělí 27. března se v Hradci Králové konalo 18. zasedání zastupitelstva Královéhradeckého kraje. Hned dva body z celého jednání se týkaly města Broumova a jeho kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2028.  

V rámci zasedání byla všemi zastupiteli jednohlasně odhlasovaná víceletá finanční podpora Broumova 2028 ze strany Královéhradeckého kraje. Kraj silně podporuje kandidaturu už teď a pondělní hlasování znamená, že bude důležitým partnerem kandidatury i nadále, a to v případě získání titulu až do roku 2029. „Víceletá podpora je samozřejmě podmíněna získáním titulu na konci června tohoto roku,“ říká hlavní koordinátorka kandidatury Marie Silondi.

Kraj schválil podporu ve výši 107 milionů pro roky 2023 až 2029. Jde o finance určené na neinvestiční projekty. „Možnost, že by kraj Nadační fond nepodpořil, nebyla vůbec na stole. Už v prvním kole rozhodování, ještě před postupem Broumova do finále, zastupitelstvo Královéhradeckého kraje odsouhlasilo spolupráci a podporu celému projektu. Ta se nyní konkretizovala a více rozvinula,“ vysvětluje Marie Silondi.

Druhým bodem, který byl také jednohlasně schválen, je vstup kraje do orgánů Nadačního fondu Broumov – město kultury. Tato organizace založená městem Broumov a Agenturou pro rozvoj Broumovska bude v případě zisku titulu jeho hlavním realizátorem společně s velkým množstvím partnerských organizací, skupin i jednotlivců. „Díky tomu bude Královéhradecký kraj více zapojen do realizace programu v rámci titulu EHMK. Automaticky to znamená, že kraj bude mít i větší kontrolu nad realizací daných aktivit,“ doplňuje Marie Silondi.

Tým kandidatury se nyní věnuje detailnímu rozpracování konceptu projektu z prvního kola a zároveň rozpracovává plány na jeho realizaci. Finále soutěže o Evropské hlavní město kultury 2028 proběhne na konci června. O vítězi se rozhodne mezi Broumovem a Českými Budějovicemi.

Foto: Lukáš Vaníček