Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Premiéra jazzové operky O ztracené vodě

Ve dnech 14. a 15. června se v broumovském klášteře uskutečnila premiéra a repríza jazzové operky „O ztracené vodě“. Unikátní umělecké dílo pro děti i dospělé připravilo Vzdělávací a kulturní centrum Broumov ve spolupráci s oceňovanou skladatelkou a trumpetistkou Štěpánkou Balcarovou, Matějem Formanem a dalšími osobnostmi.

Premiéra se konala 14. června od 18 hodin v klášterním sále Dřevník. Repríza následovala 15. června od 18 hodin tamtéž. 

Nevšední inscenace přiblížila ekologické téma globálního oteplování a úbytku vody. Na vzniku inscenace se přes rok podíleli jazzoví sólisté Andrea Šulcová, Martin Růža a Barbora Mochowa, desetičlenný orchestr sestavený z místních hudebníků, přední čeští jazzmani klavírista Vítek Křišťan, kontrabasista Jaromír Honzák a bubeník Kamil Slezák, kteří doprovodili děti ze ZUŠ Broumov. Režii i celkový vizuální obraz operky měl pod palcem známý český výtvarník a divadelník Matěj Forman s týmem spolupracovníků Divadla bratří Formanů, kteří zajišťují výrobu dekorací, kostýmů i masek.

„Operka nám začíná kvést pod rukama! Zhruba před dvěma lety, hned po tom, co jsem dopsala poslední notu, jsme šli se zpěvačkou Andreou Šulcovou a pianistou Vítkem Křišťanem do studia a vytvořili tam nahrávku operky. Celý školní rok se děti z dětského sboru ZUŠ v Broumově učily hudbu podle tohoto záznamu. Máme tedy všichni teď v hlavách tuhle instrumentačně „chabější“ verzi zpěvu a klavírního výtahu. A tím, jak postupně zkoušíme, tak se pokaždé přidá nový element – nejdříve to byl dětský sbor, pak sóloví zpěváci, pak jazzová rytmika.  A operka se zhmotňuje, zvukově "bobtná" a nabývá dalších a dalších rozměrů. Jsem z celého procesu a z přístupu všech účinkujících naprosto nadšená,” uvedla Štěpánka Balcarová.

A jaký je příběh operky? Hamižné prase odvede lesním zvířátkům veškerou vodu do svého soukromého aquaparku. Zvířátka bloudí lesem jako těla bez duší a snaží se ztracenou vodu najít. Nejprve si myslí, že voda zmizela kvůli velkým suchům, která všude panují. Nakonec je ale Stará moudrá sova přivede na správnou cestu a zvířátka objevují soukromý prasečí bazén s tobogánem. Vodu svedou zpět do svých potůčků a tůněk a nenasytnému praseti se po svém patřičně pomstí.

Operka byla jednou z partnerských akcí Broumova 2028, který je finalistou prestižní soutěže Evropské hlavní město kultury. O vítězi soutěže rozhodne mezinárodní porota na konci letošního června.

Inscenace se uskutečnila za finanční podpory Evropské unie.