Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Podpora kandidatury polskými partnery

V pátek 14. dubna se na Městském úřadě v Broumově sešli zástupci 10 měst a obcí z polských příhraničních okresů Wałbrzych a Kłodzko, aby společně podepsali prohlášení o podpoře kandidatury města Broumov na Evropské hlavní město kultury 2028. Setkání se zúčastnila také náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová a člen vedení Dolnoslezského vojvodství Krzysztof Maj.

Společnou deklaraci, která vyjadřuje zájem o česko-polskou spolupráci nejen na poli kultury, podepsali představitelé měst a obcí Wałbrzych, Kłodzko, Nowa Ruda, Głuszyca, Radków, Polanica-Zdrój, Mieroszow, Jedlina-Zdrój a Kudowa Zdrój a okresu Kladsko. Za Královéhradecký kraj, který je partnerem kandidatury Broumova, na setkání promluvila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová: „Pro Královéhradecký kraj je to významný den, protože jde o další důležitý krok na cestě kandidatury města Broumova k navázání spolupráce a zapojení polských partnerů. Věřím, že to pomůže oživit celé naše území. Královéhradecký kraj vnímá kandidaturu nejenom v rámci Broumova, ale pro celé naše území – nerozlišujeme, kde máme hranice, protože všichni jsme to celé velké krásné Broumovsko.“

Memorandum komentoval také Krzysztof Maj, člen vedení Dolnoslezského vojvodství, který po setkání uvedl: „Myslím, že dnešní den je důležitým znamením pro mezinárodní porotu, že kandidatura Broumova není podporována jen z české strany, ale dostává se jí silné podpory i ze strany příhraničních polských obcí a měst. Cítíme velké nadšení a moc se těšíme na červen, kdy mezinárodní porota zavítá do Broumova. Věříme, že Broumov vyhraje.“

„Pokud v červnu získáme titul, bude to pro Broumov a okolí nový impuls. Bude to znamenat, že Evropě záleží na malých městech. Ukážeme také, že když se budeme snažit investovat svůj čas a odhodlání, můžeme místo, kde žijeme, zlepšit. Každý den kolem sebe slyším, jak roste naděje na lepší budoucnost Broumova. Kultura přinese příležitosti mladým lidem, rozvoj investic a zlepšení kvality života. V případě vítězství Broumova pak nebude vítězem jenom Broumov, ale my všichni, kteří tu dnes na setkání sedíme,“ dodal starosta Broumova Arnold Vodochodský.

Memorandum mezi  Euroregionem Glacensis a Nadačním fondem Broumov - město kultury

Na závěr setkání došlo k podpisu memoranda o spolupráci mezi Euroregionem Glacensis zastoupeným předsedou Miroslavem Kociánem a sekretářem Jaroslavem Štefkem a na straně druhé Nadačním fondem Broumov – město kultury zastoupeným výkonným ředitelem kandidatury Janem Školníkem. V případě, že Broumov získá titul, Euroregion Glacensis otevře speciální grant pro projekty v souladu s programem Broumov 2028 s alokací 500 000 EUR.

O udělení titulu Evropské hlavní město kultury pro rok 2028 rozhodne na konci června mezinárodní porota, která bude vybírat mezi dvěma finalisty – Broumovem a Českými Budějovicemi. Broumov kandiduje jako nejmenší město ve čtyřicetileté historii soutěže a hlavním tématem jeho kandidatury je kreativní poutnictví, které vybízí každého z nás k aktivnímu a společnému řešení výzev dnešní Evropy.

 

Kateřina Ostradecká

Broumov 2028

T: +420 723 282 214

E: katerina.ostradecka@broumovsko.cz