Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Pongo Calling – promítání a beseda

Filmový festival Jeden svět se tradičně koná v Polici nad Metují, občas si ale udělá odbočku do Broumova, ať už v rámci projekcí pro školy, tak při promítání filmů pro veřejnost. Jeden z takových momentů přišel 30. března, kdy v místním Íčku běžel dokument "Pongo Calling". Snímek z dílny režiséra Tomáše Kratochvíla se v Broumově neobjevil náhodou. Pojednává totiž o romské tematice, která s naším městem úzce souvisí.

Jde o nelehkou problematiku, o které všichni víme, že existuje, až příliš často se ji ale snažíme vytěsnit někam na okraj svých myšlenek a svého zájmu. Odrazem takového uvažování byl i nízký počet návštěvníků, kteří v ten večer na promítání filmu dorazili. A je to velká škoda. Nejen proto, že jde bezesporu o kvalitní dokument, ve kterém režisér citlivým způsobem zobrazuje život romského aktivisty Štefana Ponga, jenž díky své autenticitě a přímému jednání okamžitě přiroste k srdci. 

Zejména ale proto, že po promítání filmu - jak je ostatně na festivalu Jeden svět dobrý zvykem - následuje diskuze, které se v Broumově zúčastnila paní Petra Pancnerová (ředitelka ZŠ a Praktické školy Broumov), pan Jiří Bartoš (předseda spolku Džas Dureder), a debatu obou domácích aktérů moderoval známý reportér České televize, Richard Samko. Bylo tedy zřejmé, že přijdou na řadu zajímavá témata, o kterých si má smysl povídat a řešit je. Tak se také stalo, v debatě se zevrubně probíralo soužití Broumováků s Romy, nezapomnělo se na vsazení celého tématu do republikového kontextu a vývoje doby, ani na hledání možných východisek a řešení.

Diskuze probíhala v přátelské atmosféře, kterou nejednou svým pohledem okořenil samotný moderátor, přičemž esenciální zprávou, která z dané debaty vzešla, zní: rasismus jako takový (tedy ve své syrové a zlé podobě) v Broumově ani v české společnosti není. Že často dochází k nepochopení a možná i konfliktům, ale že je nakonec v zájmu všech, abychom se spolu naučili žít ve vzájemné symbióze a pohodě. Že přehazování problému na druhou stranu ve stylu "ať se snaží taky trochu oni" nikam nevede, a že každý musí začít především sám u sebe. Třeba tím, že se bude snažit o klidnou a konstruktivní debatu. Právě takové je poselství dokumentu "Pongo Calling", stejně jako diskuze, která po něm následovala. 

→ Za reportáž z promítání a následné besedy děkujeme Petru Štěpničkovi.

 

Účastnili jste se některé z našich akcí, a rádi byste o tom napsali krátkou reportáž nebo zprávu? Ozvěte se nám na akce@broumov2028.cz nebo rovnou zašlete svůj text. Děkujeme.