Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Polský prezident o Broumovu

Prezidenti České Republiky a Polska přijeli do východních Čech na pozvání starosty Náchoda Jana Birkeho a sešli se na místní radnici. Hovořili nejen o celostátní politice, ale zejména o budoucím rozvoji česko-polských projektů, které propojují Královéhradecký Kraj a Dolnoslezské Vojvodství. “Budeme se bavit o rozvojových plánech obou příhraničních území, například o dopravní infrastruktuře. V neposlední řadě chceme hovořit o kulturních projektech, které máme společné, jako je například kandidatura Broumova na Evropské hlavní město kultury v roce 2028,” uvedl před setkáním hejtman Královéhradeckého Kraje Martin Červíček (ODS).

“Na jednu stranu všichni chceme, aby se ty cesty postavili,” připomněl na pozdější tiskové konferenci prezident Duda, že dopravní infrastruktura, a to jak silniční tak železniční, je zásadním pilířem rozvojových plánů obou regionů. 

Krásné hory

“Na druhou stranu zde vzniká otázka, jak smířit moderní, rychlý regionální rozvoj s udržením a zachováním kulturního a přírodního dědictví. Aby hory nadále zůstaly krásné a neporušené. Broumov, který se nachází na tomto příhraničním území, aspiruje na Evropské hlavní město kultury. Není žádných pochyb o tom, že právě toto přírodní a kulturní bohatství zde hraje klíčovou roli,” uvedl Duda, který o životních podmínkách a plánech do budoucnosti diskutoval také se zástupci regionálních samospráv. 

Z náchodské radnice pak pokračoval na návštěvu sousedního města Kudowa-Zdrój.

FOTO: Michal Fanta/ Náchodský Deník