Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Návštěva z francouzského Bourges

O postupu Bourges do finále EHMK rozhodla porota letos v březnu společně s Rouen, Clermont-Ferrand a Montpellier. Mezi nimi je Bourges nejmenším kandidátem. 

Půldenní návštěva francouzské delegace začala pracovním obědem, kterého se účastnila část týmu kandidatury a starosta Arnold Vodochodský, oba starostové sdíleli mnoho společných témat včetně počáteční skepse obyvatel vůči kandidatuře, která se po postupu do finále pozvolna začala měnit v podporu. Nejvíce mezi Broumovem 2028 a Bourges 2028 rezonovala nutnost obrátit pozornost od velkých měst nad 100 000 obyvatel k menším sídlům.

Sám starosta Bourges Yann Galut často zdůrazňuje, že jsou “lidských rozměrů” (human size) město, a nikoliv středně velké. Do budoucna by chtěli být hlasem, který dodává inspiraci a podporu podobně velkým sídlům (více zde: https://bourges2028.org/en/slider/inspirer-bourges-2028-territoire-davenir/) 

 

Společná oslava Dne Evropy

Ve velmi vřelé atmosféře si francouzská delegace vyměnila s týmem Broumova 2028 a starostou AV pohlednice, které francouzští senioři napsali do Broumova a naopak přijali vzkazy od místních. Starosta zároveň převzal oficiální pozvání do Bourges, návštěva by se měla odehrát letos na podzim.  

 

Pracovní odpoledne

Obě města spojuje důraz na proaktivní řešení environmentálních výzev, proto jsme přizvali zástupce Krajinohledu a Strategické rady pro rozvoj Broumovska. Jejich prezentace se setkala u francouzských kolegů s velkým zájmem.  

Brourges chce být v případě výhry prvním nízko-emisním EHMK v srdci evropské železniční sítě propagující cestování za kulturním programem po kolejích. Stejně tak usilují o vytvoření první evropské sítě udržitelných uměleckých rezidencí a podporují diskusi o nové roli a statusu umělců, aby se mohli snáze pohybovat po Evropě a tvořit v rovných podmínkách.  

Návštěvu jsme zakončili prohlídkou bývalého klášterního mlýna u Stěnavy. Žaneta Vávrová, ředitelka VKCB, francouzské delegaci představila plány, jak z chátrající opuštěné budovy vytvořit ve spolupráci s královéhradeckou univerzitou a dalšími zahraničními partnery fungující rezidenční, badatelské a kreativní centrum.

 

Marie Silondi, Petra Kultová, Pavla Jenková