Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Návštěva polského velvyslance

Dne 5. 5. 2023 navštívil polský velvyslanec Mateusz Gniazdowski příhraniční město Broumov, aby si pohovořil s místostarostou Broumova o nejnovějších krocích v boji o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Nechyběla ani příležitost nazřít a užít si kulturní program v praxi. Během pátečního rozhovoru byla velvyslanci představena kandidatura Broumova a podrobnosti o spolupráci s polskými městy.

Připomeňme, že 14. dubna podepsali představitelé dolnoslezské samosprávy deklaraci podpory českému městu Broumov. Tehdy zdůrazňovali, že získáním titulu institucionálně a programově posílí regionální kulturní a vzdělávací život, zvýší turistickou atraktivitu a zvýší ekonomickou aktivitu přeshraničního prostoru vzniklého díky přítomnosti v Evropské unii.

Důležitým bodem návštěvy velvyslance byla účast na klavírní soutěži mladých talentů „Broumovská klávesa“. Soutěž se konala v broumovském klášteře a ukázala plný potenciál areálu. Mladí umělci vystoupili v novém sálu Dřevník situovaném v klášterní zahradě, kde byla zajištěna dobrá akustika a technické a organizační zázemí. Volný čas trávili v obnovených bývalých mnišských celách.

Nejočekávanější cenou soutěže je možnost vystoupit na jedné z nejprestižnějších scén v České republice. Jde o tradiční vystoupení v rámci Galakoncertu laureátů v sále Sukova síň v pražském Rudolfinu.

Broumov bojuje o titul Evropské hlavní město kultury 2028, tento titul poputuje městům ze dvou zemí: České republiky a Francie. Porota složená z deseti zahraničních a dvou českých odborníků vybere vítěze ze čtyř českých měst. Soutěž uděluje nejen titul, ale i prostor pro rozvoj měst prostřednictvím kultury a cestovního ruchu.