Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Máme rádi Broumovsko je zpět!

Rozhýbej sousedy a zapoj celou komunitu, aneb “Máme rádi Broumovsko” je zpět! Myšlenka se zrodila před pár lety, když se sedělo u stolu a při tématu Broumov a okolí jsme napočítali spousty polorozpadlých křížků a poničeným božích muk. Začali jsme snít o tom, jak by bylo fajn, kdyby se i místní mohli zapojit do oprav a ještě se u toho pobavit. Jak by bylo hezké obnovit zapomenuté poutě našich babiček a třeba vdechnout život jednotlivým místům v regionu.

Letos vyhlašujeme tento grantový program již potřetí. Dohromady rozdělíme 180 000 Kč. Pojďme si společně připomenout některé podpořené projekty minulých let.

Už jste se byli podívat pod Čapím vrchem na Zittův kříž? Ten se nachází na frekventované turistické trase vedoucí okolo Teplicko-adršpašských skal, kde slouží jako přirozený orientační bod. Připomíná historii zdejších obyvatel. Byl zhotoven z kortenového plechu, byl doplněn chybějící materiál a obnoveno písmo na kamenné části. Celou zastávku zdobí krásná, přírodní lavička.

“Den před svátkem svatého Jiří 23. 4. jsme zrealizovali pouť od kostelu v Otovicích ke kostelu v Martínkovicích, kde se konala mše. Na faře vedle kostela proběhla krásná vyšívací dílna pro děti i dospělé. Pod kostelem, na louce u hospody Na Písku byl doprovodný program pouti s živou hudbou, stánky s lokálními produkty – jak k jídlu a pití, tak i s rukodělnými výrobky. Důležitou součástí akce byl pestrý program pro děti v podobě dílniček, malování na obličej a skákacího hradu. Sešlo se tam několik stovek lidí, kteří se potkali se svými sousedy, bavili se, veselili se, jedli, pili a ti odvážnější si i zatancovali,” říká Kristýna Kvapilová, žadatelka podpořeného projektu. Cíl byl jasný - znovuoživit tradici v kontextu dnešní doby. Probudit v návštěvnících programu lásku k místu, kde žijí. Motivovat místní kreativní a kulturní hybatele k podílení se na kulturním a komunitním životě v místě, kde žijí nebo jej intenzivně navštěvují. Vše se povedlo a příští rok to bude již po 3. co se tato akce bude konat.

Život na vesnici je krásný a když se spojí síly, může se uskutečnit cokoliv. Vernéřovice by mohli vyprávět. Došlo totiž k revitalizaci prostředí, zejména autobusových zastávek, které jsou místem setkávání různých generací. Podařilo se zapojit občany od samého začátku. Hrdost občanů rostla postupně a to tím jak mizely posprejované malby, opravené vlhké zdivo, rezatý okap, prasklá okna a zaplevelené truhlíky. Zděná zastávka nyní hýří živými letničkami, byla vymalována a vnitřní prostor doplňují lavičky a poličky, které slouží jako veřejná knihovna.

Znáte podcast - Obyčejně neobyčejní? Ten založili čtyři studenti v lednu 2022. Jedná se o sérii rozhovorů, která seznamuje posluchače s obyčejnými lidmi z Broumovska, kteří dokázali neobyčejné věci ve svém oboru. V každé epizodě mají posluchači možnost seznámit se s příběhem daného hosta a dozvědět se, jaká cesta vedla k jeho úspěchu. Podcast nabízí neobyčejné příběhy, které mohou být inspirací pro mnoho mladých lidí z celého Broumovska a zároveň dává prostor pro setkávání diváků na živých natáčeních.

Prospěšného hmyzu na planetě ubývá. Hmyz je velmi důležitý a je potřeba, aby měl kam naklást svá vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy, a nakonec se vyvine dospělý jedinec. Děti si mohou prohlédnout hmyzí život přímo z první ruky. Hmyzí domek najdete v Polici nad Metují v Pellyho parku. Vyzkoušejte si i bosonohou stezku, která z tohoto projektu vznikla o rok dříve.

Přírodní amfiteátr v Teplicích nad Metují je využíván jako zelená učebna pro potřeby vzdělávání žáků základní i mateřské školy. Do celé úpravy se zapojilo celé město. Vybrané místo bylo plné opuky, takže se i bagrovalo. Šikovnými zahradníky byla provedena revitalizace. Většinu dřevin, keřů i květin poskytlo město jako sponzorský dar. Stejně tak kačírek, kterým žáci druhého stupně vysypali prostory mezi kůly. Výsledkem je nově vzniklé místo pro setkávání, posezení na stráni u základní školy s krásným výhledem.

Zapoj se i ty! Rádi ti s projektem poradíme!

9. 9. 2023 proběhne informační setkání pro žadatele. Na setkání se registrujte ZDE.