Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Maďarský Veszprém převzal žezlo

Část broumovské výpravy cestovala vlakem, část autem a jelo s nimi i pár hudebníků z Police Symphony Orchestra, kteří měli v plánu navázat kontakty s francouzskými kolegy. Na víkend, kdy se v bezmála šedesátitisícovém městě předávalo pomyslné žezlo Evropského hlavního města kultury pro rok 2023, připravil maďarský národní dopravce přívětivou akci. Zpáteční lístky na vlak do Veszprému z jakéhokoli místa v Maďarsku stály jen pět euro. 

“Navíc jezdily v pravidelných intervalech pořád, celý víkend,” vypráví vedoucí broumovské kandidatury Marie Silondi, která měla, stejně jako všichni kulturní poutníci, připnutou na klopě placku Broumov 2028. “Podle toho jsme se poznávali s týmy z jiných měst a hned jsme tak poznali ty, se kterými nás už třeba váže nějaká spolupráce”. 

Kromě kontaktů čerpal tým také inspiraci. Návštěvníci měli k dispozici appku s přehledem akcí a mapou. Většina programu se konala venku, po celém městě byla otevřená muzea, galerie, na ulicích se konaly performance, pouliční divadlo. Koncertující umělci byli schovaní ve dvou velkých vyhřívaných iglú, ale diváci stáli pod šedivou oblohou, ze které se čas od času sypal sníh. 

 “Dobrá nápad pro Broumov mi přišla oživená výloha. Uvnitř seděl umělec a hrál, lidi měli vytažené bedny ven,” popisuje Pavla Jenková z broumovského týmu, která ve Veszprému ochutnala taky produkt z vědecko-umělecké laboratoře, ve které se míchala filtrovaná voda z jezera Balaton s ovocnými nebo bylinkovými esencemi. 

Právě dobrá spolupráce s celým regionem okolo značně turistického Balatonu, a to s více než stovkou obcí, přispělo k získání titulu Evropského hlavního města kultury. “Náš sen je nejen přivézt sem umělce z celého světa, ale také umožnit našim mladým, aby tady vytvořili svou budoucnost,” řekl pro web ecocnews.com ředitel Veszprém 2023 Alìne Markovitz.

Za Broumov 2028 přejeme, ať se vám vaše přání splní.