Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Má to cenu!

 

20. února proběhlo za přítomnosti Ministra Kultury ČR Martina Baxy sedmé udílení cen Česká divadelní DNA, které je součástí festivalu Malá Inventura, jenž se zaměřuje na rozvoj umělecké diverzity a napomáhá zviditelňovat společensky i umělecky aktuální problémy. Letošním tématem bylo hledání prasklin v krajině, v identitě, v systémech. Prasklin, kterými může prosvítat světlo, naděje a radost. Porota ocenila, že kreativní poutnictví pomáhá takové trhliny hledat, propojovat a vytvářet na jejich základě funkční kulturní prostředí pro každého, kdo se chce zapojit. 

Ceny česká divadelní DNA 2024

Celý večer se nesl v inspirující a přátelské atmosféře Studia Hrdinů ve Veletržním paláci v Praze. Celkem bylo 10 nominovaných z různých koutů České republiky a každý z nich přispěl video medailonkem, který představil a přiblížil jednotlivé projekty. Konkurence byla veliká, o to větším překvapením bylo, když se na pódiu z ničeho nic objevila Lenka Hlaváčková z broumovské lokální značky LAIVA a Kytice z vesnice a vyhlásila cenu pro Broumov 2028.  

Za tým pronesla děkovnou řeč Jitka Smolíková a poděkovala všem partnerům, poutníkům a poutnicím, kteří jdou po pomyslné cestě s nimi. Po vyhlášení pozval Broumov 2028 na pódium i členy týmu Českých Budějovic 2028, které byly také nominovány ve stejné kategorii, nicméně cenu nezískaly. Přátelská objetí a úsměvy byly důkazem, že vzájemná podpora a spolupráce obou měst pokračuje i nadále a jejich cesty se stále sbíhají. Na slovíčko se připojil i ministr kultury, který vyjádřil podporu poutnické cestě a přislíbil brzkou návštěvu Broumova. 

Radní pro kulturu města Broumov, Michal Čepelka, který se předávání cen také zúčastnil k ceně říká: "Mám radost, že snaha a veškeré úsilí, která stojí za kandidaturou Broumova na Evropské hlavní město kultury byla oceněna Cenou Česká Divadelní DNA 2024. Nejen proto, že celý projekt je obrovským úspěchem pro naše město, ale taky proto, že je to ocenění snahy všech zúčastněných a ocenění spolupráce všech lidí, kteří se do projektu zapojili. A zároveň potvrzením toho, že v naší kreativní pouti má smysl nadále pokračovat."