Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Kola a buřty spojují

Na začátku června se po celém světě koná Mezinárodní den bicyklů a my ho na Broumovsku slavili letos poprvé, a to sousedsky. Česko-polská přátelská cyklojízda spojila několik míst v regionu a na dvě stovky poutníků a poutnic na kolech.  

Kola jsou pro náš region něco jako tvarůžky pro Olomoucko, kapři pro Jižní Čechy nebo lázně pro západní Čechy –⁠ někdo si k nim teprve hledá cestu, někdo je už nadobro zavrhl, ale jiní už jim propadli a je to láska na celý život. Na Broumovsku mají kolo skoro všichni. Na cesty do práce, na nákupy, ale i na výlety po okolí. Bike resort Broumovsko spojuje region a přilehlé Polsko množstvím rozmanitých cyklotras. Nádherná divoká příroda Broumovské vrchoviny, klikatá úbočí a hřebenové cesty s úchvatnými výhledy do daleka, kamenité sjezdy mezi pískovcovými skalami, poznávací trasy kolem barokních, vojenských nebo přírodních památek či originální občerstvovací zastávky. To je to, co z běžné vyjížďky na kole vytvoří skutečný cyklistický zážitek.  

My jsme šlápli do pedálů v neděli 4.6. a z několika směrů se vydali na cestu na martínkovickou chatu Pod Korunou. Ta od svého založení sudetskými Němci na začátku 20. století sloužila jako místo setkávání milovníků sportu.  

Děti se vyřádily, dospělí se sbližovali

Po celé odpoledne se zde konala sousedská oslava, do jejíchž příprav se zapojily desítky lidí, organizací i firem. Děti se vyřádily na divokolech, při výrobě všemožných věcí ze starých cyklodílů a plášťů nebo na velkém dopravním hřišti. Dospělí se pak nejvíce sbližovali při společném opékání buřtů, při poslechu zážitků ze závodu 1000 mil nebo hudebního doprovodu.  
 
Děkujeme všem, kteří toho byli součástí –⁠ speciální dík pak patří Martínkovicím a panu starostovi Jirkovi, Kvapilovým z chaty Pod Korunou, Cyklodomu Broumov, Společnosti pro destinační management Broumovska, MAS Broumovsko +, Geoparku Broumovko, broumovských speleologům, firmě Pejskar a Supervego, kapele Vivian, Kryštofovi Karwowskému s kapelou, Recyupcy recyklační dílně Jaroměř, HateFree Culture, spolku Automat, Vebě, všem koordinátorům a koordinátorkám cykloskupinek a také všem, kteří nelenili a na chatu Pod Korunou dojeli na kole.  

Máme radost, že jsme v neděli zaseli semínko nové tradice na Broumovsku a už teď se těšíme na další ročník cyklojízdy. 

Pavla Jenková

Foto: Alena Hlaváčová