Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Expres Broumovský poutník

Díky spolupráci napříč regionem jsme s velkou radostí vypravili v sobotu 10. června speciální vlak z Hradce Králové do Broumova a zpět. Na palubě expresu Broumovský poutník se sešlo na 150 cestujících, kteří si vychutnali den plný zážitků, kulturního programu a workshopů na kolejích i v zahradách a ulicích Broumova.

Přesně v 9:45 zapískal výpravčí na královéhradeckém hlavním nádraží odjezd historicky prvního kulturního vlaku do Broumova a zpět. V tu chvíli už sedělo ve třech vozech expresu na 150 poutníků a poutnic ve věku od pěti do pětasedmdesáti let a těšili se, co jim den přinese. Mnozí se svěřovali, že dobře znají broumovské památky jako je klášter nebo dřevěný kostel Panny Marie, ale tentokrát je láká třeba ornitologická procházka městem nebo koncerty v klášterní zahradě.

Necelé dvě hodiny nepřerušované jízdy jim zpříjemnil pestrý program tematicky rozdělený do tří vagonů. První z nich nazvaný Broumovští šneci neodkazoval ani tolik k plynutí času na Broumovsku či snad bohaté místní funě, ale k typickému architektonickému prvku tohoto kraje: kamenným sedátkům, která zdobí vstupní portály statků, stejně jako měšťanských domů a vytvářejí tak prostor pro nenucené posezení a povídání. A přesně taková atmosféra panovala i v tomto oddíle. Hojně a bez ohledu na věk a gender se tu také vyšívaly brože s motivem broumovské labutě pod vedením Ilony Mach a Kateřiny Zelingerové alias Divá bába. Druhý vagon MucisQ patřil lyrickému písničkáři Jakubu Cermaquovi a jeho sólo koncertu v rytmu železničních pražců. Ve třetím vagonu pod titulem oKouzlení rozbalil svou tvořivou dílnu festival Jičín – město pohádky a nadchl děti i dospělé skládáním origami a mikromagií s mladým kouzelníkem Tomášem Podzimkem.

Broumov poutnickýma očima

Na broumovském nádraží vítal dav poutníků radní pro kulturu Michal Čepelka, který dovedl poutníky a poutnice do klášterních zahrad. Tam mohli načerpat odpovědi na všechny své dotazy o Broumově 2028 na stánku pomyslné Poutnické cestovní kanceláře, jak se organizační výbor této akce překřtil. Pod klášterním dubem sršelo energií ženské šansonové trio CaféBaret, o kousek dál probíhal workshop poutnických odznaků z recyklovaných materiálů s vynalézavými lektory z RECY UPCY Cirkulárního Centra Jaroměř, ti s sebou také přivezli hudebníky velmi příjemně jamující na recyklované hudební nástroje a opodál se proháněli výletníci na „divokolech“, která vyrábí v Josefově Adam Černý z bicyklů, která by jinak skončila svou životní jízdu ve šrotu.

A jak to celé dopadne?

Během odpoledne se Michal Čepelka vrátil na scénu broumovských ulic ještě jednou v roli neortodoxního průvodce broumovskými reáliemi. Velký zájem byl také o botanickou procházku s Janem Vopršelem, který nám na svazích pod klášterem názorně předvedl, že léčivé a jedlé podklady rostou doslova na každém kroku. Trojici nevšedních prohlídek doplnila ornitologická procházka s Alenou Klírovou a Anetou Kohoutovou. Společně s účastníky věštily z letu ptáků, jaké vyhlídky má Broumov na vítězství titulu Evropské hlavní město kultury. A co jim ptačí orákulum sdělilo? Nechte se překvapit a sledujte nás 30. června, kdy v odpoledních hodinách mezinárodní porota oznámí konečný výsledek.

Všem účastnicím a účastníkům děkuji za organizátory: Pavla Jenková, Aneta Kohoutová, Petra Kultová a Barbora Kunstovná.