Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Do Budějovic za inspirací i spoluprací

Už je to více jak rok, kdy jsme za Broumov společně s Českými Budějovicemi postoupily do finále soutěže o titul Evropské hlavní město kultury, a kdy jsme společně domluvili, že naše společná cesta bude postavena na přátelství, podpoře a spolupráci.  

A i když jsou naše města v mnohém odlišná, naše kandidatury se v mnohém propojily. Oběma nám velmi záleží na péči o krajinu a lidi, kteří zde žijí. Tým Budějovic navštívil poprvé Broumov v srpnu a náš tým se na oplátku rozjel do Budějovic v polovině listopadu.  

Naším cílem bylo lépe poznat Budějovice, tamní kulturní aktéry, ale i politické reprezentanty, načerpat inspiraci a domluvit podobu naší další spolupráce. A můžeme prohlásit, že mise byla úspěšně splněna a my se těšíme, co nám naše spolupráce do budoucna přinese.  

Návštěvu jsme zahájili v Kabinetu CB, který je tzv. re-use centrem, kde se staré nevyužité i rozbité věci (nábytek, oblečení, nádobí, šperky...) mění na kousky, které chce mít každý doma. O tom jsme se sami přesvědčili v jejich obchůdku, kde jsme nakoupili vánoční dárky pro naše blízké. Kromě obchůdku je součástí centra i sdílený prostor pro práci, nábytková banka, která pomáhá vybavovat byty pro sociálně-slabé rodiny i jednotlivce, šicí dílna, kde probíhají kurzy pro školy i veřejnost a ubytování v podkrovním bytě, který je vybaven v retro stylu z renovovaného nábytku a dekorací. Pokud pořádáte komunitní akci nebo rodinou oslavu, můžete si na ni půjčit v centru nádobí. Stejně tak si zde můžete nechat zrenovovat váš oblíbený kus nábytku. Po celou návštěvu o nás pečovala zakladatelka centra Dana Kalistová a její tým. 

Tým Budějovic nás pak vtáhl do jednání své umělecké rady, které je složená ze zástupců a zástupkyň regionálních kulturních aktérů, umělců*kyň a kurátorů*ek a dohlíží na obsah všech programů z přihlášky a jejich realizaci. Od příštího roku se tato rada rozšíří každoročně o dva rotující členy*ky zvenčí, kde Broumov bude mít svého zástupce*kyni. Pro rok 2024 jí bude ředitelka Vzdělávacího a kulturního centra Broumov (VKCB) Žaneta Vávrová. A proč zrovna ona? V Budějovicích budou v příštím roce plánovat rezidenční pobyty umělců a umělkyň, s kterými má právě VKCB velké zkušenosti. Broumov je v tomto tématu velkou inspirací pro další česká, ale i evropská města. 

Na setkání rady pak navázal přesun do malé obce Komařice, která je od Budějovic vzdálená 30 minut autem. Přímo v centru obce se nachází kouzelně vypadající dům POD JAVORY, který poskytuje zázemí pro tanečníky a tanečnice, kteří tu mohou strávit uměleckou rezidenci a v klidu tvořit - tzv. REZI.DANCE. Kreativní prostředí nabízí krásné ubytování, taneční sál, společnou jídelnu a knihovnu, ale i venkovní saunu. Celým domem nás provedla Markéta Hrdlička Málková, která stojí s jejím manželem za jeho celkovou rekonstrukcí (ta trvala 7 let a vše zvládli udělat sami!) a provozem. Markéta a její muž se aktivně zapojují i do fungování obce – Markéta je zastupitelkou, pořádá komunitní akce a stojí jako jedna z aktivních lidí za vybudováním spolkového domu. Pokud hledáte opravdu inspirativní místo pro tvoření, rozhodně se vydejte do Komařic.  

Druhým den jsme zahájili návštěvou DIY (do it yourself - udělej si sám*sama, pozn. autorky) prostoru Světadílna, kde se jezdí na skejtu, pořádají výstavy, koncerty a další akce. Spolutvůrce tohoto prostoru Martin Kalenský je navíc součástí týmu budějovické kandidatury a stojí za programem Skateholders. Díky tomuto projektu vznikl v Budějovicích vizuálně skvělý prostor pro kolečkové sporty, který by se hodil i Broumovu. Posuďte sami. 

Po skejtovém zahájení dne jsme se přesunuli do kanceláře kandidatury a diskutovali o tom, jak konkrétně propojit naše kandidatury a projekty, které jsou součástí našich přihlášek (tzv. Bid booků). Po třech hodinách jsme odcházeli s několika popsanými papíry a termíny akcí v diářích. Necháme si to ještě chvíli pro sebe, ale brzo vám představíme konkrétní propojky. Nebude jich málo a věříme, že z nich budete mít radost.  

Odpoledne jsme se sešli v divadelním klubu Divoko se zástupci a zástupkyněmi města, kulturních aktérů i veřejnosti, abychom představili naši kandidaturu a odpovídali na otázky přítomných. Mile nás překvapilo, kolik Budějovičáků zajímá naše téma kreativního poutnictví a to, jaká byla naše cesta v soutěži.  

Děkujeme týmu Budějovic 2028, že se navzájem máme a jsme si oporou na kreativní pouti.