Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Děti z OnStage poprvé Na jevišti!

Už druhým rokem přináší projekt OnStage Na jeviště! broumovským dětem radost z tance a nová přátelství. Posledních pár měsíců připravovaly děti s lektory své první veřejné vystoupení Letem světem, které se uskuteční 16. února od 18:00 v Kulturním domě Střelnice v Broumově. Pásmo, ve kterém zazní rytmy z různých koutů světa, představí děti a lektoři ze ZUŠ Broumov, Základní a Praktické školy Broumov, Mateřské školy Začít spolu, Dětského domova Broumov, DDM Ulita Broumov a tanečně-pohybového kroužku při Komunitním centru Naděje. Po vystoupení bude připraveno pro všechny návštěvníky pohoštění a možnost přátelského posezení.

„Pro mnoho dětí z kroužků OnStage to bude vůbec první veřejné vystoupení, proto budeme moc rádi, když je svou přítomností a potleskem přijde podpořit co nejvíce lidí,“ říká Pavla Jenková z týmu broumovské kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2028, díky které se projekt realizuje.

Nápad obletět celý svět a podívat se hudebně a tanečně do různých kultur už měl nějakou dobu v hlavě ředitel ZUŠ v Broumově Štěpán Přibyl. „Jsme rádi, že se konečně zrealizuje. Vystoupení se bude konat v únoru, tak jsme zvolili formu karnevalu,” řekl k tomu. 

Projekt OnStage se v Broumově začal rodit na podzim 2021, kdy Broumov díky kandidatuře oslovila národní síť URBACT koordinovaná Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Projekt, který se předtím osvědčil mimo jiné v Brně, je založený na tom, že skrze nabídku volnočasových kroužků dává šanci dětem ze znevýhodněného prostředí a nabízí jim možnost smysluplně trávit volný čas, něco nového se naučit a navázat přátelství s ostatními dětmi.

Po půlroce příprav se v září 2022 otevřely čtyři nové hudební a pohybové kroužky. Při Komunitním centru Naděje a Základní a Praktické škole Broumov začaly fungovat tanečně pohybové kroužky, kam pravidelně chodí víc než 30 dětí. Dále se otevřel kroužek hry na kytaru a zpěvu pro děti v Dětském domově Broumov pod vedením Evy Kroupové a Pavla Novotného a kroužek scénického tance a recitace pod vedením Boženy Trejtnarové při Mateřské škole Začít spolu. Dohromady do kroužků pravidelně dochází víc než 80 dětí z celého Broumova a díky finanční podpoře z prostředků Evropské unie jsou zcela zdarma.

„Chodím sem, protože si to tady užívám. Žiju tancem a muzikou, jsou to moje koníčky. Chtěla jsem tancovat a našla jsem tenhle kroužek, tak jsem se přihlásila, chodím sem a baví mě to,“ zhodnotila svou motivaci dvanáctiletá Kristýna, která se do projektu zapojila loni.

Projekt OnStage je úspěšný. Tým kandidatury na Evropské město kultury Broumov 2028 o něm prezentoval loni v Paříži. Letos dobrou praxi poveze do měst v Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském kraji.