Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Dáváme hlas dětem

Na začátku března jsme vyhlásili pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka velkou kreativní výzvu pro dětské a školní kolektivy z našeho kraje, ale i sousedního Polska, a pak jsme s napětím čekali, kdo se do výzvy přihlásí. 

Zadání bylo jednoduché - v co nejširším týmu a co nejkreativněji vyjádřit “největší přání pro místo, kde žiji”. Do výzvy nám přišlo neuvěřitelných 57 přání ztvárněných formou kreseb, koláží, linoritů, soch, animací a videí.  

Výstavu všech děl jsme převedli do 3D reality a pomocí VR brýlí si ji můžete prohlédnout až do konce června na 5 místech Královehradeckého kraje a v polské Nowe Rudě. Vernisáž jsme pojali trochu netradičně - jak taky jinak, když na místě nebyla žádná fyzická díla, ale každý návštěvník si musel nasadit nejdříve brýle, a pak se projít virtuální galerií. 

Pár slov o výstavě 

Na Den dětí, ve čtvrtek 1. června, jsem se sešli s broumovskými dětmi v místní knihovně. Paní ředitelka Marta Lelková a její kolegyně nás mile přivítaly a my pak společně s Michalem Čepelkou - broumovským radním pro kulturu - řekli pár slov o výstavě. Ale hlavně mluvily děti a sdílely s námi slovně i na papír své sny a přání. Jejich hlas je totiž hlasem budoucnosti. Těmto konkrétním dětem bude v roce 2028, kdy Broumov možná bude hostit titul Evropské hlavní město kultury, mezi 11 a 15 lety. Na malou chvíli se zasnily, a pak se předháněly v nejbláznivějších nápadech. Kopeček zmrzliny bude stát 3 Kč, z dolního náměstí na to horní budou postaveny jezdící schody, budeme nad městem létat v létajících talířích a mnoho dalšího. Ale když jsme se jich zeptaly na to, jaké by tu chtěly mít vztahy mezi lidmi nebo celkovou atmosféru, snít nemusely, věděly to přesně. Děti chtějí, aby se sousedé měli rádi, aby se zde chránila příroda a zvířata, aby nikdo netrpěl chudobou, aby bylo hodně lékařů. Děti, které se zapojily do výzvy pak měly velmi podobná přání - přijďte se sami přesvědčit. Navštivte jednu z knihoven, kde si výstavu můžete prohlédnout nebo se podívejte na výstavu na vašem počítači.  

Kreativní výzva dala hlas té nejmladší generaci. Naučme se ji slyšet a společným úsilím její přání naplňovat - my se o to v rámci kandidatury snažíme. Všechna přání se otiskla do naší přihlášky aneb knihy o budoucnosti našeho regionu.