Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Co si přejí děti? Více stromů, ale i zubaře

Klavír na náměstí, lesní zoo, zenová zahrada. To je jen malá ochutnávka nápadů dětí a mladých lidí přihlášených do velké Kreativní výzvy na téma “Moje přání pro místo kde žiji”,  kterou vyhlásila kandidatura Broumova na Evropské hlavní město kultury. Přihlásilo se do ni 57 kolektivů z celého Královéhradeckého kraje a polských příhraničních okresů. 1.června začíná výstava všech děl v sedmi městech regionu včetně Polska. Buďte u toho a nechte se inspirovat!  

 

“Mají skvělé nápady na to, jak oživit naše obce a města, vybudovat zde zázemí pro trávení volného času, chtějí se více starat o krajinu a zvířata, chtějí více zeleně a vody, ale vidí i zcela praktické věci, jako je nedostatek lékařů. Jsme nadšení, kolik nápadů dětí se sešlo. Jejich nápady jsou velkou inspirací pro naši kandidaturu. Díky výzvě tak vznikne prostor na setkání mezi českými a polskými kolektivy a budování přátelství mezi nimi, což je další z našich priorit,” říká Pavla Jenková, koordinátorka zapojování veřejnosti z týmu kandidatury.  

Kreativní výzvu na téma “Moje velké přání pro místo, kde žiju” vyhlásil tým kandidatury Broumov 2028 pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka letos na jaře.  Hledali jsme kolektivy dětí a mladých lidí ve čtyřech kategoriích, od mateřských po střední školy.   

Díla jsme převedli do 3D formátu a v brýlích pro virtuální realitu si je lidé budou moci prohlédnout od 2. do 30. června v knihovnách celého kraje: v Knihovně města Hradec Králové, v Městské knihovně Náchodě, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově, v polské Nowe Rudě a v Městské knihovně v Broumově.   

 

Výstavu slavnostně zahájíme na Den dětí, ve čtvrtek 1.6.2023 ve 13 hodin v dětském oddělení Městské knihovny v Broumově. Na místě zároveň vyhlásíme finalisty a předáme nehmotné odměny pro nejkreativnější dětské kolektivy.  Ty vybírala porota ve složení: zástupce města Broumov, zástupkyně kandidatury a zástupkyně Odboru kultury a památkové péče Královéhradeckého kraje.  

“Porota vybírala z koláží, kreseb, animací, krátkých filmů, linorytu, 3D modelů a soch. Nebyl to jednoduchý výběr, ale porota posuzovala hlavně kreativitu a kolektivnost díla,” vysvětluje Pavla Jenková a dodává, že oceněné kolektivy se mohou těšit na den plný zážitků v Broumově, kde na ně čekají kreativní workshopy od Dětské galerie Lapidárium, a také prohlídka místního benediktinského kláštera a města.