Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Beseda s Kateřinou Šedou

"U nás v rodině platí, že kdo mluví nejvíc nahlas, ten má pravdu." 

"Cokoli se tady nedaří nebo je špatně, může za to odsun Němců."

Je vám to povědomé? Takové i jiné zlozvyky totiž pocházejí z Broumova. Zjistila to šikovná umělkyně Kateřina Šedá, která k nám přijela sbírat náměty do svého nového projektu Mezinárodní sbírka zlozvyků.

Beseda s ní se konala ve čtvrtek 2. března 2023 v hlavním sále broumovského Infocentra. Její sbírka je největší online databáze zlozvyků, která vzniká k 200. výročí narození slavného genetika Johanna Gregora Mendela. Téměř dvouhodinová beseda, moderovaná Annou Smékalovou, přiblížila i další mezinárodní projekty Kateřiny Šedé, její začátky, názory na umění i spolupráci s uměleckými institucemi. 

„Pro Broumováky, kteří dorazili, to byla jistě zajímavá a překvapivá zkušenost. Hlavně z důvodu, že téma zlozvyků může v lidech vyvolávat smíšené dojmy. Ale na místě jistě každý uznal, že to bylo v prvé řadě zábavné a v druhé i poučné. Pro mě to ale bylo i setkání s uměleckým vzorem, její práce je mi totiž už dlouho inspirací. A to nejen umělecky, ale všeobecně. Obdivuji totiž legračně dojemný a zároveň citlivý přístup Kateřiny k práci s různými komunitami, jímž dokáže měnit kvalitu života lidí do těchto projektů zapojených,“ uvedl broumovský radní pro kulturu Michal Čepelka, který se besedy také účastnil.