Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít

A tak jsme slavili a žili

Po 4 týdnech a 4 různých setkáních, během kterých jsme zkoušeli cesty, jak společně tvořit Broumov, přišel čas to pořádně oslavit. Se vším všudy – hudbou, tancem i novou Kulturní koncepcí města Broumov 2022 – 2032.

Kdo roztančil celé náměstí

a komu při západu slunce ukápla slza dojetí?

Kdo vytvořil nejbarevnější květinový věnec? Kdo balancoval u morového sloupu na náměstí? Neslibujeme, že odpovíme na všechny otázky, ale směle můžete pokračovat ve čtení této mini reportáže z akce Oslavuj a oživuj Broumov.

Taneční vystoupení ZUŠ Broumov, které roztančilo celé náměstí Starší generace návštěvníků oslavy

 

 

 

 

 

 

 

 

Psal se čtvrtek 23. 6. 2022 a do Broumova dorazilo léto a s létem vize odpoledne a večera, který strávíme společně. Tým kandidatury na EHMK 2028, místní kulturní tvůrci, děti, babičky i dědové, kolemjdoucí. Vy – MY.

Zatímco v pár metrech čtverečných stínu na Mírovém náměstí se chystala květinová dílna, opodál se tanečníci a tanečnice ze Základní a praktické školy Broumov připravovali na vystoupení, se kterým celou oslavu zahájí. A že to bylo pěkně živé zahájení – jediné, co snad publikum drželo od toho, aby se stalo součástí choreografie, byla stále rostoucí teplota…

Naštěstí na tu byla připravena Cukrárna For You se zásobou našeho nejoblíbenějšího letního pokrmu, tradičně servírovaného v kornoutech a konzumovaného ve velkém množství. Tipnete si? A kdo už oslavil svých 18, mohl se vydat na speciální drink.

Taneční vystoupení Základní a praktické školy Broumov O občerstvení a osvěžení se celé odpoledne a večer starala Cukrárna For You

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezi vystoupeními se už plně rozběhla květinová produkce. Lenka Hlaváčková přivezla Kytice z vesnice a trpělivě celé odpoledne ukazovala správný postup výroby květinové čelenky do vlasů.

Za pár minut to v Broumově vypadalo jak na vílím sletu

a odhodlání spotřebovat materiál do poslední větvičky bylo obrovské.

Hned vedle probíhala výstava malých umělců a umělkyň z Broumova a Bourges na téma Mír. A také diskuse nad mapou Broumova a vašimi podněty, jakou změnu byste městu dopřáli. Celkem jsme od vás během všech akcí Ty tvoříš Broumov nasbírali kolem 200 myšlenek! Ještě vás něco napadlo, nebo jste na žádné z akcí nebyli? Stále běží i tento online dotazník, který k tomu můžete využít!

Pocitová mapa Broumova, na které jsme sbírali vaše podněty ke změnám Malé pomocnice workshopu s Kytice z vesnice, během kterého jste si mohli vytvořit květinovou čelenku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ono odpoledne se otevřelo také 1. broumovské stanoviště, kde můžete vyzkoušet stone balancing. S nápadem, jak přenést hru i trpělivost do veřejného prostoru, zabodovali minulý rok ve výzvě Máme rádi Broumovsko Sára a Eva Dittrichovi a ZŠ Hradební.

Čas postupoval, vy jste se pozastavovali a pokukovali, co se to v tom Broumově děje, někdo přišel diskutovat a někdo neplánovaně zůstal až do konce. Když se blížilo taneční vystoupení ZUŠ Broumov, náměstí se zaplnilo jako málokdy.

Nadšení, energie, pohyb.

Tak bychom ve 3 slovech vystihli těch několik minut. A pak přišlo asi nejhezčí překvapení celého dne. Opadlo nejen teplo, ale především stud i rezervovanost, a na výzvu lektora tanečního oboru, Tomáše Sedláčka, a mladých tanečnic pomyslný parket zaplnili i skoro všichni přihlížející. Nezapomenutelný zážitek. Od teď spolu chceme tančit každý týden!

Stone balancing u morového sloupu na broumovském náměstí Taneční vystoupení ZUŠ Broumov

 

 

 

 

 

 

 

 

Nakonec jsme dotančili i k jednomu z hlavních důvodů, proč jsme se ten den setkali. A tím bylo představení nové Kulturní koncepce města Broumov 2022 – 2032. Pomyslnou startovací pásku přestřihly radní města pro kulturu, Monika Lukašáková, a vedoucí Informačního centra, Jitka Exnerová. S pomocí a přáními těch nejmenších pak Kulturní koncepce vyrazila do světa. O tom, jak se tvořila, co má Broumovu přinést a co už přinesla, se můžete dočíst v rozhovoru s Annou Smékalovou.

Představení nové Kulturní koncepce a slavnostní přestřihnutí pásky, teď se vydává do světa! Děti vypouštějí papírové vlaštovky, které byly ukryté v Kulturní koncepci

 

 

 

 

 

 

 

 

Když začalo slunce pomalu zapadat za empírové měšťanské domy, rozezněly Broumov rytmy Café Barret a dua Karolína Soukupová a Matyáš Vojtíšek. Ty můžete znát ze sousedního hudebního fenoménu Police Symphony Orchestra.

Nutno říct, že jejich vystoupení si našlo cestu

k nejednomu broumovskému i přespolnímu srdci.

Hudební vystoupení Café BarretHudební vystoupení Karolíny Soukupové a Matyáše Vojtíška a tančící pár

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na závěr bychom rádi poděkovali vám všem, kteří jste přišli slavit a oživovat Broumov, všem tanečníkům a tanečnicím, hudebníkům a hudebnicím, květinovým vílám a všem, kteří přispěli ke vzniku nové Kulturní koncepce. Děkujeme!