Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít

Svejly a broučí náspy pro ochranu vody a potlačení zamoření slimáky

Robert N. Carr, Jr 

Udělená částka: 20 000 Kč 

Místo: Teplice nad Metují 

Cílem projektu je vybudovat 9 svejlů pro zachování vody a vybudovat  4 broučí náspy pro kontrolu zamoření slimáky. Svejly (swales) jsou příkopy, které zadržují dešťovou vodu a následně ji postupně uvolňují.  V mírnějším svahu se vyplatí vyhloubit vodorovné, po vrstevnici vedené strouhy (příkopy, průlehy) které vodu zadrží a ta se postupně vsákne – podle anglického „swale“ jsou občas nazývány též svejly.  

Broučí násep (beetle banks) je forma biologického boje proti škůdcům v zemědělství a zahradnictví. Jedná se o pruh osázený trávou (trsy trávy) nebo trvalkami na poli nebo na zahradě, který podporuje a poskytuje stanoviště pro užitečný hmyz, ptáky a další živočichy, kteří se živí škůdci.  

To by byla inspirace pro komunitu, aby se další lidé mohli seznámit s ekologickými inovacemi. Ty jsou praktické a relativně levné a přispívají ke zpomalení globálního oteplování. 

Svejly a broučí náspy budou postaveny na mém pozemku (Horní 57, Teplice nad Metují) kolem 800 metrového plotu chránící pole obdělávané metodami organic/permakultura a experimentálního zemědělství. Lidé/veřejnost jsou vítáni k pravidelným návštěvám a komentovaným prohlídkám.