Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


2021: Zittův kříž

Žadatel: Martin Kubeček, Spolek Skály Bischofstein

Zittův kříž pod Čapím vrchem se nachází na frekventované turistické trase vedoucí okolo Teplicko-adršpašských skal, kde slouží jako přirozený orientační bod. Jedná se o ideální místo k zastavení, odpočinku a rozjímání, od kterého se otevírá jedinečný výhled do Polické pánve. 

Historie kříže

Boží muka byla vyhotovena v roce 1871 na náklady Josefa a Amálie Zittových. Otec Josefa Zitty, Jiří Zitta, byl dlouholetým správcem církevního velkostatku na Skalách, za jehož působení se mimojiné postavila klasicistní budova nového zámku.

Samotný kříž byl zřejmě v minulosti povalen a tím značně poškozen. O kříž a jeho okolí se dlouhá léta staral znalec místní historie Antonín Barva, který ho doplnil o dřevěný kříž a okrasný plůtek.

O renovaci kříže, která proběhla v roce 2022, se postaral Spolek Skály-Bischofstein společně s kameníkem Tomášem Lantou. 

"Renovací chceme přispět k jeho zachování pro další generace jako připomínku zdejší historie a původních obyvatel. Součástí renovačních prací bylo odborné doplnění chybějícího materiálu, obnovení písma a celková konzervace kamenné části. Původní dřevěný kříž jsme nahradili křížem zhotoveným z kortenového plechu." Martin Kubeček, žadatel projektu

Zmínky v médiích

Naše Broumovsko - Na Bišíku byl obnoven Zittův kříž

Naše Broumovsko - Spolek skály Bischofstein: Snažíme se tento kout Broumovska udělat ještě hezčím