Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít

Broumov 2028: poutnická cesta k sebevědomějším regionům a odolnější společnosti

Chceme vás pozvat na naši poutnickou cestu, protože cítíme, že by vaše přítomnost byla obrovskou podporou naší snahy stát se Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028. Vaše případná podpora se netýká jen Broumova, ale má smysl pro celou naši společnost a ostatní malá evropská města a regiony, kde žije na 30% Evropanů a Evropanek.

V Českém prostředí slýcháváme často: Sudety. Periferie. Venkov. Tam je život krušnej – hodně lidí v exekuci, horší školy, chybějící doktoři. Anebo: Regiony volí populisty, přestává se tam věřit v demokracii.

Něco může být pravda, něco je složitější, než se na první pohled zdá. Chceme-li být ale jako společnost odolnější, soudržnější a úspěšnější, potřebujeme k tomu i sebevědomé regiony. To platí napříč Evropou.

Obracíme se proto na Vás, protože hledáme ambasadory, kteří by byli hlasem regionů, jako je ten náš, a díky získání pozornosti související s titulem Evropské hlavní město kultury nám tak pomohli na cestě k sebevědomější společnosti a odolnějším komunitám.

Pocházíte z takového regionu nebo v něm žijete? Výborně.
Žijete ve velkém městě a regiony znáte jen z výletů nebo ze své práce? Taky výborně.
My žijeme v Broumově.

To je malé město v severovýchodním cípu Čech. Má necelých 8 tisíc obyvatel a je centrem regionu Broumovska, který měl ještě před druhou světovou válkou přes 38 tisíc obyvatel. Nyní jich je 25 tisíc – což je podobně jako má pražský Břevnov – a rychle ubývají. Je to stejný příběh jako v mnoha jiných příhraničních regionech Česka nebo venkovských oblastech Evropy. Proč se to v našem případě děje?

Protože tu není dost příležitostí pro mladé.
Protože tu není širší nabídka středního či vyššího vzdělání.
Protože velká část veřejné společenské infrastruktury je velmi vzdálená.
Protože region těžko hledá důstojnost v kontaktu s vnějším světem, který na ně mnohdy hledí poněkud blahosklonně.

A přitom máme být na co hrdí!

Na nádhernou přírodu CHKO Broumovsko.
Na jednu z nejčistších vod v republice.
Na soubor poutních barokních kostelů, které se nedávno staly národní kulturní památkou.
Na nejluxusnější brokát, který se tká v Broumově a exportuje do celé Afriky nebo filtry vyvážené do celého světa.
Na pro mnohé překvapivě bohatý kulturní život.
Na jiný, pomalejší, neanonymní způsob života.

Přesto se odsud lidé stěhují, možná proto, že nemají rozvoj svého regionu ve svých rukou. Z ministerstva lze naplánovat mnohé, ale je těžké nakonec dohlédnout na detailní potřeby malých příhraničních regionů, které mají své odlišnosti. Plošná nebo jen finanční řešení tu nefungují.

Kdybychom dělali regionální rozvoj správně, tak bychom tu neměli vylidňující se regiony v problémech i 30 let po sametové revoluci… A v nich obyvatele, kteří buď odcházejí do většího města, nebo začínají pochybovat o smyslu demokracie, protože pro ně nefunguje tak, jak si představovali.

My neodcházíme, ani nepochybujeme o významu demokracie, ale chceme situaci regionů i jejich vnímání změnit, protože v nich vidíme veliký potenciál.

Vydali jsme se proto na pouť.

Naše město dalo v posledních letech příležitost mnohému. Podpořilo investice do kultury a spolu s místními podnikateli tak umožnilo před deseti lety opravit a oživit broumovský klášter. Ten nyní slouží jako kulturní a vzdělávací centrum. Ve městě a regionu se nově pořádají prestižní umělecké a kulturní akce, například konference Broumovské diskuse nebo hudební festival Za poklady Broumovska. Chceme, aby byl Broumov dobrým místem k životu i příjemným místem k návštěvě, třeba i té dlouhodobé a tvůrčí, proto podporujeme umělecké rezidence.

Navíc jsme díky iniciativě našich partnerů vytvořili platformy pro silnou regionální spolupráci a chceme se naučit kreativně řešit výzvy, které před námi stojí – ať už to jsou příležitosti pro mladé, výstavba nových škol, kultivace krajiny nebo otázky bydlení a podnikání.

A teď je před námi ještě jedna velká výzva: Jsme finalistou na titul Evropské hlavní město kultury 2028.

Už jednou jsme obstáli před porotou a postoupili do užšího výběru. Brzy se rozhodně, zda titul získáme. Pokud Broumov vyhraje, bude snad nejmenším evropským hlavním městem kultury, jaké kdy Evropa zažila.

Bude to tak zpráva všem dalším regionům v Evropě: společnost, které jste součástí, ve vás vidí potenciál. A pokud tento potenciál – byť jen zčásti – naplníte, bude to prospěšné pro všechny.

Chceme proto s tímto poselstvím, které překračuje hranice Broumova, uspět. A proto potřebujeme i vás. Ty nejlepší ve vašich oborech.

Abyste nám pomohli na naší cestě, abyste se spolu s námi stali kreativními poutníky. Tedy součástí komunity, která je vyrovnaná se sebou, aktivně spolupracuje pro dobro všech a má dobrý vztah ke krajině a přírodě.

Staňte se naším ambasadorem. 

Co pro to můžete udělat hned teď?

Přidejte se k našim sledujícím na Facebooku, LinkedInu a Instagramu. Odebírejte náš newsletter. Zmiňte se o kandidatuře Broumova na Evropské hlavní město kultury v rozhovorech s vašimi kolegy a kamarády a dejte najevo, že víte, že osud regionů je důležitý pro celou společnost. Přijďte na jednu z našich akcí. Najdete je zde v sekci Akce

Děkujeme a vítáme Vás na naší poutnické cestě!

Registrujte se jako náš ambasador:

Martin Červíček, hejtman Královéhradeckého kraje

Martin Červíček, hejtman Královéhradeckého kraje

Titul, o který Broumov usiluje, neznamená jen prestiž, ale především to, že jeho nositel bude centrem kulturního dění a místem setkávání hostů z celé Evropy, což považuji za jedinečnou příležitost vrátit Broumovu a jeho okolí opět význam místa setkávání a poznávání různých kultur, tradic a nových příležitostí. Tento region má bohatou historii, na kterou můžeme navázat a dále ji rozvíjet. Máme být na co pyšní a já věřím, že Broumov před mezinárodní porotou uspěje.

Více
Martin Vohánka, podnikatel a filantrop

Martin Vohánka, podnikatel a filantrop

Krásných míst s bohatou historií je mnoho. Broumovsko ale k tomu přidává množství nadšených lidí, kteří dlouhodobě demonstrují silný závazek ke svému regionu a jeho revitalizaci. Výsledky v oblasti kultury, ochrany historického dědictví a ekonomického rozvoje jsou v českém kontextu naprosto výjimečné. Status Evropské hlavního města kultury je adekvátním oceněním dosavadního úsilí a byl by nepochybně dalším akcelerátorem proměny. Vyhraje to!
Více
Constantin Kinsky, CEO, Kinsky Zdar a.s.

Constantin Kinsky, CEO, Kinsky Zdar a.s.

Broumov je dobrým příkladem regionálního rozvoje založeného na genius loci, komunitní práci a kreativitě. Dosahem přesahuje svůj region. Prosazuje principy demokratické společnosti v kontextu živé a otevřené kultury.
Více
Václav Malý, biskup, římskokatolický duchovní

Václav Malý, biskup, římskokatolický duchovní

Podporuji kandidaturu Broumova. Ať se Vám a Vašim zapáleným souputníkům daří.
Více
Šimon Caban, architekt, režisér, scénograf

Šimon Caban, architekt, režisér, scénograf

Pro každou jakkoli velkou zemi (ať je to stát, či Evropa jako taková) je důležité zachovat sebevědomí každé její menší části. Přál bych porotě odvahu dát šanci historicky nejmenšímu, vzdálenému regionu, protože o odvaze Broumovska v této výzvě obstát nepochybuji.
Více
Eva a Dalibor Novotní, podnikatelé

Eva a Dalibor Novotní, podnikatelé

Ať to tady žije! Ať se sem mladí vracejí, protože tady je spousta práce. Máme tady skvělou skupinu přátel, jsme aktivní, užíváme si to. Tak jako tady se nikde jinde nežije. 

Více
Agnieszka Franków-Żelazny, ředitelka Filharmonie Wałbrzych (PL)

Agnieszka Franków-Żelazny, ředitelka Filharmonie Wałbrzych (PL)

Broumov je krásné město, jehož obyvatelé se chtějí rozvíjet a vytvářet hodnotné projekty pro ostatní. Stojí za to ukázat toto město Evropě a zároveň mu dát šanci na další rozvoj.
Více
Aleš Březina, skladatel a muzikolog

Aleš Březina, skladatel a muzikolog

Broumov je vzácným příkladem regionu, který po více než půlstoleté násilné pauze a navzdory téměř kompletní demografické obměně svého obyvatelstva dokázal navázat na svou slavnou minulost. Jeho dnešní obyvatelé si k němu vytvořili silné emocionální pouto, které zahrnuje nejen přítomnost, ale i minulost a vytvářejí svou neutuchající aktivitou a svou profesionalitou zářivý příklad pro další podobně postižené oblasti České republiky a střední Evropy. Přeji Broumovsku, aby ve finále soutěže o titul Evropského hlavního města kultury uspělo a dalo tak jiným evropským regionům s podobnou historickou zkušeností zářivý příklad hodný následování.
Více
Amálie Kovářová, nezávislá režisérka

Amálie Kovářová, nezávislá režisérka

Fandím Broumovu, protože si myslím, že si titul zaslouží. Jedná se o fantastický úkázkový příklad toho, jak se dá zapomenutá oblast přetavit v inspirativní a kreativní místo, kam se autoři, umělci, muzikanti i intelektuálové rádi vrací. Vznikl zde unikátní tvůrčí hub, který dalekosáhle překonal všechna ostatní města. Je naprostor nečekané, že se něco takového právě v takovém místě povedlo. Myslím, že si Broumov titul zaslouží už právě proto, že může fungovat jako inspirace pro ostatní.
Více
Aneta Františka Holasová, ilustrátorka

Aneta Františka Holasová, ilustrátorka

Nechť se Broumov stane Evropským hlavním městem kultury.
Více
Ann-Mari P. Magga (NO) skladatelka, producentka

Ann-Mari P. Magga (NO) skladatelka, producentka

V říjnu 2022 jsem měla bydliště v Broumově a vrátím se v létě 2023, abych naplánovala koncerty v klášterním kostele na rok 2024. Opravdu miluji atmosféru, lidi a kulturní rozmanitost v Broumově. Tak krásné místo ve všech směrech. Přeji vám vše nejlepší a pevně doufám, že se Broumov stane Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028, aby lidé z celé Evropy měli šanci objevit tento jedinečný region a jeho oddané lidi.
Více
Barbora Kmecová, ilustrátorka

Barbora Kmecová, ilustrátorka

Broumov je výborným príkladom toho, že aj malý región môže ponúknuť ozaj veľa jeho obyvateľom ako aj jeho návštevníkom. Prajem mu veľa šťastia vo finále EHMK 2028! Broumovský genius loci a jeho potenciál ďaleko presahuje regionálny kontext a robí z neho nepochybne ideálneho kandidáta.
Více
Bob Fliedr, manažer Nad. fondu WebDialog

Bob Fliedr, manažer Nad. fondu WebDialog

Broumovsko - to je genius loci, pramínek inspirace, umanutost inspirujících. > Když mohl malý Betlém, proč by nemohl malý Broumov? Držím palce!
Více
Daniel Kroupa, filosof, pedagog, politolog

Daniel Kroupa, filosof, pedagog, politolog

Podporuji kandidaturu Broumova na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028, protože jsem viděl, jak z dříve zapadlého a odstrkovaného regionu dokázali lidé z tohoto města vytvořit kulturní centrum, do něhož se již řadu let k diskusím sjíždějí vynikající osobnosti z celé republiky. Vůle a energie těchto organizátorů je obdivuhodná a mám proto důvěru, že tento velký úkol, který si vytýčili, bude-li jim to umožněno, důstojně zvládnou.

Více
Daniel Kulhánek, Studio dkLAB, CEO

Daniel Kulhánek, Studio dkLAB, CEO

Byl bych rád, když by Broumov vyhrál titul Evropského hlavního města kultury a tím přinesl do regionu řadu investic, které pomohou ještě k většímu rozkvětu regionu a přílivu mladých lidí.
Více
Daniel Prokop, sociolog a zakladatel PAQ Research

Daniel Prokop, sociolog a zakladatel PAQ Research

Kromě krásné přírody, kláštera, barokních kostelů apod. mne na Broumovsku fascinuje hlavně iniciativa místních lidí v rozvoji regionu. Broumov rozhodně není periferií kulturního a občanského života. Právě naopak - akce jako Broumovské diskuse jsou epicentrem přemýšlení o společnosti a rozvoji regionů. V debatě často házíme Sudety či pohraničí do jednoho pytle. Ale v datech vidíme, že existují velké rozdíly mezi pohraničními regiony. Jsou dány i koncepční prací a aktivitou v rámci regionů. Proto držím Broumovu palce. Mezi "hlavní města angažovaných lidí" pro mne patří už dnes.
Více
Daniela Brůhová, moderátorka, publicistka

Daniela Brůhová, moderátorka, publicistka

Obdivuji krásnou broumovskou krajinu, hluboké rýhy historie, současné kulturní dění, především kolem broumovského kláštera, a také lidi, kteří to vše tvoří a dávají tomu tvar, barvu a energii. Přeji Broumovu a jeho lidem, dobré boty, vydatnou svačinu, která dodá energii a plný batoh dobré nálady na cestu, na poutní cestu, která vede až do finále, až k Evropskému hlavnímu městu kultury. Držím Broumovu palce!
Více
Danuše Nerudová, ekonomka, emeritní rektorka MU Brno

Danuše Nerudová, ekonomka, emeritní rektorka MU Brno

Broumov je fascinující místo, kde se daří spojovat historii s inovacemi a kreativitou. Místo, kde místní komunita pochopila, že změnou v regionu jsou oni sami a proto ji aktivně utváří. Svou energií a nadšením přesahují dalece nejen hranice regionu, ale také celé České republiky. Pro mne jsou nejlepším možným kandidátem na Evropské hlavní město kultury.
Více
David Klimeš, novinář

David Klimeš, novinář

Kromě krásného broumovského kraje obdivuji především zdejší touhu spojovat lidi. Čím je veřejná sféra rozdrobenější, polarizovanější a mělčí, tím více je potřebné, aby někde zas našla strukturu, konsenzus a hloubku. A to se děje právě na Broumovských diskuzích ve městě, které už nyní je jedním z důležitých evropských měst kultury.
Více
David Mareček, generální ředitel České filharmonie

David Mareček, generální ředitel České filharmonie

Broumovsko - jedinečné prostředí spojující netknutou přírodu, bohaté kulturní dědictví a silný duch místa. Přeji Broumovu, aby se stal Evropským městem kultury, protože si to zaslouží za to, co v posledních letech dokázal, pro vizi, s níž do soutěže vstoupil a hlavně: Evropa si zaslouží Broumov jako své hlavní kulturní město. Byl by to projev mimořádné odvahy a kreativity a doufám, že se to podaří!
Více
David Zábranský, prozaik

David Zábranský, prozaik

Evropa je ve fázi, kdy by udělení tohoto titulu právě Broumovu pomohlo především samotné Evropě. Broumov je přece jenom menší město. Evropa už taky není zrovna největší a nejdůležitější na světě... Třeba by se Evropa v Broumově našla.
Více
Eliška Kaplicky, Nadační fond Kaplicky Centre

Eliška Kaplicky, Nadační fond Kaplicky Centre

"Moudří kráčejí vyrovnaným krokem a zatímco blázni kolem nich tančí dobové tance". - Franz Kafka, který letos oslavuje 140 let od narození, vystihl svými slovy ambice Broumova. Fandím Broumovu, které je tak daleko a přitom tak blízko. Královehradecký kraj potřebuje mentální vzpruhu a proto jsem se i já rozhodla zachránit Vilu Čerych v České Skalici a otevřít jí kreativitě. Nejen protože je blízko Broumova, ale především proto, že věřím, že budeme společně kráčet vyrovnaným krokem k úspěchu evropského hlavního města kultury v roce 2028!
Více
Eliška Morochovičová, manažerka Výzkumná agentura Níelsen

Eliška Morochovičová, manažerka Výzkumná agentura Níelsen

Broumov je sice malé město, ale sálá z něj neuvěřitelná energie a vůle neustrnout na místě, kterou by mu leckteré obce mohly závidět. Dělá mi radost, o jaký kus se za léta posunul a moc mu přeju, aby se stal Evropským hlavním městem kultury. Opravdu si to zaslouží!
Více
Eliška Novotná, docent Fakulta umění OSU

Eliška Novotná, docent Fakulta umění OSU

Přeji vám, ať vaše vize naleznou cestu k realizaci a Broumov ukáže podobným regionům cestu ke kvalitnějšímu životu. Trendy ukazují na to, že lidský um, znalosti, jedinečnost a autenticita daného místa budou v blízké budoucnosti důležitější než jeho dokonalá infrastruktura a výhodná geografická poloha. Jde o trendy jakými jsou např. práce z domova, digitalizace, rostoucí zájem o místní řemesla, integrovaný endogenní rozvoj, síla sociálního kapitálu, význam přírody a sounáležitosti s místní komunitou v hodnotovém systému mladých lidí.
Více
Eva Kroupová, pedagožka

Eva Kroupová, pedagožka

Kandidatuře fandím, protože spojila hodně místních lidí i organizací a to je dobře! Přála bych Broumovu, aby se zbavil strachů a otevřel se všemu, co přichází. 

Více
Eva Pavlíková, spoluzakladatelka a ředitelka Česko.Digital

Eva Pavlíková, spoluzakladatelka a ředitelka Česko.Digital

Broumov je pro mě místem vize a naděje pro rozvoj regionů v Česku. Bez vize není budoucnost a bez naděje není dobrého žití. Broumov je zářivým příkladem města, které usiluje o rozvoj místa, lidí i ducha národa a pro mě je Evropským městem kultury už nyní, ať to dopadne jakkoliv.
Více
George J. Podzimek, guvernér, Rotary International Česko & Slovensko

George J. Podzimek, guvernér, Rotary International Česko & Slovensko

Líbí se mi duchovní rozměr celého regionu, ta hluboká klidná síla, která se z kláštera rozlévá na všechny strany. Přeji Broumovu, aby nejenom uspělo v kandidatuře Evropského hlavního města kultury, ale aby to tomuto přenádhernému koutu světa vydrželo i pro příští generace.
Více
Irena Jirků, publicistka, novinářka, šéfredaktorka časopisu Finmag

Irena Jirků, publicistka, novinářka, šéfredaktorka časopisu Finmag

K Broumovsku mám vřelý, protože osobní vztah. Narodila jsem se tam, vyrůstala, chodila na gympl... A v posledních letech jsem nadšena jeho úžasnou proměnou. Ta mne nejvíc zajímá! Broumov se v posledních letech tak zásadně změnil, že pro člověka, jenž v tom kraji vyrostl, se skoro nedostává slov. Vím, že to všechno se mohlo podařit jen díky nadšeným, vytrvalým a velmi pracovitým lidem. Jejich nasazení je výjimečné, obdivuhodné... Prostě si Vás všech moc vážím a držím palce!
Více
Iva Holmerová, lékařka, pedagožka

Iva Holmerová, lékařka, pedagožka

Kandidaturu Broumova jednoznačně podporuji a upřímně držím palce. Do Broumova se mnoho let vracím a sleduji, jak vzkvétá. Nezištným a vytrvalým úsilím mnoha lidí. Ne všichni ale o tak krásném místě vědí. Proto si myslím, že statut Evropské metropole kultury v roce 2028 by byl nesmírně užitečný nejen pro Broumov, ale zejména pro ty, kteří by jej díky tomu mohli objevit a obohatit tak svůj život.
Více
Iva Pekárková, prozaička, publicistka a překladatelka

Iva Pekárková, prozaička, publicistka a překladatelka

Broumov mě příjemně překvapil. Našla jsem tam spoustu věcí, které jsem nečekala - například ochotu většiny lidí poradit a pomoci návštěvníkovi. Kromě toho je to krásné město s krásným klášterem.
Více
Ivo Kahánek, pianista a pedagog

Ivo Kahánek, pianista a pedagog

Na Broumovsku mne zajímá skvělá koncepční práce mnoha místních lidí zasazená do neopakovatelného prostředí zdejší panenské přírody. Přál bych, aby případný úspěch Broumova ve finále soutěže přispěl k tomu, že se láska na první pohled, kterou mnoho lidí včetně mne pocítilo při první návštěvě tohoto města, změní v co nejvíce případech na lásku na celý život. 
Více
Jakub Hamerský, čísník Zámeček Janovičky

Jakub Hamerský, čísník Zámeček Janovičky

Neponocoval bych na vavřínech, ale s pokorou kráčel cestou dál ke svému vysněnému cíli. Tam vzpomněl bych si na pocestné, již mi prozradili, kudy - když váhal jsem. A právě ty bych kouskem zlata a lahví dobrého vína obdaroval.
Více
Jakub Hejdánek, dabingový a hudební režisér, textař. ČT, NETFLIX, HBO, a další.

Jakub Hejdánek, dabingový a hudební režisér, textař. ČT, NETFLIX, HBO, a další.

Možná to bude znít jako klišé, ale Broumovskou kotlinu si člověk ihned zamiluje a jeho srdce tento malebný výběžek již nikdy neopustí. Mnozí návštěvníci této překrásné krajiny si svůj víkendový pobyt protáhnou na doživotí. Znám jich celkem dost. :-) Přál bych celému regionu, aby dál vzkvétal. Aby se do něj vraceli mladí zakládat své rodiny. Tedy, až se vrátí "ze zkušené" ze světa. A pokud bych se mohl "odvázat", aby zde vznikla třeba vysoká škola múzických umění. Zdejší prostředí vždy inspirovalo, inspiruje stále a inspirovat jistě bude.
Více
Jan Hábl, pedagog, komeniolog a farář, UHK

Jan Hábl, pedagog, komeniolog a farář, UHK

Dopadne to! A kdyby ne, Broumov žije! Kéž se Broumovsko stane regionem nejen kulturním, ale též "dílnou lidskosti", jak o tom mluvil J. A. Komenský!
Více
Jan Ježek, pedagog náchodského gymnázia

Jan Ježek, pedagog náchodského gymnázia

Broumovsko. Mnohokrát jsem tu kouzelnou zemičku přešel, od jihu k severu i od západu k východu. A přesto mě zdejší mírně zvlněná kotlina obklopená horami pokaždé chytne za srdce. Snad že tu v krajině není tolik asfaltu, zemědělských sil, velkokravínů a montovaných hal. I silnice se tu zdají být užší, ladně se stáčejí v souladu s terénem a místo reklamních billboardů je doposud lemují stromořadí. I v mládí, kdy jsem více tíhl k divočině a zkulturněná krajina české kotliny se mi zdála málo zajímavá, Broumovsko mě čímsi fascinovalo. Tenkrát se ale ještě o zdejší krajině nehovořilo jako o barokní, zchátralý broumovský klášter zel prázdnotou a dientzenhoferské kostely se zvolna rozpadaly. Dnes je vše jinak, klášter i kostely procházejí obnovou a všudypřítomní turisté si našli cestu i sem. Broumovsko se v mnoha ohledech rychle mění k lepšímu, z okresního města i z mnohem větší dálky sem dojíždíme za kulturou. Ale do Prahy je odtud doposud daleko a kraj za Stěnami si stále drží své svébytné sudetské kouzlo.
Více
Jan Mašek, Red Button

Jan Mašek, Red Button

Na Broumovsku obdivuji propojení historického odkazu, přírody, kultury a pokrokového myšlení. Přeji Broumovu a všem, kteří se dennodenní prací zasluhují o jeho rozkvět, aby se jim dílo dařilo a aby jim nominace a případná cena připomněla, že je jejich činnost nesmírně užitečná a prospěšná celé naší společnosti. Přeji nám všem také, aby odkaz a příběh Broumova inspiroval i ostatní města s tak složitou minulostí a také dodal energii dalším lídrům a občanské společnosti pro změny k lepšímu.
Více
Jan Matásek, skladatel, muzikant a herec

Jan Matásek, skladatel, muzikant a herec

Broumov a jeho magnetismus... Málokteré místo v naší zemi mě přitahuje tak silně svou historií, přírodou, ale i lidmi, kteří tam žijí teď, jejich pílí a rozmanitostí. A tato síla jistě zacílí na titul Evropské město kultury. Držím palce!
Více
Jan Šimon, ředitel MHF Dvořákova Praha

Jan Šimon, ředitel MHF Dvořákova Praha

Prostě Broumov, evropské město kultury 2028!!! Co více k tomu dodat. Kéž se sny stanou skutečností... ale musí se pro to hodně udělat, samo to nepřijde.
Více
Jana Wienerová, farářka Církve československé husitské v Broumově

Jana Wienerová, farářka Církve československé husitské v Broumově

Jsme sice malí, ovšem ne zanedbatelní. Co si přát? Co nám přát? Abychom překonávali únavu z nezdarů či zdlouhavého snažení. Abychom vydrželi v dobrém směru.
Více
Jaroslav Peregin, český logik a analytický filozof

Jaroslav Peregin, český logik a analytický filozof

Když jsem se dočetl, že na Broumovsku jsou vlci, tak nějak se mi potvrdilo, co už jsem věděl: že to je kraj, kde by měli dávat vlci (ne lišky!) dobrou noc. Broumovsko  je magické místo, které je tak trochu izolované od zbytku země, které však dokázalo tuto svou izolaci proměnit v přednost. Je tam nejenom krásná (a dosud turisty nezdevastovaná) příroda, ale i lidé, kteří vědí, že spoléhat se musí  především sami na sebe a kteří tak v lůně panenské přírody vybudovali i skutečné centrum kultury. S vlčí urputností: HIC SUNT LUPI!

Více
Jiří a Radana Waldovi, podnikatelé WALD Press

Jiří a Radana Waldovi, podnikatelé WALD Press

Měli jsme možnost v Broumově poznat Jana Školníka, jeho tým, kraj a lidi, kteří v něm žijí. Rozvíjející se Broumovsko nadále sledujeme a obdivujeme neutuchající úsilí přicházet stále s něčím novým a krásným. Titul Evropského hlavního města kultury si zcela určitě zaslouží. Držíme palce! 
Více
Jiří Bárta, Nadační fond WebDialog

Jiří Bárta, Nadační fond WebDialog

 Vydali jste se na cestu, která stojí za to. Na cestu k oživení, cestu k aktivitě, cestu z minulosti do budoucnosti, cestu na mapu Česka, cestu na mapu Evropy .. ale nejzajímavější jsou lidé, díky nimž se všechny tyhle cesty dějí. Jděte po ní s hlavou v oblacích a nohama na zemi. Na křižovatkách vybírejte dobré směry, vyhlížejte nečekaná setkání a občasné poutnické nepřízně přijímejte s pokorou. A až budete tím Evropským hlavním městem kultury, tak po své cestě kráčejte vytrvale a trpělivě, s rozvahou a pokorou. Však to umíte!
Více
Jiří Bartoš, předseda Džas dureder dživipnaha

Jiří Bartoš, předseda Džas dureder dživipnaha

Broumov je krásné město a já bych si pro něj přál víc rovnoprávnosti. Aby nás majorita brala jako sobě rovné. A aby v kandidatuře uspěl! 

Více
Jiří Hlavenka, podnikatel a investor

Jiří Hlavenka, podnikatel a investor

Obdivuji způsob, jakým se region skvěle vypořádává s nevýhodnou historií i geografickou pozicí. Když Broumov o kandidaturu soutěžil s Brnem, což je též město nemálo kulturní, přál jsem to samozřejmě domovskému Brnu. Nicméně postupuje dál Broumov, prohru jsme oželeli a nyní z celého srdce fandím Broumovu, protože za to, co tým pracující pro rozvoj tohoto krásného, ale přece jen periferního regionu se složitou moderní historií si rozhodně zaslouží, aby byl i takto ještě více "pozvednut". Broumov(sko) vnímám jako oblast historicky nesmírně bohatou a kulturní. Kultura a kulturnost je vepsána v kraji, v městech, obcích, v humanizované krajině a koneckonců i v malebnosti divoké přírody. Obdrží-li Broumov tuto prestižní cenu, bude to zcela po zásluze!
Více
Jiří Padevět, nakladatel a spisovatel

Jiří Padevět, nakladatel a spisovatel

Broumov není periferií, jak by se neznalému mohlo na první pohled zdát, ale jedním z center střední Evropy, proto si titul Evropského hlavního města kultury zaslouží.
Více
Kristýna Uránková Bárta, skladatelka a klavíristka

Kristýna Uránková Bárta, skladatelka a klavíristka

V Broumově jsem strávila celý měsíc na rezidenci v klášteře. Tento pobyt přinesl tolik inspirace, že ve výsledku vydalo na dvě hudební alba, která jsou nyní v procesu výroby. Přeji Broumovu mnoho štěstí. Málokteré město je tak aktivní co se oblasti kultury týká.

Více
Laurence Freeman, OSB, mnich, ředitel a duchovní průvodce Světového společenství pro křesťanskou meditaci

Laurence Freeman, OSB, mnich, ředitel a duchovní průvodce Světového společenství pro křesťanskou meditaci

Broumov jsem poznal jako místo s velkým potenciálem, držím palce při kandidatuře na Evropské město kultury 2028!
Více
Lenka Hlaváčková, podnikatelka

Lenka Hlaváčková, podnikatelka

Broumovu přeju, aby jeho obyvatelé dokázali zachovat a rozvíjet dědictví, které tady máme a nahlíželi na něj s úctou a respektem. A aby vyhrál! 

Více
Libor Winkler, CEO, RSJ

Libor Winkler, CEO, RSJ

Přeji si vítězství Broumova a to hlavně proto, ze by to byl důkaz toho, že zvítězit mohou ne pouze obecně známé značky, ale především dobrý kulturní záměr. Fascinuje mě nádherná příroda a bohatá kulturní historie.
Více
Magdalena Matkowska-Jerzyk, novinářka, překladatelka a doktorka

Magdalena Matkowska-Jerzyk, novinářka, překladatelka a doktorka

Jedním z prvních míst, které jsem v Československu na vlastní pěst navštívila, byl Broumov. S nádhernou knihovnou, neuvěřitelně pohostinnými obyvateli a krásnou architekturou. Zůstal navždy v mém srdci a věřím, že se v roce 2028 stane srdcem evropské kultury.
Více
manželé Kasperovi, EPO1, ceo Kasper Group

manželé Kasperovi, EPO1, ceo Kasper Group

Je skvělé, že máme krásné Broumovsko a že Broumovsko má tak skvělé, odvážné a pracovité lidi! Držíme palce a rádi pomůžeme, aby to klaplo! Na Broumovsku obdivujeme historický odkaz, krásnou krajinu, nadšené lidi. Věříme, že zvítězí!
Více
Maria Surducan, ilustrátorka (RO)

Maria Surducan, ilustrátorka (RO)

Broumov jsem poznala na dvoutýdenním ilustrátorském sympoziu v březnu 2023. Byl to kulturně bohatý zážitek, dal mi prostor nadechnout se a najít inspiraci pro mé probíhající projekty. Broumov byl jako zhuštěná dávka Evropy, od barokního kláštera po postindustriální stavby, od legend přes krajinu až po lidi. Status Evropského hlavního města kultury by si plně zasloužil, hodně štěstí a na viděnou v roce 2028!
Více
Marina Votrubová, specialista Art Bankingu, UniCredit Bank

Marina Votrubová, specialista Art Bankingu, UniCredit Bank

Z Broumova se stalo místo, kam se každý chce podívat! A to je FAKT! Přeji tomuto skvělému městu, za jehož úspěchem stojí neuvěřitelní místní lidé, aby se stalo hlavním městem kultury v roce 2028 a na této pozici setrvalo ještě hodně dlouho! Máte na to!
Více
Mariusz Szczygieł, reportér, spisovatel a akademický lektor (PL)

Mariusz Szczygieł, reportér, spisovatel a akademický lektor (PL)

Je čas, aby Evropa objevila Broumov. Města v pohraničí mají potenciál multikulturalismu a otevřenosti. A na to má Broumov krásu.

Více
Martin Ducháček, podnikatel a filantrop

Martin Ducháček, podnikatel a filantrop

Broumovsko je pro mě unikátní místo, kam se rád vracím. Mám s ním spojený především příběh obrody unikátního prostředí, památek, kultury a to vše ve vazbě na nádhernou krajinu a přírodu kolem. Pobyt v klášteře pro mě byl vždy lékem na uspěchanou dobu, ve které žijeme. Přál bych nám všem, aby Broumov soutěž vyhrál. To co se zde podařilo osobně považuji za jedinečný inspirativní příběh, který je třeba sdílet. Vítězství v soutěži by tuto inspiraci přelilo nejen mimo hranice regionu, ale i mimo hranice ČR. A toto uznání si v mých očích zaslouží všichni, kteří na projektu pracovali a dál pracují. Přeji hodně štěstí!
Více
Martin Hausenblas, podnikatel, filantrop a Ústecký patriot

Martin Hausenblas, podnikatel, filantrop a Ústecký patriot

Broumov je odvážné město plné výjimečných lidí. A to je dobrý základ stát se Evropským hlavním městem kultury! Pro Ústí nad Labem jste inspirací a držíme vám palce. Jakkoliv jsme dál od hranic, pojí nás podobné osudy. Do toho!
Více
Martin Jan Stránský, lékař, vydavatel

Martin Jan Stránský, lékař, vydavatel

Broumov je místem, kde už mnoho let vznikají nejen kvalitní řemeslné produkty, ale i významné společenské akce, vše ve velkém přesahu toho, co by se dalo očekávat od města nejen v této lokalitě ale i v dané velikosti. Přeji tomuto městu hodně úspěšných podnikatelů, kteří rozvíjí významnou tradici tohoto regionu (viz Broumovský klášter) a aktivně usilují o návrat tvůrčího života i cestovního ruch. Plně podporuji kandidaturu města Broumova na Evropské hlavní město kultury.
 
Více
Martin Úbl, zakladatel Stezky Českem

Martin Úbl, zakladatel Stezky Českem

Snahu Broumova podporuji, protože sny nemají mít limity a Broumovsko je jedním ze skrytých klenotů Čech a na Stezce Českem. Myslím, že už celá tato iniciativa je vítězstvím pro region a budu držet palce. Broumov tím může být krásným příkladem pro podobná místa a města v Čechách.
Více
Martina Břeňová, ředitelka Nadace OSF

Martina Břeňová, ředitelka Nadace OSF

Opravdovou Ameriku jsem nepoznala v New Yorku a Kalifornii. Naplno jsem ji pochopila až v zapadlé Iowě. A stejně tak to mám s Broumovem. Pokud budeme svět vnímat jen z pohledu velkých epicenter, přijdeme o zásadní detaily, která nám pomohou pochopit kontext celé země. Proto přeji Broumovu i nám všem, aby se stal Evropským hlavním městem kultury. Díky tomu všichni uvěří, že každý je stejně důležitý a každý může vyhrát a ostatní inspirovat a vést.
Více
Martina Pásková, docentka Univerzita HK

Martina Pásková, docentka Univerzita HK

Ať již kandidatura dopadne jakkoliv, přeji Broumovu, aby vyhrálo samo nad sebou! Aby naplno využilo léčivou sílu, kterou v místě čerpají jeho návštěvníci, pro svou vlastní regeneraci a rozkvět.
Více
Małgorzata Ostrowska-Królikowska, divadelní a filmová herečka

Małgorzata Ostrowska-Królikowska, divadelní a filmová herečka

Broumov je jedným z najkrajších miest na českej strane hranice s úžasnou knižnicou, malebnou polohou a krásnou okolitou prírodou.
Více
Michael Rozsypal, novinář a moderátor

Michael Rozsypal, novinář a moderátor

Do Broumova jsem přijel poprvé před několika lety moderovat Broumovské diskuze. A byl jsem unešen. Lidmi, krajinou, atmosférou, geniem loci. Je to úžasné až magické místo, které vás vtáhne a přiměje se vracet. A je skvělé, že se i do této "periferie" vrací diskuze, kultura, umění, rozvoj. Držím palce ve všech aktivitách a jen tak dál!
Více
Michaela Dvořáková, PR manager projektu Koncertní sál Ostrava

Michaela Dvořáková, PR manager projektu Koncertní sál Ostrava

Na Broumovsku mě nejvíce zajímá proměna města, lidí, atmosféry, po absolvování kandidatury. Ať už dopadne jakkoliv. I cesta je cíl. Broumov, který byl na začátku vnímán jako outsider, se ocitl ve finále! Vnímám zde jistou podobnost s Ostravou, která realizovala velké množství projektů, aniž by byla nositelem titulu. Nechť je samotný proces kandidatury pro Broumov vítězstvím a titul už jen třešničkou na dortu! Srdečně ho Broumovu přeji!
Více
Michal Caban, režisér, ceremoniář

Michal Caban, režisér, ceremoniář

Pozoruji již více než deset let oživení broumovského kláštera, kulturně-společenské aktivity s tím spojené a celkově tu neuvěřitelnou energii vkládanou do obnovy a rozvoje města i regionu. A proměny místa jsou jednoznačně pozitivní. Přeju městu i místu, aby ten pramen energie vkládaný do rozvoje prostředí, vytváření krásy i naplňování ducha nevysychl a aby tryskal v plné síle!

Více
Michal Horáček, Ph.D., spisovatel, kulturní antropolog

Michal Horáček, Ph.D., spisovatel, kulturní antropolog

Velkolepé, a přitom tajuplné baroko a dlouhá duchovní tradice tohoto podivuhodného místa je známá historikům umění, už méně širší české kulturní veřejnosti. Pro evropské návštěvníky - zejména v případě, že se stane Evropským hlavním městem kultury - bude ovšem skutečným objevem. Broumovu přeji početné poutníky ze všech koutů našeho světadílu; vím, že je dokáže okouzlit a inspirovat.
Více
Michal Podzimek, akademik, Ph.D., fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Technické Univerzity v Liberci

Michal Podzimek, akademik, Ph.D., fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Technické Univerzity v Liberci

Na Broumovsku je zajímavý jedinečný krajinný a kulturní celek barokní krajiny s unikátním historickým městem ve svém centru. Je to výborná rekreační lokalita. Přeji hodnotitelům, aby pochopili, že netřeba v soutěži tohoto tipu preferovat jen velká a bohatá města či aglomerace, ale nalézt krásu a kulturní hloubku lze právě v Broumově.
Více
Michal Rosa, starosta Trutnova

Michal Rosa, starosta Trutnova

Divadelníci říkají, že není malých rolí. Kandidatura Broumova na Evropské hlavní město kultury sympaticky drzým způsobem připomíná, že není malých měst. Že jsou jen malé ambice. Už jen pro to si Broumov zaslouží uspět.
Více
Michał Piszko, starosta města Kladska (PL)

Michał Piszko, starosta města Kladska (PL)

Na Broumovsku mě fascinují úžasné sakrální památky a také otevření a srdeční obyvatelé města. Podporuji a věřím v úspěch projektu Broumov 2028.

Více
Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, zakladatel Paměti národa

Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, zakladatel Paměti národa

Broumov je místo příběhů, bolestivých událostí, duchovní obnovy. Tady jsem potkal úžasné lidi a našel velkou inspiraci k Paměti národa. Sem se opravdu rád vracím. Broumov je vynikajícím příkladem pro jiná evropská města. Když se najdou lidé zamilovaní do místa, kde žijí, pečující a starostliví o své okolí, a dají se dohromady, vznikne něco úžasného. A to se tady ohromně povedlo. Strašně moc bych Vám titul EHMK přál! Bylo by to pro mě osobně velikou radostí!
Více
Milan Cais, vizuální umělec a hudebník (Tatabojs)

Milan Cais, vizuální umělec a hudebník (Tatabojs)

Broumov - malé město rozlohou, však velké významem. Volám a zpívám: "není malých rokenrolí"!

Více
Milan Langer, klavírista, učitel, člen Českého tria

Milan Langer, klavírista, učitel, člen Českého tria

Broumovsko – prý zapomenutý kraj. Co tam se ale za posledních 15 let podařilo! Titul Evropské město kultury by jen podtrhl a dovršil úsilí mnoha lidí, kteří se o to zasloužili. Tedy: držme palce. Vyjde to!
Více
Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Benetheo

Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Benetheo

Koncept kreativního poutnicí považuji za nesmírně zdařilý a užitečný i díky tomu, že staví na spolupráci a sbližování a míří na těžko uchopitelné, ale o to důležitější hodnoty vztahu člověka k místu, k sobě, k ostatním lidem i k tomu, co nás přesahuje. Moc broumovské kandidatuře na evropské město kultury fandím i proto, že věřím, že by mohla být inspirací pro další regiony u nás i ve světě.
Více
Otto M. Urban, hlavní kurátor Centra současného umění DOX

Otto M. Urban, hlavní kurátor Centra současného umění DOX

Broumov a jeho okolí je těžké, ale úchvatné místo. Osudy jednotlivců se zde mísí s "velkými dějinami". Radost a láska prolínají s bolestí a hrůzou v prostoru.
Více
Patrick Nichols, rapper, producent, hudebník (NO)

Patrick Nichols, rapper, producent, hudebník (NO)

V dubnu 2023 jsem byl rezidentem projektu Hortus Musicalis Broumov. Letos v létě ve městě znovu odehraji koncert a vedle toho se vrátím dokončit svůj hudební projekt s Janem P. Muchowem. Během svého pobytu v Broumově jsem byl svědkem přínosu tamních kulturních projektů. Lidé jsou přátelští, otevření a je vidět, že po kulturních programech a akcích je hlad. Moje zkušenost během měsíce byla úžasná a cítil jsem se vítán přívětivými obyvateli. Rád jsem se s nimi setkával a spolupracoval. Práce, kterou Broumovští odvádějí, mi ukazuje, že si zaslouží být Hlavním městem kultury roku 2028.

Více
Patrik Ouředník, spisovatel

Patrik Ouředník, spisovatel

Jako řada jiných realizací Evropské unie i výroční „město kultury“ se zrodilo z utopické vize společného, v daném případě kulturního prostoru. V dějinách utopií figurují nejrůznější ústavy fiktivních států. Nejkratší ústavu na světě má národ Tryfemů v knize Pierra Louyse z roku 1901. Obsahuje dva články: 1) Nikomu neškoď. 2) Až plně porozumíš článku č. 1, dělej si, co chceš. Mám za to, že jakožto sídlo už několika uskutečněných utopií, Broumov je spíše než kdo jiný způsobilý šířit v Evropě tryfemskou ústavu.
Více
Pavel Pola, kněz, karmelitán, rektor kostel Pražského Jezulátka

Pavel Pola, kněz, karmelitán, rektor kostel Pražského Jezulátka

Přál bych Broumovsku, aby jeho jedinečnost byla i tímto způsobem doceněna...
Více
Pavel Suchan, astronom

Pavel Suchan, astronom

Když přijedete do Broumova, je třeba se zdejší atmosféry zhluboka nadechnout. Mísí se tu bohatá historie se současnou aktivní občanskou společností. Broumov se má čím pochlubit a to by v Evropě měli vidět. 

Více
Pavlína Springerová, primátorka města Hradec Králové

Pavlína Springerová, primátorka města Hradec Králové

Kultura má obrovskou schopnost spojovat lidi. A já ze srdce přeji městu Broumov, aby bylo tím místem, kde se mohou lidé realizovat a přinášet tak skrze kulturu do města jiskru a náboj. I v Hradci víme, jak je to důležité.
Více
Petr Kazda, ředitel Nadace Partnerství

Petr Kazda, ředitel Nadace Partnerství

Líbí se mi zdejší rozkvět života místních v krajině přírodních krás a barokních památek. A taky podpora komunitních projektů, které posilují odolnost krajiny i měst vůči dopadům změny klimatu a podporují obnovu přírody. Držím Broumovsku pěsti. Je to kraj, ve kterém jsme s přáteli i rodinou strávili nezapomenutelné chvíle. S Nadací Partnerství jsme připraveni podporovat záměry a energii místních komunit ke zvyšování kvality života v obcích a jejich okolí.
Více
Petr Sedláček, lékař, dětská hematologie a onkologie FN v Motole

Petr Sedláček, lékař, dětská hematologie a onkologie FN v Motole

Kéž Broumov uspěje v utkání s dalšími a získá titul Evropského města kultury. Za generace před námi i za ty současné i pro ty budoucí si to zasluhuje.
Více
Petr Vaňous, historik umění, výtvarný kritik a teoretik

Petr Vaňous, historik umění, výtvarný kritik a teoretik

Držím Broumovu palce z mnoha důvodů. Za celkem 12 výstavních sezón v Galerii Dům jsem měl možnost poznat Broumov a broumovský klášter poměrně zblízka a sledovat, jakým obrovským vývojem místo prošlo a kam chce směřovat. Evropské hlavní město kultury by Broumovu opravdu slušelo.
Více
Petra Charmite, dramaturgyně a organizátorka kulturních akcí, skautka

Petra Charmite, dramaturgyně a organizátorka kulturních akcí, skautka

Ač z Ostravy, k Broumovu mám blízký a láskyplný vztah od mých 13 let. Nedaleko Broumova má totiž ostravské skautské středisko Stražci táborovou základnu. Léta tedy s nadšením sleduji a obdivuji, jak toto magické místo a jeho okolí rozkvétá díky mnoha aktivním, tvořivým a zapáleným lidem. Vlastně tato lidská sounáležitost je pro mě TO nejvíc magické a úžasné. A (nejen) proto přeji, aby Broumov uspěl. Držím Vám palce!
Více
Petra Soukupová, zakladatelka Police Symphony Orchestra

Petra Soukupová, zakladatelka Police Symphony Orchestra

Pro mě je Broumovsko bohatý kraj. Bohatý svými lidmi, jejich energií a přírodou. Broumovsko je pro mě prostor, který možná i díky své “neobjevenosti” dává tvořivosti pevnou půdu pod nohama. Přeju nám všem, abychom to vyhráli! Abychom ukázali, že velké a důležité věci se mohou dít kdekoliv. Že vždycky můžeme inspirovat svět okolo nás, nehledě na to, odkud jsme a jak je město, ve kterém žijeme, malé nebo velké. A kdybychom nevyhráli, tak nám přeju, ať neztrácíme odhodlání, se kterým se do soutěže Broumov vrhl, a i tak se podaří všechny plány zrealizovat.
Více
Radovan Lipus, režisér a pedagog DAMU Praha

Radovan Lipus, režisér a pedagog DAMU Praha

Broumovsko je požehnané a inspirativní místo s velikou synergií krajiny a lidské kultury. ​Broumov jako EHMK by byl návratem k prapůvodnímu smyslu slova kultura - totiž obdělávání, kultivování země, která pak za odměnu vydá své plody. Ostatně totéž dělali se svěřenou krajinou benediktýni na Broumovsku po celá staletí. Držím palce!
Více
Renata Putzlacher Buchtová, básnířka, dramatička a pedagožka

Renata Putzlacher Buchtová, básnířka, dramatička a pedagožka

V roce 2014 jsem navštívila Klášter Broumov jako budoucí autorka hry o dějinách Broumovska, která měla být uvedená přesně za rok na scéně Dřevníku (ten v té době ještě nestál v klášterní zahradě). Spolu s režisérem Radovanem Lipusem a týmem umělců jsme připravili premiéru hry HRA-NIC-E a od té doby víme, že v Broumově se nemožné stává skutečností. Místní nadšenci mě naučili nebát se a věřit. Będzie dobrze!

 

 

Více
Šárka Zahálková, kurátorka pardubické městské galerie současného umění GAMPA

Šárka Zahálková, kurátorka pardubické městské galerie současného umění GAMPA

Procházky jsou pro mě důležitým osvěžením těla i mysli. Na Broumovsku jako by byl vzduch až přesycen volně se pohybujícími ideami – stačí vyrazit ven a nadechnout se. Jak krásně se tu přemýšlí a vymýšlí! Sláva nazdar Broumovu! Držím palce!
Více
Silvie Pýchová, konzultantka ve vzdělávání

Silvie Pýchová, konzultantka ve vzdělávání

Do Broumova jezdím ráda, líbí se mi tamní přístup k rozvoji regionu. Zažila jsem několik skvělých vzdělávacích akcí v Broumovském klášteře. Kandidatuře Broumova přeji úspěch!
Více
Štěpánka Balcarová,  trumpetistka, skladatelka a dirigentka

Štěpánka Balcarová, trumpetistka, skladatelka a dirigentka

Kandidatuře jednoznačně fandím! Titul Evropské město kultury 2028 by Broumovsku v mnoha oblastech pomohl. Zároveň bych přála co nejvíce lidem, aby se do Broumova a jeho okolí podívali a nechali na sebe zapůsobit jeho kouzlo. Tomu všemu by vítězství pomohlo! Broumovsko skýtá krásnou přírodu, bohatou kulturní nabídku, památky, jenž dýchají dlouhou historií, ale hlavně lidi, kteří pro Broumov žijí a snaží mu i celému regionu pomoci.
Více
Sylwia Bielawska, místostarostka města Wałbrzych (PL)

Sylwia Bielawska, místostarostka města Wałbrzych (PL)

Broumov je mimořádné místo s dosud neobjevenou a vyprávěnou historií. Je na čase, aby se celá Evropa dozvěděla o bohatství a neuvěřitelné historii tohoto malého městečka, kde na každém kroku narazíte na něco zajímavého. Nechte ducha starých mnichů, kteří tam ve 13. století založili klášter, vést moderní poutníky při hledání dobrodružství.
Více
Tomasz Kiliński, Starosta města Nowa Ruda (PL)

Tomasz Kiliński, Starosta města Nowa Ruda (PL)

S naším partnerským městem Broumovem jsem podepsal deklaraci o podpoře a spolupráci při kandidatuře na titul Evropské hlavní město kultury 2028. V červnu budeme znát vítěze soutěže a doufám, že naši sousedé z Broumova získají toto velké ocenění. Broumov je místo s velkým turistickým potenciálem. Nachází se v malebných horách s četnými památkami a turistickými atrakcemi, které přitahují návštěvníky z různých koutů Evropy. Udělení titulu Evropské hlavní město kultury by mohlo přilákat ještě více turistů, což by přineslo ekonomické výhody místní komunitě. Evropské hlavní město kultury v Broumově by také mohlo být platformou pro podporu dialogu a výměny mezi různými kulturami. Je to skvělá příležitost k propagaci celého našeho regionu a my jako Nowa Ruda s Broumovem spolupracujeme v oblasti kultury již léta a již dnes plánujeme nové společné projekty. Držím Broumovu palce!

Více
Viktor Květoň, docent, ekonomický geograf na PřF UK

Viktor Květoň, docent, ekonomický geograf na PřF UK

Líbí se mi způsob, kterým se snaží na Broumovsku identifikovat a mobilizovat aktiva, která se mohou stát základem dlouhodobé konkurenční výhody. Účast ve finále soutěže o titul Evropského hlavního města kultury je jedním z řady kroků na dlouhé cestě v rozvoji Broumovska. Přeji Vám, aby se tato příležitost stala katalyzátorem dalšího úspěšného vývoje. 
Více
Vít Masare, člen vedení Zelených

Vít Masare, člen vedení Zelených

Přeju městu Broumov, Broumovsku, jeho obyvatelkám a obyvatelům všemožných životních osudů a světonázorů, našim sousedům z polské strany hranice, našim vlčatům, i horolezčatům, i potomkům dřívějších německých obyvatel, bez kterých všech by to nebylo ono, mnoho štěstí, vzájemného respektu, tolerance a chuti ke sdílení a udržování tohohle krásného koutu světa pro další generace. 

Více
Vladimír Volráb, husitský farář, národní koordinátor křesťanské meditace

Vladimír Volráb, husitský farář, národní koordinátor křesťanské meditace

Zajímá mě budoucnost Broumovska. Moc přeji Broumovu titul Evropského města kultury. Mám šanci pravidelně jezdit do broumovského kláštera vést meditační semináře a vidím, jak se díky skupině nadšených lidí místo mění v pulsující kulturní a vzdělávací centrum. Je nadějné vidět to odhodlání a energii, která je inspirativní i přes hranice ČR, že místa s handicapem periferie, nejsou odsouzeny k tomu být neživými skanzeny.
Více
Vojtěch Velický aka Lazybastard, ilustrátor

Vojtěch Velický aka Lazybastard, ilustrátor

Líbí se mi zdejší příroda, kultura, respektive kulturní vyžití všeobecně. Přeji, doufám, že tato jedinečná příležitost vyjde, neb snaha lidí kteří jsou do tohoto projektu zapojení je obdivuhodná a celému městu, potažmo regionu to pomůže.
Více
Zbyšek Záliš, podnikatel

Zbyšek Záliš, podnikatel

Přál bych městu Broumov, aby tady bylo stále víc tvořivých, aktivních a angažovaných lidí, kteří pomůžou Broumovsko utvářet a posouvat dál. A to nejen v kultuře! Díky za skvělou práci.
Více
Zdeněk Strakoš, profesor MFF Univerzita Karlova

Zdeněk Strakoš, profesor MFF Univerzita Karlova

Dílo, které bylo v posledních desetiletích na Broumovsku vykonáno, je výjimečné rozsahem i hloubkou. Vrací městu a celému kraji život a z polozapomenuté a neprávem odstrčené samoty již vytvořilo významné kulturní a duchovní centrum se vším, co k tomu patří. Z celého srdce přeji Broumovu udělění titulu, který mu nejen bude velmi slušet, ale zároveň bude uznáním pro všechny, kdo se o proměnu zasloužili a neúnavně na ní dále pracují. Budeme z toho mít radost i užitek všichni.
Více
Zuzana Rzounková, sólohornistka orchestru FOK, umělecký garant

Zuzana Rzounková, sólohornistka orchestru FOK, umělecký garant

Přála bych všem, aby na Broumov a celý region nahlíželi pohledem účastníků Letních hornových kurzů. V očích těchto mladých hudebníků je Broumovsko místem, kde se střetávají nadějní talentovaní mladí lidé z celé Evropy v tvůrčím prostředí renomovaných odborníků, obklopeni historií, přírodou a týmem nadšených lidí. Je to na místo, kam se chtějí vracet a kde chtějí trávit čas. Přeji Broumovu, aby ukázal a zhodnotil svůj potenciál a byl (nejen) v roce 2028 hrdým nositelem kvalitní kultury v regionu!
Více