Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
To chci zažít


Komentovaná prohlídka výstavy Petra Veselého Břemeno s autorem

Lokalita: Klášter Broumov
Místo: Galerie Dům
Začátek: 10. 6. 2023, 15:00

Web: galeriedum.cz/
GPS souřadnice:
50°35'17,534"N
16°19'58,87"E
Vstupné: zdarma
Pořádá: Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, o. p. s.

Komentovaná prohlídka výstavy Petra Veselého Břemeno s autorem

Nenechte si ujít komentovanou prohlídku výstavy Petra Veselého "Břemeno" přímo autorem. Akce se koná v rámci Dnů otevřených ateliérů.

Doc. Petr Veselý patří mezi přední malíře generace nastupující na českou uměleckou scénu počátkem 80. let. Jeho výrazně introvertní malířský projev charakterizuje tvarová a barevná redukce sledující to nejpodstatnější a nejkoncentrovanější z hlediska námětu a jeho tematizace. Zpravidla monochromní díla zpřítomňují realitu jako svého druhu metafyzický záhyb, v němž se odehrává skrytost permanentně probíhajícího a nevyhnutelného existenciálního dramatu. Předmětnost je tu odhmotňována v prospěch určitého druhu prozření, nebo naopak ztělesněna coby bolestná zkušenost. Krajina je autorem dotýkána jako duchovní prostor, stejně tak vrcholní díla kulturního dědictví se v obrazech Petra Veselého transformují v jakési seismografické roviny, diagnostické rentgeny či procesuální vjemové konstelace připomínající fotografické vývojky. Výstavní projekt představí výběr z malířského díla Petra Veselého, které rezonuje s klášterním prostředím, včetně jeho temné novodobé historie z doby komunistického režimu. 

Kurátor: Mgr. Petr Vaňous, Ph.D. 

Místo konání
Galerie Dům

Galerie Dům

Galerie Dům Galerie Dům se dlouhodobě věnuje prezentaci především malířského a sochařského média, a to v jejich aktuálních specifických formách. Vedle ikonických postav českého výtvarného prostoru 2. poloviny 20. století zařazuje i

Detail místa